Vytisknout stránku

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili vládě potom, co projednali "petici za zdravé lesy". Organizátoři petice z řad lesníků tuto částku požadovali, v letošním rozpočtu je na příspěvky na hospodaření v lesích 1,15 miliardy korun.

Majitelé nestátních lesů čelí podle petice finančním ztrátám a musí bojovat o ekonomické přežití. Kvůli kalamitě je kůrovcové dřevo prakticky neprodejné, chybí peníze na obnovu lesů, uvedl Richard Podstatzký Thonsern z Komory soukromých lesů. "Pokud chce společnost udržet zdravý a prosperující venkov, musí stát vlastníky lesů podpořit," dodal.

O možnosti podpor v objemu zhruba tři miliardy korun nedávno mluvil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Mělo by jít o nový dotační program pro nestátní vlastníky lesů.

Petice pochází už z loňského roku, podepsalo ji přes 15 800 lidí. Zpravodaj výboru Stanislav Blaha (ODS) připomněl, že už při projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok žádal o přesun 5,8 miliardy na podporu lesního hospodářství. Dolní komora tuto úpravu odmítla.

Petiční výbor projednal při veřejném slyšení i petici, která odmítá mimo jiné rozšiřování bezzásahových zón v šumavském národním parku. Petici nazvanou Za zákon pro zelené lesy Šumavy podpořilo podpisem přes 10.700 lidí. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) označila současný stav šumavským lesů za zmar a zoufalost, když stromy umíraly kvůli kůrovci. "Ideologie zvítězila nad zdravým rozumem," řekla hejtmanka.

Do Sněmovny přivezla Stráská výřez z více než 500 let starého smrku. Jak poznamenala, na Šumavě začal růst zhruba v době, kdy Johannes Guttenberg vynalezl knihtisk, a zemřel za někdejšího ministra životního prostředí za Stranu zelených Martina Bursíka. Ministerstvo životního prostředí nyní zdůrazňuje, že nové členění šumavského parku k rozšíření plochy ponechané pouze přírodním procesům nepovede.

Petiční výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení, v němž:

  • doporučuje vládě a Parlamentu ČR uvolnění minimální částky 3 mld. Kč na pomoc vlastníkům lesů při zpracování kalamity a opětovném zalesnění pro rok 2019 a adekvátních částek pro roky příští, které budou ještě náročnější na likvidaci následků současné kalamity,
  • a neprodlenou realizaci opatření přijatých v rámci meziresortních koordinačních jednání k řešení kalamitní situace v lesích, která řídí Ministerstvo zemědělství.

Celé znění tiskové zprávy SVOL k veřejnému slyšení na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR najdete zde.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)