Logo
Vytisknout tuto stránku

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Aktualizováno 1. 11. 2019 Do sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2020+ v letech 2020 až 2024 podalo nabídky 32 firem. Loni se do tendrů 2019+ přihlásilo 26 firem. V tendru 2020+ jde o těžbu 8,56 milionu metrů krychlových dříví, práce za 6,99 miliardy korun a roční zalesnění 2879 hektarů. Nejvíce nejlepších nabídek podaly firmy ze skupiny PETRA. Následovat bude posouzení a hodnocení nabídek.

Doporučený Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

"Při koncipování dílčích zakázek jsme cíleně volili nejvhodnější model hospodaření pro konkrétní území. Budeme kombinovat vlastní i dodavatelské výrobní kapacity a pružně tak reagovat na aktuální situaci v dané lokalitě," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Firmy v tendru 2020+ podaly celkem 213 nabídek, takže na každou z 54 jednotek připadá v průměru 3,94 nabídky. Zájem firem o práci pro Lesy ČR je tak vyšší než v minulých letech. Loni v tendru 2019+ činil průměr nabídek na jednotku 2,74 a v tendru 2018+ to bylo 3,77 nabídky.

Nejvíce zájemců podalo nabídky na takzvané kalamitní jednotky, které pokrývají území nejvíce zasažené kůrovcovou kalamitou. Kalamitních jednotek je 23 a účastníků v tendru je 25. Lesnické firmy budou na těchto jednotkách provádět těžbu a pěstební práce. Vytěžené dřevo předané na takzvaném odvozním místě si budou prodávat samy Lesy ČR.

Na devíti takzvaných postkalamitních jednotkách, kde již kalamita kůrovce byla, firmy budou dělat pouze pěstební práce. Účastníků v soutěži je 11. Případnou těžbu a prodej dřeva si na těchto jednotkách zajistí samy Lesy ČR například prostřednictvím aukcí nebo dynamického nákupního systému.

Takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy dělají těžbu, pěstební práce i dřevo prodávají, se týká 22 jednotek a alespoň jednu nabídku podalo 20 firem. Zájemce mohl v každém typu tendru podat nabídku na libovolný počet jednotek.

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek podaly společnosti ze skupiny PETRA z Hodonína. Firmy PETRA, T.E.P.Z a T.E.P. Holz v tendru podaly nejlepší cenovou nabídku na deseti z 54 soutěžených jednotek, a mají tak šanci získat až deset kontraktů. 

Za skupinou PETRA se v tendru 2020+ s možným ziskem až pěti jednotek umístily Kloboucká lesní a firma UNILES. Po čtyřech cenově nejlepších podaných nabídkách mají společnosti RM FOREST lesní společnost, Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice, která podala nejlepší nabídku na 4 z 9 pěstebních jednotek. Po třech jednotkách by mohly získat firmy LST, Jihozápadní dřevařská a Lesní společnost Ledeč nad Sázavou.

Aktuální přehled nejvýhodnějších nabídek na provádění lesnických činností a prodej dřeva tendru 2020+ (stav k 30. 10. 2019 před posuzováním a hodnocením nabídek podnikem Lesy ČR)

Zavedení kalamitních jednotek, u nichž si prodej dřeva převezmou Lesy ČR, by podle státního podniku mělo zrychlit těžbu kůrovcem napadeného dříví. Pokud se dřevem při komplexní zakázce obchodují těžařské firmy, nemají podle Lesů ČR při odbytových problémech motivaci k rychlé těžbě dřeva. Vytěžené dřevo z kalamitních jednotek budou Lesy ČR prioritně prodávat na elektronických aukcích.

Významnou novinkou tendru 2020+ je to, že do smluv bude zakotveno, že po dvou letech bude mít každá ze stran možnost smlouvu bez sankcí vypovědět, přičemž výpovědní lhůta bude půlroční.

Tendr je rozdělen na 54 zakázek a podnik je rozčlenil do tří typů podle toho, jak je dané území zasaženo kůrovcovou kalamitou. Uzávěrka pro elektronické podání nabídek byla dnes dopoledne. Dnešním otevřením nabídek začalo jejich vyhodnocování. Vítězné firmy by pro Lesy ČR měly začít pracovat od začátku ledna příštího roku.

Loni v tendru 2019+ bylo všech 47 jednotek soutěženo jako komplexní zakázka. Nejúspěšnější firmou byla loni Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku, která získala 12 kontraktů. Za ní byly podle počtu smluv těžařská skupina Petra z Ratíškovic u Hodonína, Lesostavby Frýdek-Místek, firma Stora Enso Wood Products Ždírec a firma Uniles z holdingu Agrofert. Ze 47 jednotek tendru 2019+ bylo nakonec podepsáno 40. U sedmi jednotek byl tendr z různých důvodů zrušen a podnik na území soutěže vypsal znovu. O 40 jednotek se podělilo 15 firem.

Tendr 2020+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na zhruba pětině území. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR.

Podle ČTK, red.

 

Naposledy změněno: pátek, 01 listopad 2019 08:58

(0 hlasů)
Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.