Přihlásit

Nejlepší léta zažil po orkánu Kyrill (Prachatický deník)

Nová Pec – Ztrátovost, která několik let provázela provoz manipulačního skladu dřeva v Nové peci, znamenala nejprve v loňském roce propuštění osmnácti pracovníků a nyní se Správa snaží najít někoho, kdo by manipulační sklad využil.

„V lesích Národního parku Šumava se dnes již zdaleka netěží tolik dřeva jako v minulých letech a v období kůrovcové kalamity. Správa parku nemohla zdejší kapacity hospodárně využít. Velkou roli hráli i zvyšující se náklady na přepravu dřeva. Předpokládáme, že nějaká soukromá společnost najde pro manipulační sklad další efektivní uplatnění,” uvádí Jiří Kvapil, ekonomický náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava. Manipulační sklad Nová Pec měl své opodstatnění v kalamitním období, kdy se v Národním parku Šumava těžilo rekordní množství dřeva a dělníci zde zpracovávali až 80 tisíc kubíků dřeva ročně. V dalších letech se objem zpracovaného dřeva propadl na 45 tisíc kubíků. „Propad neustával ani poté a za rok 2011 se tu zpracovalo již jen necelých 20 tisíc kubíků. Když se tu v první polovině roku 2012 zpracovalo pouze 3,8 tis. Kubíků dřeva, došlo následně k jeho uzavření,” doplňuje Jiří Kvapil.

Bývalý manipulační sklad stojí na pozemku o výměře téměř 28 tisíc m2 a sklad je odpovídajícím způsobem vybavený. Minimální cena za pronájem pozemků a movitých věcí je 70000Kčza měsíc, včetně zálohy na spotřebu elektrické energie.

„Jako jediné kritérium pro výběr nájemce se stanovuje výše nabízené ceny nájmu za jeden měsíc. Cena musí být zaplacena v plné výši bez možnosti splátek,” uvádí mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Pavel Pechoušek. Do výběrového řízení se zájemci musí hlásit písemně do 5. srpna. Bez ohledu na způsob doručení – osobně nebo poštou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby