baner_dyas_pf_2015
lesprace
   
Velikost textu

S PŘENOSNOU PÁSOVOU PILOU WOOD-MIZER POSTAVÍTE I VLASTNÍ DŮM

Přenosnou pásovou pilu Wood-Mizer vynalezli roku 1981 dva Američané, elektroinženýři Don Laskowski a Dan Tekulve. První jejich pila se prodala v USA v roce 1982 a v České republice v roce 1989. Nyní pracuje v České republice 150 kusů, v Evropě přibližně 15000 a na celém světě zhruba 25000 těchto pomocníků.

Výhody

Zásadní výhodou, kterou nabízejí pily Wood-Mizer, je možnost přistavení pily do těsné blízkosti skáceného stromu a jeho rozřezání na použitelné dřevo přímo na místě. Provoz pil nevyžaduje stavební povolení, neboť se jedná o mobilní zařízení s jednoduchou a rychlou montáží. Tyto pily lze použít v lesním terénu, na svahu, na polích, v zahradách a dvorech vesnických stavení i v halách různých provozoven. Nevyžaduje se odsávání ani dopravně transportní zařízení na odpad pilin. Jejich množství je totiž natolik minimální, že tato zařízení by nebyla ani využita a na odklizení postačí stavební kolečko (za směnu 1 m3 pilin podle pořezu z výroby).

Produkty

První pilová jednotka kombinovala přemístitelný podvozek pásové pily s unifikovanou stopou a volitelným trajlerem. Nyní existuje 10 variant, které sahají od poměrně laciných ručních verzí ke komerčním hydraulickým jednotkám. Výkon se pohybuje v rozmezí 2,3 m3 do 18 m3. Flexibilita stroje dovoluje řezat dřevo v celé škále tvarů a velikostí. Pily jsou vhodné pro zpracování jehličnaté a listnaté hmoty v délkách od 0,9 do 6,5 metru, s prodlouženým stolem až do 12 m, při průměrech maximálně 120 cm. Na pilách je možno zpracovávat také dříví, které neodpovídá svou kvalitou pilařským sortimentům, a pracovat jako blokové pily. Nejvhodnějším sortimentem pro výstup z výroby jsou silnější nehraněné listnaté fošny a prkna, jehličnaté trámy, hranoly a fošny. Pily umožňují také výrobu přířezů pro případné speciální účely. Lze doporučit zpracování suroviny velmi kvalitní, vzhledem k možnosti výše uvedené výtěže (až 80%) a kvalitě řezu. Na druhé straně lze zpracovat rovněž surovinu, neodpovídající pilovým výřezům, zejména z hlediska vyššího rozsahu hniloby, kdy je možno využít vlastností pá-sové pily a přizpůsobit výšku řezu kvalitě zpracovávaného dříví. Při vstupu suroviny je nutno dbát na to, aby tato nebyla neúměrně znečištěna.

Provoz pily

Osádka pily je dvoučlenná a musí být vybavena ochrannými brýlemi, loupákem, 2 ks obracáků pro navalování a oděvními součástkami podle norem bezpečnosti práce. Výkon při provozu je úměrný stavu zapracování osádky, výkony na očekávané úrovni, což představuje 6-18 m3 za směnu, lze očekávat po 1-2 měsíční práci osádky s pilou. Přísun výřezů k lince a odběr hotových výrobků lze provádět vysokozdvižným terénním vozíkem nebo čelním nakladačem.

Programování řezu

Mobilní pásové pily Wood-Mizer lze doplnit zařízením Simple Set-Works pro naprogramování řezu. Zařízení je opatřeno mezinárodním certifikátem CE - prohlášením o shodě. Zařízení lze zpětně upravit pro většinu modelů pásových pil Wood-Mizer bez ohledu na hlavní pohon a zvýšit tak efektivitu výroby. Při používání zařízení Simple Set-Works se nastaví požadovaná tloušťka řeziva na displeji, upevněném na ovládacím panelu a pomocí elektroniky se dá pokyn k nastavení řezné hlavy. Zařízení zároveň počítá se ztrátou dřeva při pořezu 3 mm. Nastavit se dají až čtyři rozměry, které je možno rychlým přestavením na displeji zaměňovat. I pro relativně nezkušeného uživatele tak vzniká možnost zlepšit výstup požadovaného řeziva, šetří mu čas a zabraňuje chybám, ke kterým by mohlo dojít při manuálním výpočtu.

LT40 HD Super & LT30 HD Super

Výběr výkonu: 40HP diesel; 15,5 kW elektromotor.

Řezná rychlost: až 18,3 m/min. Špičkový řezný výkon měřen na 30 cm širokém dubu. Kmeny o hmotnosti 4500 kg a více nebo o objemu 2,4 m3 a denní produkce nad 7,2 m3 bude vyžadovat personál pro manipulaci s materiálem a manipulační zařízení.

Velikost kmene: max. průměr 91 cm; max. délka 6,4 m nebo 5 m. Maximální velikost kmene je pro základní pilu 2000 kg. Možné prodloužení lože: 1,8 m nebo 3,6 m nebo 7,2 m. Maximální velikost ústí poskytne řez široký až 71 cm.

NOVINKY

Novinkou pro rok 2001 je nový model LT 50 nebo LT 60 L HD, jedná se o pásovou pilu s řeznou délkou v základní verzi 8,50 m. Pro řez kmene o průměru až 120 cm.

Hydraulické upínání kmene ve třech bodech. Hlavní pohon stroje dle přání zákazníka s dieslovým, benzinovým nebo elektrickým motorem. Jako doplňkové zařízení předřez, automatické nastavování měření řezaného sortimentu, nové vedení pilového listu. V měsíci červnu letošního roku byl tento nový model předveden na světovém dřevařském veletrhu v Hannoveru. V České republice bude předveden na výstavě EUROFOREST Prachatice v měsíci září.

Kontakty

Další podrobnosti o výrobcích, cenách, servisu atd. se dozvíte na následujících kontaktech:

Wood-Mizer-Servis s.r.o.
Miroslav Greill
Osvaldova 91, 339 01 Klatovy - Luby
Tel./fax: +420-186-312220,
Mobil: +420-602-439799
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Elektronická verze

PUBLERO_banner_LP_1
Loading

cls logo-czbiom enviweb ekolist-ikona Agroweb Fotografie zvířat a přírody - Naturfoto.cz LesniHospodar
komatsu
s