Vytisknout stránku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku. Soukromí vlastníci lesů je ale potřebují rychleji. Podporu našli mezi senátory během dnešního veřejného slyšení i u ministerstva životního prostředí.

"Peníze budou vypláceny na konci letošního roku," řekl při slyšení náměstek ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář. Podle něj by se k uvolnění částky mělo příští týden vyjádřit ministerstvo financí, poté o ní rozhodne vláda. Podle náměstka ministryně financí Karla Tylla by to kabinet měl podpořit. Peníze by pak měly vyplácet jednotlivé kraje, dodal Mlynář. Vyjednávání o daňových úlevách týkajících se lesů a palivového dřeva byla zatím neúspěšná.

Předseda senátorů opoziční ODS Miloš Vystrčil uvedl, že stát by měl peníze vyplácet okamžitě, ne o tom diskutovat a vymlouvat se. "Ne aby to trvalo čtyři, pět, sedm měsíců," řekl. Připomněl, že státní podnik Lesy ČR musel v uplynulých letech do rozpočtu převést 33 miliard korun, které si firma měla nechat na boj s kůrovcem. Tyll uvedl, že peníze byly využity na investice do školství, na obranu a bezpečnost podle vládních priorit.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii.

Podnětem k veřejnému slyšení byla loni na podzim zorganizovaná petice Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL), kterou podepsalo 17.000 lidí. Pomoc státu chtějí kvůli tomu, že jejich peníze nestačí ani na obnovu vykácených míst. "Apelujeme na to, aby vláda připravila jakýsi Marshallův plán pro lesy," uvedla za organizátory petice Marie Růžková.

Vlastníci lesů by také chtěli, aby jim stát umožnil dovoz sazenic listnatých stromů nebo redukci stavů přemnožené spárkaté zvěře, aby nově vysazené lesy nespásla. Pro příští rok kvůli tomu chtějí od státu pomoc pět až sedm miliard korun. Jejich požadavky podpořil senátní podvýbor pro zemědělství, uvedl jeho člen Tomáš Czernin (TOP 09).

"Ministerstvo životního prostředí podporuje tuto petici v celém jejím rozsahu," uvedl náměstek pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Důraz kladl hlavně na snížení stavů spárkaté zvěře. 

SVOL: Lesy potřebují od státu méně slibů a gest, ale skutečnou a rychlou pomoc

Milion hektarů lesa v akutním ohrožení v důsledku dlouhodobého sucha a kůrovcové kalamity, ale stát pořád nekoná tak, jak by měl. To je hlavní vzkaz, který zazněl během včerejšího veřejného slyšení k petici „Za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" v Senátu Parlamentu ČR. Nejen petenti, ale i samotní senátoři, zástupci pozvaných institucí a přítomná veřejnost vytýkali politikům bagatelizaci dopadů historické kalamity na lesní ekosystémy, jejich majitele a celou společnost. Dosavadní kroky, které byly učiněny (např. rychlá novela zákona o lesích nebo přislíbené navýšení prostředků na hospodaření v lesích), jsou pouze dílčími krůčky správným směrem, lesy však potřebují výraznou finanční a legislativní pomoc.

Od předání petice v Poslanecké sněmovně, které proběhlo před půl rokem, se ve věci uvolnění významnějších finančních prostředků pro majitele lesů, nebo zajištění intervenčního výkupu dřeva státem alespoň od drobných majitelů lesa, nestalo prakticky nic," konstatoval předseda SVOL František Kučera s tím, že jednání na různých úrovních sice probíhají, jsou však pomalá a výsledek nejistý.

Vznik petice jsme iniciovali proto, že si veřejnost neuvědomuje rozsah katastrofy a také proto, že pomoc státu vlastníkům lesů je naprosto nedostatečná. Dva roky intenzivního jednání, kdy konečně politici alespoň vzali na vědomí, že se v lesích něco děje, nepřinesly žádné konkrétní výsledky," řekl předseda Komory soukromých lesů Richard Podstatzký Thonsern.

Petici SVOL v plném rozsahu podpořili všichni přítomní senátoři, odborníci i zástupci dotčených ministerstev, pouze zástupce Ministerstva pro místní rozvoj vyjádřil zdrženlivý postoj ve věci vyjmutí činností souvisejících s hospodařením v lesích z působnosti zákona o zadávání veřejných zakázek. Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský v souvislosti s peticí upozornil na nutnost změny mysliveckého zákona a radikální snížení počtu spárkaté zvěře, které je limitem úspěšné obnovy lesů a vlastníky lesů a potažmo i stát stojí obranná opatření nemalé finanční prostředky.

Zdroj: TZ SVOL

Celé znění tiskové zprávy SVOL najdete zde.

Podle ČTK, red.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)