Logo
Vytisknout tuto stránku

Bez chemie. O dřevo z lesa má zájem nábytkářský gigant (MF Dnes)

DUBÁ Lesy v okolí Dubé na Českolipsku vyjevily zajímavý příběh, většině lidí doposud neznámý. Před druhou světovou válkou odsud přes Švýcarsko do Kanady utekla rodina Jirat-Wasiutynski. Nechat tu musela majetek, ale hlavně přes 1700 hektarů lesa v Novém Berštejně, kde rodina hospodařila. Vnučce rodiny Marii-Eve v roce 2014 pozemky v restituci vrátili a ona zde během pár let vybudovala les, který právě obdržel certifikát FSC. 

Tento certifikát označuje les, kde se hospodaří bez chemie, ekologicky a kde se například nekácí holoseče. Takových lesů jsou v Česku jen dvě procenta, v Libereckém kraji není žádný další. Takový les je jako ferrari mezi auty. O dřevo z něj má zájem například švédský nábytkářský gigant IKEA, s nímž teď lesníci z Nového Berštejna jednají. 

 

„IKEA žádá jen dřevo s přísným ekologickým certifikátem, kterého je v Česku minimum, takže ho firmy dodávající IKEE dovážejí ze zahraničí. My takového dřeva máme 1874 hektarů. Můžu potvrdit, že jedna taková firma už nás oslovila, že o naše dřevo je zájem,“ řekl MF DNES lesník z Nového Berštejna Tomáš Stejskal. Pro srovnání – les na Novém Berštejně tvoří plochu přes 2800 fotbalových hřišť. 

Celý článek najdete v MF Dnes.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.