Vytisknout stránku

Zlínští vědci vynalezli inteligentní systém pro třídění sazenic

Výzkumní pracovníci Fakulty aplikované informatiky (FAI) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vynalezli inteligentní systém, který v krátkém čase dokáže rozeznat kvalitní sazenici lesních dřevin od nekvalitní. Je to díky metodám umělé inteligence a počítačového vidění.

Projekt FV20419 „Inteligentní systém pro pokročilé třídění lesních sazenic“ byl řešen v rámci programu FV-TRIO Ministerstva průmyslu a obchodu a zabýval se vývojem metody a zařízení pro automatizované třídění krytokořenných sazenic lesních stromků. Na nové lince spolupracovali vědci z FAI a Regionálního výzkumného centra CEBIA-Tech s firmami ze Švédska a Nizozemska. „Naše část komplexního řešení představuje pomyslné srdce celé linky, které na základě počítačového vidění a metod umělé inteligence rozhoduje o kvalitě dané sazenice, a tím také o tom, zda splňuje či nesplňuje parametry vyžadované normou,“ uvedl ředitel centra CEBIA-Tech zlínské univerzity Vladimír Vašek.

Krytokořenné sazenice jsou pěstovány v plastových sadbovačích na vzduchovém polštáři. Před expedicí k vysazení v lese je třeba zajistit, aby expedované sazenice splňovaly stanovené parametry stran výšky sazenice, průměru stonku (kořenového krčku) a morfologie (sazenice nesmí mít více konkurenčních terminálních výhonů - tzv. „dvoják“). Pro třídění sazenic byla vyvinuta třídička sazenic do kategorií A (1. jakost), B (2. jakost) a C (odpad).


Srdcem třídičky je kamerová komora, kterou sazenice projíždějí na pásu ve vzdálenosti cca 50 cm od sebe rychlostí cca 1 m/s. V komoře jsou pomocí 4 kamer pořizovány 2 vzájemně kolmé snímky celé sazenice a 2 vzájemně kolmé snímky kořenového krčku. Zpracováním obrazu z kamer je určena kategorie sazenice, která je předána nadřazenému systému. Tento zajistí mechanické umístění sazenice do zásobníků pro příslušnou kategorii.

„Velkou výzvou bylo především určování morfologické stavby sazenice, kdy bylo třeba uvažovat často přímo neviditelné křížení větví a realizovat rekonstrukci větví za listy sazenice. V současné době je kamerová komora nainstalována jako součást třídicí linky ve firmě Lescus, kde je v testovacím provozu realizováno třídění přes 60 000 sazenic za den,“ uvedl Vašek.

Podle TZ Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)