Vytisknout stránku

Ministerstvo pracuje na změně imisní vyhlášky

Ministerstvo zemědělství pracuje na změnách legislativy, podle nichž platí průmyslové společnosti za imise státnímu podniku Lesy ČR, sdělila ČTK mluvčí úřadu ombudsmanky Iva Hrazdílková. Podle ní to uvedl zástupce ministerstva zemědělství na dnešním jednání u veřejného ochránce práv. Vyjádření ministerstva ČTK zatím nezískalo. Podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka by mohlo ministerstvo vyslat jednu z norem do řízení již před volbami.

„Budeme dál sledovat, aby práce na tom pokračovala, ale potvrdili, že se to již děje, že na změnách již pracují,“ řekla Hrazdílková. Imise jsou emise, které se dostaly do styku s životním prostředím.

Ve sporu mezi znečišťovateli a Lesy ČR jde o stamiliony, uvedl již dříve portál Aktuálně.cz. Lesy ČR každoročně vyčísluje takzvané imisní škody podle pásem ohrožení, která vznikla již za minulého režimu, uvedl server. Následně se však znečištění díky investicím snížilo, způsob vyčíslování škody však ne. Firmy proto platit nechtějí a vedou s Lesy ČR řadu soudních sporů. Jenom energetická skupina ČEZ řeší u soudů spory za stovky milionů korun, napsal server.

Podle Hrazdílkové se zástupci prakticky všech zúčastněných institucí, jako jsou ministerstvo, Teplárenské sdružení nebo Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, shodli, že nynější právní úprava neodpovídá současné situaci a je třeba ji zrevidovat. „A ministerstvo zemědělství potvrdilo, že na těch změnách již pracuje,“ řekla Hrazdílková. Úřad zatím podle ní nedal žádný časový příslib, kdy by mělo ke změnám dojít. „Budeme to od ministerstva chtít, aby nám písemně potvrdili, kdy to budou předkládat do připomínkových řízení,“ dodala.

„Na tom kulatém stole byla shoda všech, že vyhlášky jsou překonané vývojem a je třeba je aktualizovat. To je pro nás docela podstatná věc, protože donedávna ministerstvo zemědělství tvrdilo, že v zásadě je všechno v pořádku a není třeba nic dělat,“ řekl dnes ČTK Hájek. Při jednání podle něj vznikly pochybnosti i o způsobu fakturování škod ze strany Lesů ČR energetickým a vodárenským společnostem, když znečišťovatelů je více, na lesní porosty pak také působí další faktory jako je například sucho. Imisní znečištění se podle něj dramaticky snížilo a stav lesa se podle něj kvůli imisím dlouhodobě nezhoršuje.

Náprava by podle něj měla být co nejdřív. „To, že vyhláška je problematická, se řešilo už v roce 2004. My jsme v situaci, kdy Lesy ČR opět na základě těchto vyhlášek vypočtou škodu za loňský rok a budou nám ji posílat,“ dodal Hájek, podle kterého jde u tepláren zhruba o 60 milionů korun. Říjnové volby do Poslanecké sněmovny podle něj nehrají roli, protože jde o odbornou věc pracovníků ministerstva. „Volby přece neznamenají, že na ministerstvu nikdo nebude dva měsíce dělat,“ uzavřel. Podle něj ministerstvo potvrzovalo, že novela jedné z vyhlášek jde již do připomínkového řízení v rámci úřadu, druhá by měla být novelizována v příštím roce.

Platná vyhláška, kterou podepsal ještě někdejší ministr zemědělství Josef Lux, zařazuje lesní porosty do pásem ohrožení imisemi. „Tato pásma byla už od samého počátku naprosto odborně vadná. Máme studii, jak to s imisemi skutečně vypadá. Vyhláška by se měla okamžitě zrušit a státní podnik by měl peníze vrátit,“ řekl podle serveru profesor Jakub Hruška z České geologické služby.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)