Logo
Vytisknout tuto stránku

Svět Žofínského pralesa fotograficky (blog.idnes.cz)

Exkurse v nejstarší přírodní rezervaci Střední Evropy. Od roku 2012 je jádrová část pralesa součástí celosvětové výzkumné sítě ForestGEO.

V podzimu roku 2019 jsem měl jedinečnou příležitost tři hodiny pobývat v prostoru Žofínského pralesa. Území se nalézá v jižních Čechách v oblasti Novohradska, dva kilometry od česko-rakouské státní hranice v zeměpisné výšce 745 – 822 m n. m. Prales byl vyhlášen rozhodnutím hraběte Jiřího Augusta Buqoye dne 28. VIII. 1838 jako památník dávno minulých dob názornému požitku pravých přátel přírody.

Průvodce přírodní rezervací, pan Petr Lepší z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště jižní Čechy, nám účastníkům exkurse při několika zastaveních objasňoval různé přírodní děje pralesa. Vzpírám se k přírodě přistupovat nejdřív rozumově, tj. přes technické a přírodovědné údaje. V neznámém terénu spontánně upřednostňuji vnímání všemi smysly i intuitivními vhledy. V pralese bych potřeboval pobývat déle; nejlépe, mít možnost se do něj vrátit... Objevoval jsem dosud nepoznaný prostor svým vlastním způsobem. Když jsem fotografoval, setrvale jsem se za skupinkou účastníků opožďoval a výklad průvodce se mi občas ztrácel. Co jsem neznal, a zajímalo mne, doplnil jsem dodatečným studiem i konzultacemi.

Celý článek najdete zde.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.