logo Silvarium tisk

LČR ukončily uzavírání smluv na práce v lesích

Státní podnik Lesy České republiky ukončil proces uzavírání smluv na práce v lesích pro tento rok. Podle tiskové zprávy v tendrech uspělo celkem 27 firem, přičemž převažují podniky malé a střední, tedy firmy mající do 250 zaměstnanců. Tržby z uzavřených smluv dosáhly výše 8,8 mld. Kč. Ve 4 případech ze 108 smluvních územních jednotek odmítli uchazeči smlouvy uzavřít.

V celkovém objemu se tak jedná o 6,9 mil. m3 dřeva. Podle podniku „nejtransparentnější tendry v historii“ potvrzují správné nastavení koncepce hospodaření LČR a tedy i parametrů dlouhodobých tendrů od roku 2012.

„Tendry 2011 byly završeny úspěchem zvolené koncepce. Podařilo se nám dosáhnout výrazného nárůstu výnosů z uzavřených smluv ve prospěch LČR a tedy i státu. Oproti rekordnímu roku 2010 by se saldo lesnických činností mělo zvýšit o cca 1,5 miliard Kč, o tj. 31 % na 6,4 miliard korun při zachování stejného objemu těžby dřeva i pěstební činnosti. V důsledku toho LČR dosáhnou o 30 % vyššího průměrného zpeněžení každého m3 vytěženého dřeva, podle úrovně nabídkových cen 1.278 Kč/m3 na lokalitě P, což se pochopitelně pozitivně projeví na hospodářském výsledku státního podniku v letošním roce,“ říká Svatopluk Sýkora, generální ředitel LČR.

Podle tiskové zprávy se také ukázala být neopodstatněnou kritika, že jednoroční tendry byly šity na míru pouze několika velkým firmám. V jednoročním tendru uspěly firmy, které podle mezinárodně uznávaných kritérií Evropské unie patří mezi malé (10-50 zaměstnanců) a střední společnosti (50-250 zaměstnanců). Největší podíl jednotlivých zakázek získaly střední (45 %) a malé podniky (37 %), velké podniky získaly podíl 11 % (7 % nezjištěno).

Pokud se týká nasmlouvaných finančních objemů, opět připadá nejvíce na střední podniky (40 %), následují podniky velké se 36 % a malé s 18 % (6 % nezjištěno), viz graf č. 2.

Jak uvádí tiskový mluvčí LČR Zbyněk Boublík, „nedochází k žádnému drancování či pronájmům lesa, poškozování životního prostředí či zanedbávání pěstební činnosti, která bude letos opět na rekordní úrovni téměř 2 mld. Kč. Práce v lesích se nezastavily a vzhledem ke stejnému objemu těženého dřeva ve srovnání s minulými roky nedošlo ani k ohrožení zaměstnanosti, pro zajištění těžební a pěstební činnosti je třeba stále stejného počtu lidí.“

V průběhu posledních týdnů došlo k podpisu již jen několika smluv, naprostá většina byla uzavřena během prosince loňského a ledna letošního roku, díky čemuž nedošlo k přerušení prací v lesích a na trh tak putoval dostatek dřeva za spravedlivé ceny. Veškeré lhůty byly v rámci veřejné zakázky propočítány tak, aby bylo možné smlouvy podepsat již na konci minulého roku, jak se také v řadě případů stalo. Mírné zpoždění v uzavírání části smluv tak jde plně na vrub některých účastníků tendru, kteří úmyslně opakovaně nepřebírali poštovní zásilky s výzvami k uzavření smluv, podávali námitky a návrhy na přezkum na ÚOHS nebo odstupovali od svých „vítězných“ nabídek.

Celkem jsou tak úspěšně uzavřeny smlouvy na 104 (96,3%) smluvních územních jednotkách (SÚJ) z celkových 108, přičemž 36 smluv je uzavřeno s uchazeči, kteří se umístili na 1. místě, 34 s uchazeči  na 2. místě a 34 se společnostmi ze 3. míst. V pouhých čtyřech případech (Frýdek-Místek, Náměšť nad Oslavou, Ledeč nad Sázavou a Ronov nad Doubravou), odmítli první tři uchazeči smlouvu uzavřít, veřejná zakázka tak byla na těchto SÚJ zrušena. Pro tyto jednotky tak je na druhou polovinu roku vyhlášeno nové nadlimitní otevřené zadávací řízení. Práce v lese bude v 1. pololetí zajištěna, neboť na dobu do uzavření smlouvy budou práce v nezbytně nutném rozsahu zajištěny smluvním partnerem vybraným v rámci jednacího řízení bez uveřejnění. Jednat se bude zejména o tzv. nahodilé těžby, ochranu lesa před kůrovcem a nutné jarní zalesňovací práce. V druhé polovině roku pak budou probíhat i na těchto SÚJ všechny práce tak, aby byl celkový objem ročních úkolů naplněn.

Úspěšné završení tendrů pomůže stabilizovat situaci v celém lesnickém a dřevozpracujícím průmyslu. Objem těženého dřeva zůstává stejný, k ohrožení zaměstnanosti tak nemůže dojít. Na práce je potřeba stále stejný počet lidí. Díky povinnosti smluvních partnerů LČR dát nejméně 20% vytěženého dřeva do volného prodeje prostřednictvím veřejného trhu, mají zájemci o dříví rovný přístup ke dřevní hmotě za spravedlivé ceny. Doba netržních výhod pro úzkou skupinu firem na úkor ostatních dřevozpracujících podniků tak definitivně skončila,“ uzavírá tiskový mluvčí podniku.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2731

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2547

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2252

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2172

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1853

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1795

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě