Vytisknout stránku

Ministerstvo zemědělství spouští Leteckou hasičskou službu

S novým modelem fungování bude od 1. dubna spuštěna Letecká hasičská služba, kterou zajišťuje Ministerstvo zemědělství. Za dvouletý provoz této služby zaplatí maximálně zhruba 23 milionů korun. Za úkol bude mít hašení lesních požárů, a to s využitím tří letadel soukromých společností a dvou vrtulníků Policie ČR.

„Spuštěním této služby chceme pomoci vlastníkům lesů, v případě lesních požárů je letecké hašení velmi efektivním nástrojem. Za dva roky zaplatí naše Ministerstvo za leteckou hasičskou službu necelých 23 milionů korun," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Leteckou hasičskou službu (LHS) zajišťuje nad rámec zákonných povinností Ministerstvo zemědělství v úzké spolupráci s Ministerstvem vnitra (konkrétně s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru). Od letošního roku testuje MZe pilotně nový model LHS, který již, na rozdíl od předchozích let, nebude zajišťovat i leteckou hlídkovou činnost, ale výlučně hašení lesních požárů.

Službu budou zabezpečovat tři letouny soukromých leteckých společností a dva vrtulníky Letecké služby Policie ČR. Soukromé letouny budou startovat z Jičína, Plasů a Českých Budějovic – Hosína, a to v období od 1. dubna do 31. října. Policejní vrtulníky, startující z Brna a Prahy, fungují celoročně. "Letadla aktuálních tří soukromých provozovatelů zapojených do systému Letecké hasičské služby jsou ve všech případech stejná. Jedná se o letoun AN-2 s integrovanou nádrží o maximálním objemu 1300 litrů hasební látky," uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Podle věstníku veřejných zakázek budou službu zabezpečovat firmy Vladimír Pavlata - BETA AIR, Air Special OK a JAS AIR.

V minulých letech ministerstvo přispívalo miliony Letecké službě Policie ČR. Například před dvěma roky v době velkého sucha původně počítalo s příspěvkem 1,3 milionu korun, nakonec ho zvýšilo zhruba o dva miliony korun. V minulém roce zaplatilo 1,3 milionu korun. Letos plánuje příspěvek snížit na zhruba 665 000 korun, stejně jako v následujícím roce.

V novém modelu nebudou letadla hlídkovat a hledat hořící les. "Od letošního roku testuje ministerstvo pilotně nový model LHS, který již, na rozdíl od předchozích let, nebude zajišťovat i leteckou hlídkovou činnost, ale výlučně hašení lesních požárů," dodalo ministerstvo.

Fixní náklady na zajištění LHS jsou přibližně 15,3 milionu korun, dalších až 7,5 milionu může MZe uhradit za skutečně provedené hasební lety.

Se znovuzavedením samostatné letecké hasičské služby počítal i plán boje proti suchu, který na konci předloňského července schválila vláda. Ministerstvo již dříve připustilo, že se nepodařilo zajistit leteckou ochranu lesů před požáry výlučně státními prostředky.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)