Vytisknout stránku

VLS uzavřely dohodu s klubem turistů o trasách v bývalých vojenských újezdech

Rozvoj návštěvnosti v zrušených vojenských újezdech i v lokalitách, které byly v minulých letech z výcvikových prostor armády vyčleněny a podpora od Vojenských lesů a statků, které jsou správcem těchto území, při údržbě a obnově značení pro turisty, či společné osvětové působení na návštěvníky lesa, vedoucí je k ohleduplnému vztahu k přírodě. To jsou hlavní cíle dohody o spolupráci, kterou aktuálně podepsali ředitel Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Petr Král a předseda Klubu Českých turistů (KČT) Vladislav Chvátal.

Foto: archiv VLS

Dohoda lesníků, kteří spravují šest tuzemských unikátních lesních lokalit a turistické organizace, jež má ve své kompetenci značení a údržbu pěších, lyžařských, ale i cyklistických a jezdeckých tras v české přírodě, by měla přinášet benefity především návštěvníkům lesa. Spolupráce by měla přispět k rozvoji rekreačních funkcí v přírodních lokalitách, které ještě před několika lety byly jako vojenské výcvikové prostory veřejnosti uzavřeny. Převážně jde o rozvoj a údržbu návštěvnických tras v těchto lokalitách, které armáda aktuálně nevyužívá k výcviku.

Dohoda reflektuje vývoj v přírodních lokalitách v naší správě, které se otevřely veřejnosti v rámci optimalizace újezdů před čtyřmi roky. Turistický rozvoj v Brdech, kde byl vojenský újezd zrušen a na jeho území vznikla chráněná krajinná oblast, ale i v dalších lokalitách, ukázal, že užší spolupráce s Klubem českých turistů bude prospěšná pro všechny – pro značkaře tras, pro nás jako správce lesů, ale především pro návštěvníky těchto přírodních lokalit," uvedl ředitel VLS Petr Král.

Dohoda podle něj stanovuje jasné postupy a principy spolupráce, které by měly pomoci k efektivnější údržbě značení a info systémů na návštěvnických trasách, stejně tak i v případech, kdy je trasu dané stezky třeba změnit. Spolupráce VLS a KČT by tak měla zajistit, aby v lesích ve správě resortu obrany nedocházelo ke konfliktům mezi zájmy turistů, armády i lesníků, kteří v těchto lokalitách hospodaří. Principy spolupráce kladou důraz také na bezpečnost návštěvníků v těchto bývalých armádních lokalitách.

Součástí dohody je také spolupráce při výchově veřejnosti k ohleduplnému vztahu k přírodě – společným zájmem je vést návštěvníky k pochopení nutnosti trvale udržitelného užívání přírody a krajiny," uvedl předseda Rady značení KČT Pavel Přílepek.

Bývalé i současné vojenské újezdy jsou unikátními přírodními oblastmi, domovem celé řady vzácných živočišných i rostlinných druhů. A to i díky tomu, že se jim vyhnul po desetiletí, kdy sloužily armádě, běžný civilizační ruch. Shodli jsme se s klubem turistů, že musíme při rozvoji rekreačních funkcí těchto oblastí udělat vše pro to, abychom tento stav nenarušili," uzavřel ředitel VLS Král.

Podle TZ VLS, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)