Vytisknout stránku

Vojenské lesy letos vysadily 20 milionů sazenic, většinou listnáčů

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v letošním roce vysadí rekordní počet sazenic lesních dřevin, celkem 20 milionů nových stromků, což je dvakrát více než státní podnik sázel v uplynulých letech. Dvě třetiny sazenic přitom tvoří listnaté, často v českých lesích méně obvyklé, dřeviny. Masivní zalesnění, které nemá v devadesátileté historii státního podniku obdoby, spustily Vojenské lesy v rámci boje s důsledky klimatických změn.

Na území všech divizí V Čechách i na Moravě právě dokončují lesníci VLS zalesňovací práce, které mají obnovit lesní porosty zdecimované abnormálním suchem posledních let. Již loni naplánovali zalesňovací práce, které nemají v historii Vojenských lesů obdoby co do objemu, ale také druhové skladby vysazovaných dřevin.

Drtivá většina sazenic byla vysazena v kalamitou nejpostiženějších oblastech, tedy na moravských lesnických divizích VLS, které spravují lesy ve vojenských újezdech Libavá na Olomoucku a Březina na Vyškovsku. Celkem zde do konce roku přibude 16 milionů stromků. Ve výsadbě zde dominují listnaté dřeviny, především buk, dále pak dub, klen, lípy, olše, ale i méně obvyklé dřeviny jako osika nebo jeřáb, které tvoří celkem dvě třetiny letošní obnovy lesů.

„Na změnách ve prospěch druhově pestrých porostů, které budou lépe odolávat klimatickým změnám, výkyvům počasí i vlivům dalších škodlivých činitelů, postupně pracujeme 25 let. V současné kalamitní situaci však dojde k výraznému urychlení změn druhové skladby, bohužel však za cenu značných ekonomických ztrát a rozsáhlých, byť dočasných, změn na tváři krajiny," řekl ředitel VLS Petr Král.

Státní podnik podle ředitele Krále v minulých letech rekordních ekonomických výsledků vytvářel rezervy pro řešení mimořádných situací. Zvýšené pěstební náklady ve spojení s poklesem cen dříví na globálních trzích se však promítnou významně do ekonomických výsledků VLS.

„Drtivá většina umělé obnovy již byla realizována v prvním a třetím kvartále roku, nyní práce dokončujeme. Naší prioritou je plochy co nejdříve obnovit a zkrátit tak dobu, po kterou není půda chráněná proti vysychání," dodal výrobní náměstek VLS Libor Strakoš.

Podle TZ VLS, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)