Přihlásit

Lesy ČR mění pravidla nájmu honiteb, chtějí snížit škody zvěří

Výběrové řízení na desetiletý pronájem 85 honiteb vypsaly 29. března Lesy České republiky. Nabídky mohou zájemci podávat do 12. dubna. Pak začne hodnocení. V tendru podnik zvyšuje na 30 procent hodnotu mysliveckého záměru, a naopak snižuje na 70 procent váhu nabídkové ceny. Cílem je podle státního podniku zlepšení stavu lesa.

Doporučený Lesy ČR mění pravidla nájmu honiteb, chtějí snížit škody zvěří

Ilustrační foto: archiv Lesů ČR

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) mění pravidla pronájmu honiteb s cílem snížit škody, které zvěř způsobí na lesních porostech. V tendrech na nájem honiteb proto LČR zvýšily při hodnocení váhu takzvaného mysliveckého záměru z 15 na 30 procent. Zbývajících 70 procent váhy v soutěži bude připadat na výši nabídnutého nájmu. Řekla to mluvčí LČR Eva Jouklová. 

Změna pravidel se týká již současně vypsaných výběrových řízení na desetiletý pronájem 85 honiteb. Smlouvy s vítězi by podnik mohl začít uzavírat v polovině května. Celkem mají Lesy ČR 980 honiteb, z nichž prostřednictvím soutěží pronajímají 831. Zbytek honiteb LČR provozují ve vlastní režii. Ročně podnik z nájmu honiteb inkasuje přibližně 230 milionů korun.

Lesy ČR věří, že posílení váhy mysliveckého záměru pomůže nastolit rovnováhu v početních stavech býložravé zvěře a snížit tak škody, které zvěř v porostech dělá. "Oceníme plnění cílů, které si pronájemce honitby stanoví. V opačném případě jsme připraveni uplatnit tvrdé sankce a smlouvy okamžitě vypovědět," uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček.

Za myslivecký rok 2016/2017 Lesy ČR škody zvěří na lesních porostech vyčíslily na 24 milionů korun v sezoně 2017/2018 to bylo 19 milionů korun. 

Čím širší myslivecký záměr uchazeč o honitbu nabídne, tím lépe bude v tendru hodnocen. Pokud honitbu získá, stanou se jeho záměry závaznými. "Může jít například o políčka pro zvěř, údržbu travních porostů, výsadbu keřů, plodonosných nebo okusových dřevin, stavbu kazatelen, posedů, krmelců, napajedel pro zvěř nebo slanisek," uvedl ředitel lesního a vodního hospodářství LČR Vladimír Krchov. Váhu mysliveckého záměru Lesy ČR zvýšily již před třemi lety, a to z deseti na dosavadních 15 procent.

Nájemce musí také při vypracování plánu chovu a lovu akceptovat podněty Lesů ČR a plán plnit. "Zlepšení stavu lesa je naší prioritou. Plnění plánu lovu budeme pravidelně a důsledně prověřovat," uvedl Vojáček. Nová opatření mají uchazeče také motivovat k provádění více činností v pronajatých honitbách, než vyplývá z legislativy a nájemní smlouvy.

Nájemcem honitby může být česká fyzická osoba s platným loveckým lístkem, myslivecké sdružení či spolek založený za účelem nájmu honitby nebo česká právnická osoba, která na pozemcích v honitbě zemědělsky nebo lesnicky hospodaří a myslivost je předmětem její činnosti.

V celé ČR je přibližně 5800 honiteb. Podmínkou pro vznik honitby je 500 souvislých hektarů honebních pozemků, ať lesů či polí. Nejvíce se v ČR uloví divokých prasat, v roce 2017 to bylo 229.182 zvířat. Srnčí zvěře myslivci ulovili 103.455 kusů, jelení 27 878 a daňčí 23 069 kusů.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: pátek, 29 březen 2019 14:51

(0 hlasů)

Komentáře   

+34 # milan.kosulic 2019-03-30 19:00
Kdo opravdu chce dosáhnout a udržet rovnováhu mezi lesem a zvěří, tak především loví sám a nepronajímá honitby. To je celkem známá věc. Lesy ČR však věří, že neustálým vylepšováním nájemních smluv "nastolí rovnováhu". Už 30 let...
+23 # lesmistr 2019-03-29 22:59
Asi před 2 roky jeden z předchůdců Ing. Krchova zveřejnil myšlenku, že LČR nebudou další honitby pronajímat a ty, u kterých bude skončena nájemní smlouva, si ponechají v režii a budou prodávat povolenky. Vše pro lepší kontrolu chovu a lovu zvěře.
A hleďme, všechno je jinak. Má to samozřejmě logiku, vlastně nejde tak úplně o logiku, ale o peníze. Čekal jsem to a taky jsem to na silvariu tehdy zmínil.

Podmínky pronájmu s hodnocením mysliveckého záměru za 30% bodové hodnoty? A kdo bude kontrolovat políčka, remízy, kazatelny, krmelce a další? A především, jaké budou sankce za nedodržení těchto "slibů"? Dojde k pokutám, zvýšení nájmu, výpovědi nájemní smlouvy? To není nikdy zmíněno. Kdo bude hlídat normované stavy? Kdyby skutečně byly dodržovány pod hrozbou sankcí stavy
alespoň blížící se stavům normovaných ( například u 10-14 kusů/1.000 ha), tak by nájemci brzy utekli. Kdyby byli nájemci nuceni platit škody podle skutečné hodnoty, bylo by rovněž zle. A k tomu ještě vlci!
Nicméně, přejme členům výběrových komisí šťastnou ruku a čistou, ničím nazatíženou, mysl především při hodnocení "mysliveckého záměru". Ono by to totiž někoho mohlo zlkat k nekalostem. S tímto však nepočítám. U státního podniku se to naštěstí nestává.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Aktualizováno 23. 9. Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby