Přihlásit

Chalupa vyzval Stráského, aby jednal s aktivisty

Neústupnost ekologů a další protesty z řad odborníků přiměly vládní politiky i vedení národního parku k ústupu od nesmiřitelného postoje. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) vyzval ředitele parku Jana Stráského, aby začal s aktivisty, kteří kácení kůrovcem napadených stromů blokují, vyjednávat.

Tématu se ve shrnujícím článku věnuje server Novinky.cz. Jak uvádí, ještě předtím ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg apeloval na Chalupu i Stráského, aby se pokusili uklidnit situaci a zasedli s aktivisty i odborníky k jednacímu stolu. Stráský Právu řekl, že o jednání již uvažuje.

„Vyzývám ředitele Stráského, aby znovu svolal jednání všech zúčastněných stran ve sporu k lokalitě na Ztraceném a pokusil se nalézt řešení šetrné k přírodě a účinné v boji s kůrovcem,“ uvedl Chalupa.

Chalupa chystá zákon

Jak uvádí Novinky.cz, sám se snaží vyjednávat se všemi stranami. „Již před několika dny jsem se sešel jak se starosty obcí, zástupci krajů, poslanci, senátory, tak se zástupci obou největších iniciativ – tedy sdružením Zachraňme Šumavu a sdružením ŠumavaPro – a samozřejmě i zástupci části vědecké obce,“ poznamenal ministr.

O petici za záchranu Šumavy by měl ve čtvrtek jednat Senát. Chalupa navíc urychleně chystá klíčový zákon o šumavském parku, který podle něj musí být kompromisem všech zúčastněných. Tedy státu, přírodovědců, ochránců přírody i místních obcí.

Schwarzenberg: vedení parku se musí řídit pravidly

Schwarzenberg, který má k Šumavě blízko, nejen kvůli tomu, že je profesí lesník, ale že jeho rodina část šumavských hvozdů v minulosti vlastnila, kritizuje Stráského za to, že dosud odmítal diskutovat.

Zároveň nabádá aktivisty, aby upustili od blokády a začali jednat. „Otevřela se tu pseudonáboženská válka, kdy ani jedna ze stran nechce poslouchat argumenty té druhé,“ uvedl Schwarzenberg. Podle něj není možné, aby vedení parku nedodržovalo pravidla. „Dělají mrtvého brouka s nadějí, že kůrovec se bude chovat stejně jako oni,“ řekl Schwarzenberg. Podle něj by měl park přestat s kácením do té doby, než dojde k jednání.

Za Stráským stojí Klaus

Stráský uvedl, že o vyjednávání přemýšlí, ale odmítá přestat kácet: „Nyní musíme konat.“ Stráský nastoupil před půl rokem. O to, aby funkci vzal, ho tehdy čtyřikrát telefonicky žádal prezident Václav Klaus. Ten nedávno uvedl, že z aktivistů, kteří se přivazují na stromy, má větší strach než z al-Kajdá.

Prezident také osobně přijel na Šumavu, aby vyjádřil Stráskému podporu. Podle něj nelze čekat, až si příroda s kůrovcem poradí, ale musí se jí pomoci. Klaus už v minulosti usiloval o kácení šumavských lesů.

 

Spor o NP Šumava na Youtube

http://www.youtube.com/watch?v=qy8VGMrn0Vk
Tisková konference TOP 09

http://www.youtube.com/watch?v=t4f7drnb09Y

Rozhovor Jana Stráského s Milanem Šímou 

http://www.youtube.com/watch?v=UBbNQ2rAwLU
Bohuslav Sobotka (ČSSD) k Šumavě


http://www.youtube.com/watch?v=xjPJkGtkRvY
Video, které svým příznivcům doporučuje Hnutí Duha na Facebooku

 


Naposledy změněno: sobota, 13 srpen 2011 09:45

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby