Přihlásit

Aktualizováno: Stát prodělal na prodeji dřeva miliardu, říká v HN Svatopluk Sýkora

Aktualizováno o stanovisko HLDS.

Jen v uplynulých třech letech prodělal stát na prodeji dřeva jednu miliardu korun, tvrdí v Hospodářských novinách ředitel státní firmy Lesy ČR Svatopluk Sýkora. Vinu na tom podle něj má nevýhodná smlouva Lesů s polostátní firmou Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS), přes niž Lesy dřevo prodávají.

"Přes 310 milionů korun ročně ekonomicky neodůvodněných nákladů. Je to částka, kterou podle nás HLDS zbytečně utratí a spotřebuje. Pak se to dá libovolně násobit roky," uvádí konkrétní číslo Sýkora.

Protože HLDS prodává dřevo Lesům ČR přes 15 let, může být celkový účet ještě mastnější. O kolik miliard mohl kvůli tomu stát přijít celkově, nikdo přesně nevyčíslil - ale označení "tunel" se ujalo i v lesnickém oboru.

Smlouvu s HLDS proto vypověděl s platností ke konci roku. Skončí tak málo průhledný způsob obchodování, kdy soukromé firmy musely dřevo vytěžené na smlouvu ve státních lesích zpětně prodávat polostátní HLDS a ta je distribuovala dál. HLDS se přitom nemusela nikomu zpovídat.

"Právní analýza ukázala, že smlouva s HLDS pro nás v roce 2009 znamenala zvýšené náklady 310, 234 428 mil. korun. Za tříleté trvání současné smlouvy dosahuje ztráta bezmála jedné miliardy. Za celou dobu spolupráce HLDS a Lesů ani nelze celkovou sumu objektivně vyčíslit," říká Sýkora.

Jistá záruka - sám sobě

Smlouva s HLDS platí už od roku 1994. Kritizovat ji začali ministři zemědělství počínaje rokem 2003. Přestože v HLDS má stát polovinu akcií, smlouvu se odhodlal vypovědět až Sýkora za podpory ministra zemědělství Ivana Fuksy.

Audit podle Sýkory také ukázal, že HLDS dokonce poskytovala ručení za bankovní garance soukromým firmám, které se hlásily do tendrů vypisovaných státním podnikem. "Je to skutečně absurdní," říká Sýkora.

Jednou z takových firem je například Hanušovické lesní společnosti. "Lesy tak prostřednictvím HLDS vlastně poskytovaly záruky samy sobě," dodal ředitel.

Kdo za to může?

A stejně jako v drtivé většině obdobných případů i v tomto můžeme přirovnat pouze k zázraku, když bude označen konkrétní viník, který za únik státních peněz může. Ačkoli to mezi zúčastněnými pořádně vře.

Sýkora obvinil svého předchůdce, současného náměstka ministra zemědělství Jiřího Nováka, který v roce 2007 smlouvu s HLDS prodloužil o další tři roky.

Novák nařčení zásadně odmítá. "Analýza naopak ukázala, že v roce 2008 jsme díky HLDS ušetřili několik set milionů korun. Koncepci prodeje dřeva schválil zemědělský výbor sněmovny. A tehdejší právní analýzu, že smlouva s HLDS je výhodná, má pan Sýkora možná ještě na svém úřadě v šuplíku," říká Novák.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa na přímý dotaz, zda se staví za Nováka, nebo Sýkoru, odpovídá velmi vyhýbavě: "Zdědil jsem s prominutím průšvih a zatím nemám čas dívat se dozadu. Každopádně smlouvu s HLDS teď nebudeme prodlužovat."

František Dejnožka, který jako fyzická osoba vlastní druhou polovinu HLDS, se k věci zatím nevyjádřil. Sýkora uvedl, že s ním písemně komunikuje o ukončení smlouvy.

Podle Ekonomika.iHNed.cz  (12. 10. 2010), autor: Martin Mařík

Hradecká lesní a dřevařská spo lečnost:

Generální ředitel Lesů ČR lže!

Vyjádření Hradecké lesní a dřevařské společnosti a. s.  k článkům v Hospodářských novinách dne 12.10.2010 uvedeným pod tituly „Šéf Lesů: Stát prodělal na prodeji dřeva miliardu“, „Miliardový tunel v Lesích ČR? Viník neznámý“ a „Nevýhodný prodej dřeva nás stál miliardu“

generální ředitel Lesů ČR Ing. Svatopluk Sýkora svými vyjádřeními poškodil majetek státu

  • jde o bezprecedentní protiprávní útok akcionáře proti vlastní akciové společnosti
  • útok je o to paradoxnější, že státní úředník útočí na akciovou společnost s majetkovou účastí státu (50 %)
  • protiprávní útok je veden na základě lží a nesmyslných údajů
  • útokem je úmyslně vyvoláván politický konflikt uvnitř ODS a mezi ODS a TOP 09
  • jde o přípravu k vyvedení státních peněz do soukromé sféry
  • HLDS proto podá trestní oznámení a požádá o pomoc orgány činné v trestním řízení při ochraně majetku státu

Hradecká lesní a dřevařská společnost a. s. připravuje svolání mimořádné tiskové konference.

Hradecká lesní a dřevařská společnost a. s.
Ing. František Dejnožka

předseda představenstva

Naposledy změněno: čtvrtek, 21 říjen 2010 14:29

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby