Vytisknout stránku

Projekt SUSTREE zkoumá adaptační potenciál a možnosti přenosu sadebního materiálu

Výběr a použití vhodného sadebního materiálu vyžaduje v současném období rychlých klimatických změn koordinovanou mezinárodní spolupráci, jelikož přirozené oblasti rozšíření většiny lesních dřevin neodpovídají uměle vytvořeným hranicím jednotlivých státních celků. Cílem projektu SUSTREE je studium adaptačního potenciálu a možností přenosu sadebního materiálu včetně návrhu jednotné a vědecky podložené platformy budoucího managementu v souladu s „přirozenými" hranicemi rozšíření dřevin a jejich adaptačního potenciálu jako základu stabilních lesních ekosystémů.

Foto: Návštěva pracovníků Katedry genetiky a fyziologie lesních dřevin FLD ČZU v semenných sadech a na experimentálních plochách spolu se zástupci Rakouských spolkových lesů (ÖBf) a Rakouského lesnického výzkumného centra (BFW).

Projekt SUSTREE se zaměřuje na sedm ekologicky a ekonomicky nejvýznamnějších lesních dřevin a jedním z jeho cílů je zvýšení povědomí o mezidruhové genetické variabilitě těchto dřevin mezi odbornou veřejností a vlastníky lesů. Důležitým počinem v tomto směru byl online dotazník, který byl v roce 2017 rozšířen mezi lesníky, pracovníky ochrany přírody a lesní školkaře ve všech šesti partnerských zemích projektu. Zodpovězené dotazníky více než 800 respondentů prokázaly povzbudivý trend zvyšujícího se povědomí o problematice změny klimatu, významu genetické variability, ale také o současné problematické situaci nejednotných evropských pravidel v oblasti přenosu osiva a sadebního materiálu.

Logo projektu SUSTREE.

Respondenti ze všech zemí považují změnu klimatu za významný faktor, který může mít v budoucnu taktéž ekonomické dopady. Většina respondentů se rovněž shodla na tom, že volba vhodného sadebního materiálu je důležitým aspektem aktivního přístupu ke klimatické změně. Většina dotazovaných také považuje genetickou diverzitu lesních dřevin za důležité hledisko, které by mělo být zohledněno v hospodářských plánech. Nicméně informovanost o reálných možnostech hospodaření zohledňujících genetickou diverzitu druhu je dle výsledků dotazníku nízká. A právě zvýšení povědomí o těchto možnostech je hlavním úkolem projektu SUSTREE.

Dosavadní výstupy projektu budou prezentovány na setkání partnerů SUSTREE, které se bude konat v německém Chorinu v termínu 24. až 26. dubna 2018. Za účasti zástupců sekretariátu (Joint Secretariat, JS) a externí projektové rady budou také upřesněny další kroky v řešení projektu i jejich budoucí praktická implementace.

Období první poloviny trvání projektu se neslo především v duchu vývoje technických řešení připravovaných mobilních a on-line aplikací. Tento krok zahrnoval úpravu a konverzi klimatických dat z databáze EURO-CORDEX do 83 ročních, sezonních i měsíčních biologicky relevantních klimatických proměnných jako vstupních údajů pro dva různé scénáře budoucího vývoje klimatu. Kromě toho byly vytvořeny detailní mapy současného rozšíření dotčených druhů lesních dřevin a databáze existujících provenienčních výsadeb. Tyto podklady byly již využity při hodnocení modelových dřevin - smrku ztepilého a dubu zimního. Na konkrétním příkladu tak bylo prokázáno, že pravidla přenosu jsou mezi jednotlivými středoevropskými státy velmi odlišné. Navíc byly díky tomuto komplexnímu postupu vytipovány provenienční pokusy s obdobnými klimatickými podmínkami bez ohledu na politickou mapu Evropy. Tyto plochy mohou být v budoucnu využity jako podklad při rozhodování o vhodné nadnárodní zonaci semenářských oblastí, a to i se zahrnutím aspektu probíhající klimatické změny.

Projekt SUSTREE je finančně podporován programem Interreg Central Europe, který je zaměřen na zachování a udržitelnost rozmanitosti lesních ekosystémů v podmínkách změny klimatu. Na projektu spolupracuje osm partnerských institucí ze šesti zemí střední Evropy (Rakousko, Česká republika, Německo, Maďarsko, Polsko a Slovensko). Vedoucím partnerem je Rakouské lesnické výzkumné centrum (BFW) sídlící ve Vídni, které se zabývá multidisciplinárním výzkumem i vzdělávání.

Více informací o projektu a aktuálním dění získáte zde.

Podle TZ FLD ČZU v Praze (23. 4. 2018), red.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)