Vytisknout stránku

MZe dá lesníkům od roku 2019 o 640 mil. Kč více

Aktualizováno 25. 10. Nová anketa! Stát bude od příštího roku přerozdělovat na podporu lesníků o 640 milionů korun více. Větší příspěvky by měly pomoci sázení zpevňujících dřevin, podporovat drobnou zvěř ve volné krajině nebo snižovat škody způsobované větší zvěří na lesních porostech. Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády, který 24. 10. schválila vláda. Loni dal stát prostřednictvím příspěvků na hospodaření v lesích 341 milionů korun, příspěvky na myslivost byly za 13 milionů korun.

Ilustrační foto: Jan Příhoda

Ministerstvo chce zvýšit podporu umělé obnovy melioračních a zpevňujících dřevin o 33 procent, což bude stát o 48 milionů korun více, a rozšířit podporu pro umělou obnovu základních dřevin. Naopak omezí podporu pro výsadbu smrku ztepilého pouze na vyšší polohy, což bude stát 65 milionů korun. Na umělou obnovu po nezdaru prvního zalesňování půjde o 50 milionů korun více.

Stát v novele plánuje také zavádět tzv. zástřelné. Sto milionů korun by nově mělo jít pro myslivce, kteří budou lovit více divokých prasat než byl průměr za posledních tři roky. Za každý zastřelený kus by měli dostat dva tisíce korun. „Systém je v návrhu novely nastaven tak, že zástřelné v navrhované výši 2 000 Kč bude za každý ulovený kus prasete divokého nad tříletý průměr v dané honitbě. Zástřelné pak bude vypláceno uživateli honitby," řekl ČTK tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

"Českomoravská myslivecká jednota považuje za správný krok finanční příspěvek jako motivaci při boji s africkým morem prasat," sdělila za jednotu Martina Novotná. Podle experta jednoty Miloše Ježka by ale bylo vhodnější, aby vyplácení peněz bylo podmíněno i zastřelením dospělých kusů, zejména bachyní.

Počet odlovených divokých prasat letos za pololetí meziročně klesl o více než 16 000 na 69 335 kusů. Vyplývá to z údajů Státní veterinární správy, kam myslivci povinně posílají vzorky na kontrolu masa na parazita svalovce. Tento údaj se může lišit od oficiálních mysliveckých statistik, které myslivci zveřejňují vždy za takzvaný myslivecký rok, jenž končí březnem. Podle odborníka Miloše Ježka z Českomoravské myslivecké jednoty měli letos divočáci hodně potravy, a hůř se tak lovili, protože zůstávali ve skrytu v lesích.

V současnosti ministerstvo příspěvky poskytuje na ekologické hospodaření v lesích, obnovu lesních porostů do 40 let věku, opatření k obnově lesů poškozených imisemi, nebo na zlepšování životního prostředí zvěře, podporu ohrožených druhů zvěře a zajíce polního nebo na chov a výcvik loveckých psů a dravců, uvádí ministerstvo v důvodové zprávě k novele.

Skoro třetinu peněz, 200 milionů korun, na vyšší příspěvky chce ministerstvo vzít ze svého navýšeného rozpočtu na opatření pro boj s kůrovcem. Zbývající peníze chce řešit v rámci své rozpočtové kapitoly, pokud peníze nenajde, bude příspěvky snižovat. Návrh také zvyšuje o 11 milionů korun náklady na krajské úřady.

Podle ČTK (23. 10. 2018), red.

 

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)