Přihlásit

Lesníci Vysočiny sčítají polomy, zatím jsou menší než vloni

Silný vítr, který foukal zkraje týdne, způsobil v lesích Vysočiny podle prvních zjištění lesníků menší škody než vichřice Herwart z loňského 29. října. Správci lesů zatím odhadují polomy v řádu stovek až tisíců metrů krychlových. V lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) jsou škody odhadovány do 100 000 metrů krychlových dřeva. 

Rozsah škod ale ještě může stoupnout, protože dnes se ještě pracovníci někde kvůli větru do lesů nedostali. Před rokem měly některé firmy po vichřici na zemi i několik desítek tisíc metrů krychlových dřeva.

Vítr teď podle hasičů a energetiků na Vysočině nejvíc škodil na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Lesní družstvo obcí Přibyslav v této oblasti obhospodařuje 5700 hektarů lesů. Zatím má zmapované polomy v rozsahu 1000 až 2000 metrů krychlových, což je méně než jeho měsíční těžba. "Něco spadlo, ale není to množství, které by nás děsilo," uvedl ředitel Jiří Svoboda. Po loňské vichřici mělo družstvo na zemi objem dřeva odpovídající jeho roční těžbě, která se pohybuje mezi 40 000 až 50 000 metry krychlovými.

"Nějaké škody máme, pár tisíc kubíků toho je. Není to snad nějak dramatické, ale tady pořád hodně fouká," uvedl vedoucí lesního provozu žďárské společnosti Kinský Ladislav Hromádko. Pokud polomů výrazně nepřibude, mohla by je firma zpracovat do konce roku, zatímco následky loňské vichřice likvidovala do jara. Patří jí přes 5700 hektarů lesů.

Lesnímu družstvu obcí Měřín s 930 hektary lesů poškodila loňská vichřice objem dřeva odpovídající běžné těžbě za 1,5 roku. Podle dnešních prvních obhlídek odhadl prokurista Pavel Bambula, že polomy budou v porovnání s loňskem do deseti procent. Podotkl, že už teď je na dřevo špatný odbyt kvůli kůrovcové kalamitě, u čerstvého dřeva z polomů by ale mohla být o něco lepší cena. Některé stromy však vítr rozlámal.

V lesích města Jihlavy je zjištěno několik stovek metrů krychlových dřeva v polomech či vývratech. Větší škody tam podle radnice určitě způsobil kůrovec. Ve městě vítr vyvrátil vrbu v parku Gustava Mahlera v centru. Nikomu se nic nestalo.

Nejsilnější nárazy větru, až 129 kilometrů v hodině, zaznamenali meteorologové dnes ráno na stanici Svratouch na pomezí Vysočiny a Pardubického kraje. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku foukal vítr rychlostí až 94 kilometrů v hodině. Při loňské vichřici Herwart byly v Přibyslavi nárazy větru až 125 kilometrů v hodině.

V lesích státního podniku Lesy ČR poničil vítr podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) do 100 000 metrů krychlových dřeva. Při roční těžbě kolem osmi milionů metrů krychlových dřeva, představuje poničené dřevo asi jedno procento roční těžby Lesů ČR.

S minulými velkými větrnými kalamitami není nynější větrná epizoda srovnatelná. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno šest milionů metrů krychlových dřeva. Loni na konci října vichřice Herwart poškodila ve státních lesích 1,7 milionu metrů krychlových dřeva.

Nejvíce poškozeného dřeva je po pondělním a úterním větru v Jeseníkách a na Vysočině. "Většinou jde o jednotlivé polámané stromy, nejde o plošné polomy," řekla mluvčí.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 01 listopad 2018 11:12

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Lesnictví

Kraje mají dostat od ministerstva zemědělství peníze na pracovníky, kteří budou vyřizovat žádosti soukromých vlastníků lesů o státní pomoc při obnově lesů po kůrovcové kalamitě...

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby