Logo
Vytisknout tuto stránku

Jak kůrovec mění vlastnictví lesů (Ekonom)

Na českém trhu s lesními pozemky se chystají dva velké obchody. Hradec Králové jedná se státním podnikem Lesy ČR o nákupu rozsáhlého, více než 1300hektarového lesa jihovýchodně od města. Na prodej je také zhruba tisíc hektarů lesa ve vlastnictví rodu Kolowrat-Krakowských v Plzeňském kraji.

Obě transakce jsou výjimečné nejen kvůli velikosti nabízených majetků, ale především vzhledem k situaci, která v českých lesích v současnosti panuje. Kůrovcová kalamita, která zasáhla zhruba třetinu ze všech lesních porostů v Česku, způsobila výrazný pokles objemu obchodů s lesními pozemky.

Podle odborníků jde ale o ticho před bouří. Kůrovec děsí především majitele menších porostů o výměře maximálně několika hektarů, kteří své lesy stále častěji nabízejí k prodeji. Obavy z ekonomických dopadů kalamity mají však i vlastníci velkých lesních celků, kteří se potýkají s nízkými výkupními cenami dříví na trhu zaplaveném levnou surovinou z kalamitních těžeb.

Nízká cena dřeva sráží i ceny lesních porostů, což nahrává silným domácím i zahraničním investorům. Česko je tak podle všeho na počátku velkých změn ve vlastnictví lesů, které jsou pro trpělivé podnikatele se zkušenostmi z oboru velkou příležitostí.

Celý článek najdete v Ekonomu.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.