Vytisknout stránku

Ministr Fuksa popírá, že na jednání o LČR nepozval kritiky

Na včerejším jednání u kulatého stolu o hospodaření LČR chyběli zástupci organizací, kteří kritizují tendry LČR. Hnutí Duha obvinilo ministra zemědělství Ivana Fuksu, že je úmyslně nepozval, avšak ministr toto tvrzení následně odmítl, jak uvádí ČTK. Fuksa chce ještě do konce letošního roku vládě předložit schválení dlouhodobou koncepci těžby a pěstování ve státních lesích.

"Kulatý stůl ministra Fuksy není kulatý, ale pěkně pokřivený. Ministr pozval velké dřevařské akciovky i dřevozpracující průmysl, ale úplně vynechal drobné živnostníky, malé pily, ekologické organizace nebo vědce, kteří kritizují jeho tendry. Taková akce je pouhé divadlo," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Pozvánku nedostali také představitelé Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů či Sdružení živnostníků v lesním hospodářství. Tyto organizace opakovaně počínání LČR, zejména kvůli připravovanému systému prodeje dřeva, kritizovali.

"Na dnešním kulatém stole ministra Fuksy k lesnické problematice nebyla jediná 'velká dřevařská akciovka', naopak soukromí vlastníci a představitelé akademické sféry byli zastoupeni výrazně," oponovala Bláhovi mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Jednání u kulatého stolu se účastnili například zástupci Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů, která zastřešuje i menší lesnické podniky a pily, ale také lidé z lesnických fakult, výzkumných institucí a zástupce ministerstva životního prostředí.

"Kulatý stůl je poradním orgánem ministra zemědělství a je výhradně na jeho uvážení, v jakém složení bude tento poradní tým zasedat," řekla ČTK Dvořáčková.

Podle dřívějšího ministrova vyjádření má na koncepci s pracovním názvem "Dřevěná kniha" pracovat tým, v němž budou zahrnutí nejen pracovníci ministerstva zemědělství a členové nedávno obměněné dozorčí rady LČR, ale také další lesničtí odborníci včetně lidí z akademického prostředí. Představy o budoucí podobě tendrů navíc ministerstvo zjišťuje prostřednictvím dotazníkového šetření. Hnutí Duha se jej však odmítlo zúčastnit.

"Předchozí vláda schválila na návrh ministra (Petra) Gandaloviče lesnickou politiku, takzvaný Národní lesnický program, který vznikl jako konsensus, na němž se shodly všechny strany. Pod programem pracuje také expertní skupina, která má za úkol navrhnout a dohodnout se na konkrétním řešení státních lesů. To je platforma, na které má vznikat dohoda," uvedl Bláha.

Původní desetiletý tendr, který měl vstoupit v platnost od začátku příštího roku, byl po silné vlně kritiky zrušen v polovině letošního května. V polovině září byly vyhlášeny, jako nouzové řešení, jednoroční tendry na rok 2011. I na toto dočasné řešení se ihned snesla vlna kritiky ze strany lesnických a ekologických organizací.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)