Logo
Vytisknout tuto stránku

Biskupské lesy jsou držiteli certifikátu PEFC. Hospodaří šetrně, udržitelně i sociálně (TZ Biskupských lesů)

Ostrava - K přírodě šetrným a trvale udržitelným způsobem hospodaří ostravsko-opavská diecéze v Biskupských lesích. Ve shodě s mezinárodními standardy patří od začátku roku 2019 mezi soukromé vlastníky lesa v ČR, kteří mohou používat prestižní značku certifikace PEFC, která zaručuje dodržování pravidel zodpovědného přístupu k lesním ekosystémům a respektu k přírodě.

"V praxi to znamená, že máme komplexně nastavený proces certifikace od lesního porostu až k prodávaným produktům," vysvětluje ředitel Biskupských lesů Ing. Libor Konvičný a dodává, že certifikací PEFC TUH (trvale udržitelné hospodaření) je pokryto až 96 % lesních hospodářských celků (LHC) ve správě Biskupských lesů.

Biskupské lesy jsou rovněž držiteli certifikace PEFC C-o-C, která monitoruje dodržování environmentálních, sociálních a ekonomických přínosů při obchodování se dřevem. V závěru roku 2018 prošly Biskupské lesy externím auditem, který platnost certifikátu prodloužil do roku 2023. Aktuálně je v ČR již 232 držitelů tohoto certifikátu, v loňském roce prodloužilo jeho platnost nebo jej nově zavedlo celkem 79 firem.

"Pro Biskupské lesy jsou certifikáty PEFC C-o-C i PEFC TUH nástrojem zvýšení prestiže," uvedla zástupce ředitele Biskupských lesů Ing. Venuše Komárková-Kinská, PhD., která dodala, že cílem biskupství bylo proces certifikace komplexně nastavit až k prodávaným produktům, tzn. sortimentům dříví.

Držitelé certifikací PEFC se rovněž zavazují ke společenské odpovědnosti firem tzv. CSR. Pro Biskupské lesy je tato oblast samozřejmou součástí podnikání. "Koncepce Biskupských lesů a jejich strategie jsou postaveny na pěti pilířích, definovaných vlastníkem: trvalá udržitelnost, profesionalita, sociální aspekt, ekonomický přínos, přívětivost. Takže z uvedeného vyplývá, že téma společenské odpovědnosti firmy není u nás spojeno výhradně s certifikací PEFC a předcházelo ji," upřesnila Komárková-Kinská.

Biskupské lesy komplexně spravují lesní majetek Biskupství ostravsko–opavského o rozloze cca 25 000 ha. Střediska Biskupských lesů jsou: Lesní správa Ostravice, Lesní správa Vrbno pod Pradědem, Obora Hukvaldy a Farní lesy.

https://doo.cz/hospodarska-cinnost/biskupske-lesy.html

Pavel Siuda

tiskový mluvčí 

Biskupství ostravsko-opavské

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.