Přihlásit

Chalupa vyzval Stráského, aby jednal s aktivisty

Neústupnost ekologů a další protesty z řad odborníků přiměly vládní politiky i vedení národního parku k ústupu od nesmiřitelného postoje. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) vyzval ředitele parku Jana Stráského, aby začal s aktivisty, kteří kácení kůrovcem napadených stromů blokují, vyjednávat.

Tématu se ve shrnujícím článku věnuje server Novinky.cz. Jak uvádí, ještě předtím ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg apeloval na Chalupu i Stráského, aby se pokusili uklidnit situaci a zasedli s aktivisty i odborníky k jednacímu stolu. Stráský Právu řekl, že o jednání již uvažuje.

„Vyzývám ředitele Stráského, aby znovu svolal jednání všech zúčastněných stran ve sporu k lokalitě na Ztraceném a pokusil se nalézt řešení šetrné k přírodě a účinné v boji s kůrovcem,“ uvedl Chalupa.

Chalupa chystá zákon

Jak uvádí Novinky.cz, sám se snaží vyjednávat se všemi stranami. „Již před několika dny jsem se sešel jak se starosty obcí, zástupci krajů, poslanci, senátory, tak se zástupci obou největších iniciativ – tedy sdružením Zachraňme Šumavu a sdružením ŠumavaPro – a samozřejmě i zástupci části vědecké obce,“ poznamenal ministr.

O petici za záchranu Šumavy by měl ve čtvrtek jednat Senát. Chalupa navíc urychleně chystá klíčový zákon o šumavském parku, který podle něj musí být kompromisem všech zúčastněných. Tedy státu, přírodovědců, ochránců přírody i místních obcí.

Schwarzenberg: vedení parku se musí řídit pravidly

Schwarzenberg, který má k Šumavě blízko, nejen kvůli tomu, že je profesí lesník, ale že jeho rodina část šumavských hvozdů v minulosti vlastnila, kritizuje Stráského za to, že dosud odmítal diskutovat.

Zároveň nabádá aktivisty, aby upustili od blokády a začali jednat. „Otevřela se tu pseudonáboženská válka, kdy ani jedna ze stran nechce poslouchat argumenty té druhé,“ uvedl Schwarzenberg. Podle něj není možné, aby vedení parku nedodržovalo pravidla. „Dělají mrtvého brouka s nadějí, že kůrovec se bude chovat stejně jako oni,“ řekl Schwarzenberg. Podle něj by měl park přestat s kácením do té doby, než dojde k jednání.

Za Stráským stojí Klaus

Stráský uvedl, že o vyjednávání přemýšlí, ale odmítá přestat kácet: „Nyní musíme konat.“ Stráský nastoupil před půl rokem. O to, aby funkci vzal, ho tehdy čtyřikrát telefonicky žádal prezident Václav Klaus. Ten nedávno uvedl, že z aktivistů, kteří se přivazují na stromy, má větší strach než z al-Kajdá.

Prezident také osobně přijel na Šumavu, aby vyjádřil Stráskému podporu. Podle něj nelze čekat, až si příroda s kůrovcem poradí, ale musí se jí pomoci. Klaus už v minulosti usiloval o kácení šumavských lesů.

 

Spor o NP Šumava na Youtube

http://www.youtube.com/watch?v=qy8VGMrn0Vk
Tisková konference TOP 09

http://www.youtube.com/watch?v=t4f7drnb09Y

Rozhovor Jana Stráského s Milanem Šímou 

http://www.youtube.com/watch?v=UBbNQ2rAwLU
Bohuslav Sobotka (ČSSD) k Šumavě


http://www.youtube.com/watch?v=xjPJkGtkRvY
Video, které svým příznivcům doporučuje Hnutí Duha na Facebooku

 


Naposledy změněno: sobota, 13 srpen 2011 09:45

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby