Logo
Vytisknout tuto stránku

Sklady dřeva ožívají (Moravský sever)

Manipulační a expediční plochy ve Vápenné a Písečné umožní lépe nakládat vytěženým dřevem i účinněji bojovat s kůrovcovou kalamitou Jesenicko – Na Jesenicku ožívají dva velké sklady dřeva. Plochy ve Vápenné a Písečné zakoupilo Arcibiskupství olomoucké.
Pracovníkům církevních lesů pomáhají k lepšímu zvládání kůrovcové kalamity.

Procházím rozlehlou plochou na okraji Vápenné. Po mé levé ruce leží několik metrů vysoké hranice dříví, po pravé do železničních vagonů vkládá nákladní vůz kulatinu. „Z lesa sem vozíme dříví v celých délkách. Tady se zkracuje podle požadavků odběratele," popisuje výrobní ředitel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc Arnošt Buček.

ROZDÍLNÁ KVALITA

Přede mnou má plné ruce práce muž s motorovou pilou. Nakladač mu podává kmeny, které rozřezává na kusy. „Každá část stromu je jinak kvalitní a hodí se k jinému využití," vysvětluje Arnošt Buček. Zatímco jedna část kmene skončí na pile, jiná v celulózce nebo na palivo.

Obnovený manipulačně-expediční sklad ve Vápenné funguje od začátku letošního roku. Běžně taková místa slouží k druhování dříví, nyní za kůrovcové kalamity je jejich hlavní role logistická. Díky nim je možné kmeny napadené larvami brouka dříve dostat z lesa. Se dřevem z arcibiskupských lesů sem míří nákladní auta z celého Jesenicka.

Celý článek najdete v Moravském severu.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.