Logo
Vytisknout tuto stránku

Škody na horách po sérii vichřic (ČT 1)

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor 
Až v těchto dnech se dostávají energetici a správci telefonních sítí k opravám některých poškozených úseků ve vysoko položených horských oblastech. Série vichřic tam v minulých měsících lámala vrcholky stromů. Ty padaly na zem a ničily vedení. Kvůli velkému množství sněhu ale montéři vybrané úseky opravili jenom provizorně, no a teď se na místo vracejí. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Na tohle místo pod Božím Darem se těžká technika nedostala. Pomáhají tady proto koně. Po letošní zimě mají hodně práce. Dřevorubci musí rychle rozřezat stovky stromů. Pod některými totiž stále leží elektrické vedení. Takhle to vypadá nedaleko Jáchymova. Kromě stromů skončily na zemi i betonové sloupy. V průměru mají desítky centimetrů. Nápor padajících stromů ale nevydržely. U Šindelové ještě větve překrývají potrhané telefonní vedení. V nejvyšších částech hor technici čekají na lepší podmínky. Některých místech v Krušných horách jsou stále ještě rozvodněné potoky a dělníci musejí počkat, až opadne voda. 

Soňa HOLINGEROVÁ, mluvčí Skupiny ČEZ 
Se tam nedalo dostat. Bylo velmi těžké ty opravy provádět. Například v Krkonoších výměny stožárů probíhají za pomoci vrtulníku. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Na stovkách hektarů krušnohorských lesů pořád ještě leží přibližně půl metru sněhu. 

Karel PICURA, lesní správce, Boží Dar 
Bude trvat minimálně 14 dní, než ten sníh sleze. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Teprve pak se dozví přesný rozsah škod i správci lesů. Sníh s větrem nejvíc poškodily špičky mladých stromů. Ty jsou zvlášť křehké, protože rostou rychle. Polomy budou muset dřevorubci odtěžit co nejdřív, než se oteplí. 

Karel PICURA, lesní správce, Boží Dar 
Můžou se v silnějších porostech na tom množit určité druhy kůrovců

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Nejvýraznější škody v zimě nadělal orkán Eberhard. Vichřic se v zimě přehnalo přes Česko víc. 

Rudolf KOVAŘÍK, spolupracovník ČHMÚ, Šindelová 
Na těch místech, kde teda byly ty škody, jako je podobně tady, tak to bylo kolem těch 100–110 km. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Poryv o takové rychlosti snadno zlomí i desítky let starý strom. Jako tento před budovou Českého rozhlasu v Karlových Varech. Podobně dopadly tisíce dalších po celé zemi. Antonín Bruštík a redakce, Česká televize.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.