Logo
Vytisknout tuto stránku

„Tetřeva musíme propagovat. Kvůli jeho ochraně“ (MF Dnes)

Na Šumavě se daří udržovat populaci tetřeva, sokoli tu zakládají hnízda. Naopak tetřívek je na pokraji přežití. Ornitolog správy parku Aleš Vondrka mapuje ptačí druhy a pracuje na návrhu klidových území.
V létě chystá akce k roku ptactva.

ŠUMAVA Do šumavských lesů vyráží brzy ráno za ptáky. Někdy v nich tráví i noci, když zkoumá sovy. „Moje práce je krásně pestrá," říká ornitolog Aleš Vondrka ve své podkrovní kanceláři vimperského sídla Správy Národního parku Šumava. Právě odtud vyjíždí hlavně v zimě do terénu mapovat výskyt tetřeva hlušce. Území chráněného a vzácného ptáka řeší nový návrh klidových území v národním parku, na kterém se 32letý Vondrka podílel. Součástí plánu je i zpřístupnění turisticky atraktivního hraničního přechodu Modrý sloup, ke kterému vede cesta Luzenským údolím.

- Právě Luzenské údolí je pro tetřeva klíčové. Jak zajistíte, aby jeho vývoj nebyl na Šumavě narušen?

Jde o jeden z nejkvalitnějších biotopů evropsky chráněného tetřeva hlušce. Proto je i sezonní zpřístupnění stezky na Modrý sloup nemožné bez toho, aby se mu vyhradilo místo pro nerušený vývoj jinde. Případné otevření Luzenského údolí s sebou ponese nutnost navrhnout a uskutečnit takzvaná kompenzační opatření, aby měl nadále dostatek prostoru pro život.

- Co musíte zohledňovat, když rozvrhujete klidové oblasti?

Návrh klidových území vždy reaguje na aktuální situaci, tedy na to, kde se daný druh nejvíce vyskytuje, a tam mu zajišťuje klid od člověka. Související turistická omezení vždy vycházejí z biologie ptačího druhu. Klidová území na Šumavě z ptáků chrání kromě tetřeva hlušce ještě sokola stěhovavého, jeřába popelavého a tetřívka obecného. Zatímco například u sokola platí omezení pro turisty jen v době hnízdění, u tetřeva je potřeba chránit místa jeho výskytu po celý rok.

Celý rozhovor najdete v MF Dnes.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.