logo Silvarium tisk

Lesní požáry v roce 2013

V roce 2013 bylo evidováno 666 lesních požárů (oproti 1549 požárům v roce 2012), u kterých musely zasahovat jednotky požární ochrany. Téměř 98 % požárů bylo do 1 ha, průměrná plocha požáru činila 0,1 ha, největší byl požár hrabanky na ploše 3 ha na Pelhřimovsku. Poškozeno bylo celkem cca 92 ha lesních porostů (634 ha v roce 2012 – na této hodnotě má významný podíl rozsáhlý lesní požár u Bzence, kde bylo zničeno cca 174 ha lesa).

Přímá škoda byla vyčíslena částkou 4,9 mil. Kč (46,2 mil. Kč v roce 2012), zásahem hasičů byly uchráněny lesní porosty v hodnotě 75,8 mil. Kč (654,9 mil. Kč v roce 2012). Při požárech v roce 2013 nedošlo k usmrcení osob (v roce 2012 usmrceny 2 osoby), zraněno bylo 7 osob (30 osob v roce 2012).

Z celkového počtu lesních požárů v roce 2013 bylo 141 požárů se známou příčinou vzniku, z toho převažovalo lidské zavinění (celkem 136 požárů se zničenou plochou 35 ha): především lidská nedbalost (105 požárů se zničenou plochou 30 ha; z toho kouření bylo příčinou 27 požárů se zničenou plochou 4 ha, činnost dětí byla příčinou 5 požárů se zničenou plochou 1 ha) a také žhářství (21 požárů s celkovou zničenou plochou 4 ha). Dále bylo evidováno 5 požárů z přírodních příčin (úder blesku) s celkovou zničenou plochou 1 ha. U 525 požárů (cca 50 ha zničené plochy) se nepodařilo příčinu stanovit. Z celkové požárem zničené plochy bylo cca 11 % lesa vysokokmenného (převážně jehličnatého), cca 32,5 % lesa výmladkového a cca 56,5 % plochy činily jiné lesní pozemky. U požárů travního porostu, hrabanky, jehličí, listí či rašeliny beze škody se příčina od r. 2010 nezjišťuje.

Změny související s leteckou hasičskou službou v roce 2014

Ministerstvo zemědělství ČR v uplynulých letech zajišťovalo spolu s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a státním podnikem Lesy ČR ochranu lesů před požáry, a to prostřednictvím tzv. letecké hasičské služby. Ze strany státu šlo o službu vlastníkům lesů, která je nad rámec zákonných povinností MZe. Leteckou hasičskou službu ministerstvo zajišťovalo v závislosti na prostředcích státního rozpočtu, a to zpravidla od 15. března do 31. října.

V letošním roce nebude letecká hasičská služba v obvyklém rozsahu ani obvyklém období zajišťována. V období od 1. dubna do 30. září 2014 zabezpečuje hlídkovou činnost v pěti pracovních sektorech Letecká služba Policie ČR, a to na základě Dohody o spolupráci při hlídkové činnosti a hašení lesních požárů leteckou technikou, uzavřené mezi ministerstvy vnitra a zemědělství 24. března 2009. Jde o sektory:

B 8 – Benešovsko, Příbramsko
B 9 – Blanensko, Vyškovsko
C 11 – dolní Polabí
C 12 – střední Polabí
C 13 – střední Morava, Svitavsko.

V této souvislosti Ministerstvo zemědělství upozorňuje vlastníky a uživatele lesů, že tam, kde ochranu lesů před požáry zabezpečuje letecká hasičská služba, je jejich povinností zajistit ochranu lesů před požáry v souvislých lesních porostech o výměře nad 50 hektarů. Tím se rozumí zejména přijetí opatření pro včasné zjištění požáru a proti jeho šíření, např. hlídkovou činností s nasazením potřebného množství sil a prostředků. Dále jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové cesty, zajišťovat hlídkování a obstarávat a zabezpečovat potřebné hasební prostředky a požární techniku tak, jak to vyplývá z příslušných ustanovení zákona o požární ochraně.

Ministerstvo zemědělství má zájem nalézt optimální a přitom maximálně efektivní způsob letecké ochrany lesů před požáry pro budoucí období, a proto přistoupilo k záměru změnit dosavadní systém zajišťování letecké hasičské služby. V současné době o tom proto jedná se subjekty zainteresovanými v rámci dosavadního systému, tedy především s Ministerstvem vnitra ČR a státním podnikem Lesy ČR.

Využití letecké techniky v protipožární ochraně

Hlídkové lety

Hasební zásahy

Vrtulníky Letecké služby Policie ČR zasahovaly u 7 lesních požárů, provedly 71 shozů vody a nalétaly při nich téměř 12 hodin. K hašení lesního požáru byla letecká technika poprvé povolána 26. dubna, zbývající požáry hašené leteckou technikou připadaly až na měsíce červenec a srpen. V ostatních měsících se hašení lesních požárů obešlo bez nasazení letecké techniky. Rozsah požárů hašených leteckou technikou v roce 2013 nepřesáhl 1 ha, včasným nasazením letecké a pozemní techniky vznikly pouze minimální škody, v jednotlivých případech max. v řádu několika desítek tisíc Kč, uchráněná hodnota v případě rozsáhlejších požárů byla odhadována v řádech milionů Kč.

Podle informací MZe a GŘ HZS ČR, Veronika Lukášová, Lesnická práce

Statistika lesních požárů v Německu v roce 2013

Bilance lesních požárů v Německu ukazuje, že rok 2013 byl za posledních deset let v pořadí druhým rokem s nejmenším počtem lesních požárů. Méně požárů bylo zaznamenáno jen v roce 2005. Podle statistiky Spolkového úřadu pro zemědělství a výživu došlo v loňském roce k 515 lesním požárům na ploše celkem 199 ha. Ve srovnání s rokem 2012 došlo k poklesu počtu požárů o 27% a plocha postižená požáry se snížila o 26%. Úřad zveřejňuje statistiku požárů každoročně.

Podle průzkumů bylo 124 požárů v loňském roce (kolem 30 ha lesů) způsobeno nedbalostí. Ve srovnání s uplynulými lety je však v loňském roce markantní pokles počtu požárů (2012: 179 požárů, 55,2 ha, 2011: 194 požárů, 65 ha). Hlavním důvodem poklesu jejich počtu v roce 2013 bylo chladnější a vlhčí počasí, méně výrazné vlny veder byly často přerušeny bouřkami, čímž bylo riziko požárů sníženo. Obdobím nejvyššího nebezpečí požárů byly přesto letní měsíce – v červnu bylo hlášeno 207, od července do srpna 97 požárů. Ve srovnání jednotlivých spolkových zemí vede statistiku Braniborsko, kde došlo k 167 požárům na ploše 49 ha. Druhý nejvyšší počet požárů byl zaznamenán v Dolním Sasku (91 požárů, 66,5 ha), na třetím místě je Bavorsko (45 požárů, 31 ha). Vyčíslené finanční škody na hektar zničené plochy dosáhly v průměru 2 544 eur (2012: 1 803 eur). Výdaje na ochranu lesů proti požárům dosáhly v roce 2013 celkem 2,3 milionů eur, což je méně než v roce 2012.

Podle www.saegeindustrie.de, Hana nováková

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2725

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2543

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2252

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2171

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1838

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1791

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě