Přihlásit

Miroslav Toman je novým ministrem zemědělství

Aktualizováno 28. 6. Miroslav Toman se ve středu 27. června ujal funkce ministra zemědělství. Stalo se tak za přítomnosti premiéra Andreje Babiše poté, co převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana. 

Doporučený Miroslav Toman je novým ministrem zemědělství

Prioritami nového ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) budou udržení vody v krajině a lesy ničené kůrovcem. Chce také zesílit vyjednávání o evropských dotacích pro příští programové období po roce 2020. Z bývalého náměstka ministerstva a současného ředitele ministerského odboru zahraničně obchodní spolupráce Jiřího Šíra chce udělat hlavního vyjednávače právě s evropskými orgány. 

Toman uvedl, že má drobné výtky k fungování některých lidí na ministerstvu. Předtím, než ale teoretické personální změny ohlásí, je chce říci úředníkům. Na ministerstvu působí politický náměstek za ČSSD Pavel Veselý, podle premiéra Andreje Babiše neplánuje hnutí ANO posílat na ministerstvo svého zástupce. "Hnutí ANO nemá na resortu zemědělství žádného nominanta, ani politického ani odborného. Nepotřebuji sem nikoho posílat, aby dohlížel na pana ministra," dodal premiér Andrej Babiš. Podle Tomana nedojde pod jeho vedením k revoluci, pouze ke zjednodušení.

Babiš po Tomanovi a ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) bude chtít, aby společně vytvořili "projekt" na zadržení vody v krajině, spolupracovat také budou právě na řešení kůrovcové kalamity.

Toman by také měl dojednat změnu, aby čeští zemědělci nepřišli oproti jiným státům o sumu v evropských dotacích. Zatím Evropská komise plánuje krátit dotace velkým podnikům. V ČR je největší výměra farmy v EU, a to 133 hektarů.

Jako další prioritu uvedl nový ministr potravinářství. Toman přišel na ministerstvo z čela Potravinářské komory, kde má nyní pozastavený výkon prezidentské funkce.

Toman zatím do řad sociálních demokratů nevstoupil, ale vstup avizoval. Chce do ní vstoupit "ve vhodný okamžik a ve vhodnou dobu".

Ing. Miroslav Toman, CSc., vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Odbornou praxi zahájil ve funkci zootechnika zemědělského družstva. Zemědělství se věnoval i ve většině pozdějších funkcí v soukromých podnicích i ve veřejných subjektech. V letech 2002–2006 byl náměstkem ministra zemědělství, od července 2013 do ledna 2014 byl ministrem zemědělství v úřednické vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Od roku 2007 je prezidentem Potravinářské komory ČR (výkon funkce prezidenta Komory pozastavil na období, kdy byl ministrem zemědělství).

Podle TZ MZe (27. 6. 2018), red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 28 červen 2018 09:51
(0 hlasů)

Komentáře   

+6 # lesmistr 2018-07-04 08:03
Pan ministr, je psáno výše a bylo již zveřejněno v nedávné minulosti, chce vstoupit do ČSSD "ve vhodný okamžik a ve správnou dobu". Dovoluji si pana ministra upozornit, že ten "vhodný okamžik a vhodná doba" už jsou v případě této strany dávno pryč. A že by chtěl vstoupit někam, kde to už "končí", to bych se moc divil. Některá vyjádření členů ( nejen) současné vlády jsou opravdu velice hloupá.
+5 # lesmistr 2018-07-03 19:54
Dnešní ( pro mě nová ) informace o tom, že v Rumunsku je od 10.6. 2018 190 !! nových ohnisek AMP !! Z dostupných zdrojů ( TV...) dosavadní úhyn činí 40.000 domácích prasat. Podle zpráv se po ČR "potuluje" nejméně 40 tun vepřového masa
z Rumunska. Pokud se toto zakládá na pravdě, potom je situace více než kritická. Tuhle situaci tedy novému ministru zemědělství nepřeji. A státní veterinární správa na tom bude asi ještě hůře. Naše SVS situaci a Zlínsku zvládla a zvládá dobře! To je k její cti. Jinde v Evropě to asi nebude tak růžové.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 23. 7. Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále sužují požáry. 23. 7. odpoledne od úplného severu země až po...

Čti dál
Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

29°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 28%

Vítr: 28.97 km/h

  • 23 Čec 2018 29°C 15°C
  • 24 Čec 2018 29°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby