Přihlásit

Justice chybovala, když neprojednala žalobu kvůli kácení

Krajský soud v Českých Budějovicích chyboval, když loni věcně neprojednal žalobu související s kácením stromů v Národním parku Šumava.

Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu, který vyhověl kasační stížnosti Okrašlovacího spolku Zdíkovska. Spolek se loni se dvěma místními obyvateli domáhal toho, aby soud do schválení příslušné výjimky zakázal kácení stromů napadených kůrovcem v první a druhé zóně parku.
Českobudějovický soud se žalobou ani věcně nezabýval, odmítl ji bez projednání a nevydal ani požadované předběžné opatření. Kácení podle tamních soudců nemohlo představovat žádný zásah do práv okrašlovacího spolku ani dalších žalobců. Správa národního parku prý měla právo rozhodnout o tom, které stromy odstraní kvůli bezprostřednímu ohrožení lesů kůrovcem, dokonce tím prý plnila svou povinnost.
Podle NSS českobudějovický soud chyboval. Žaloba prý v tomto případně sice může být nedůvodná, nikoli však neprojednatelná. Krajský soud se jí měl věcně zabývat a teprve poté ji případně zamítnout. "Usnesení krajského soudu, kterým byla žaloba odmítnuta, proto z hlediska zákona nemůže obstát," stojí v rozhodnutí NSS.
Nejvyšší správní soud svým rozsudkem nijak nepředjímá, jak celá pře skončí. Je pravděpodobné, že význam sporu už bude pouze symbolický. Žaloba původně směřovala proti loňskému letnímu kácení, které vyvolalo značnou kritiku aktivistů i části odborné veřejnosti. Podle okrašlovacího spolku se správa národního parku masivním kácením dopustila nezákonného zásahu do práva na příznivé životní prostředí.
V lokalitě nedaleko Modravy se stromy napadené kůrovcem kácely loni v červenci a srpnu. Podle nedávného vyjádření zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové neměla správa národního parku v době kácení k tomuto zásahu příslušná povolení. Scházel souhlas k zásahu proti škůdcům, výjimka ze zakázaných činností v Národním parku Šumava a stanovisko orgánu ochrany přírody, zda kácení může mít významný vliv na území Natura 2000, které požívá zvýšené ochrany.
Správa národního parku označovala zásah za nutný, stejně jako ministerstvo životního prostředí. Nedaleko Modravy se kvůli kůrovci začalo kácet i letos v červnu. Správa parku slíbila, že většinu napadených stromů asanuje loupáním kůry bez porážení, a pokud se bude kácet, nebudou se vytvářet větší holiny.

red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby