Přihlásit

Miroslav Toman je novým ministrem zemědělství

Aktualizováno 28. 6. Miroslav Toman se ve středu 27. června ujal funkce ministra zemědělství. Stalo se tak za přítomnosti premiéra Andreje Babiše poté, co převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana. 

Doporučený Miroslav Toman je novým ministrem zemědělství

Prioritami nového ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) budou udržení vody v krajině a lesy ničené kůrovcem. Chce také zesílit vyjednávání o evropských dotacích pro příští programové období po roce 2020. Z bývalého náměstka ministerstva a současného ředitele ministerského odboru zahraničně obchodní spolupráce Jiřího Šíra chce udělat hlavního vyjednávače právě s evropskými orgány. 

Toman uvedl, že má drobné výtky k fungování některých lidí na ministerstvu. Předtím, než ale teoretické personální změny ohlásí, je chce říci úředníkům. Na ministerstvu působí politický náměstek za ČSSD Pavel Veselý, podle premiéra Andreje Babiše neplánuje hnutí ANO posílat na ministerstvo svého zástupce. "Hnutí ANO nemá na resortu zemědělství žádného nominanta, ani politického ani odborného. Nepotřebuji sem nikoho posílat, aby dohlížel na pana ministra," dodal premiér Andrej Babiš. Podle Tomana nedojde pod jeho vedením k revoluci, pouze ke zjednodušení.

Babiš po Tomanovi a ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) bude chtít, aby společně vytvořili "projekt" na zadržení vody v krajině, spolupracovat také budou právě na řešení kůrovcové kalamity.

Toman by také měl dojednat změnu, aby čeští zemědělci nepřišli oproti jiným státům o sumu v evropských dotacích. Zatím Evropská komise plánuje krátit dotace velkým podnikům. V ČR je největší výměra farmy v EU, a to 133 hektarů.

Jako další prioritu uvedl nový ministr potravinářství. Toman přišel na ministerstvo z čela Potravinářské komory, kde má nyní pozastavený výkon prezidentské funkce.

Toman zatím do řad sociálních demokratů nevstoupil, ale vstup avizoval. Chce do ní vstoupit "ve vhodný okamžik a ve vhodnou dobu".

Ing. Miroslav Toman, CSc., vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Odbornou praxi zahájil ve funkci zootechnika zemědělského družstva. Zemědělství se věnoval i ve většině pozdějších funkcí v soukromých podnicích i ve veřejných subjektech. V letech 2002–2006 byl náměstkem ministra zemědělství, od července 2013 do ledna 2014 byl ministrem zemědělství v úřednické vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Od roku 2007 je prezidentem Potravinářské komory ČR (výkon funkce prezidenta Komory pozastavil na období, kdy byl ministrem zemědělství).

Podle TZ MZe (27. 6. 2018), red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 28 červen 2018 09:51
(0 hlasů)

Komentáře   

+6 # lesmistr 2018-07-04 08:03
Pan ministr, je psáno výše a bylo již zveřejněno v nedávné minulosti, chce vstoupit do ČSSD "ve vhodný okamžik a ve správnou dobu". Dovoluji si pana ministra upozornit, že ten "vhodný okamžik a vhodná doba" už jsou v případě této strany dávno pryč. A že by chtěl vstoupit někam, kde to už "končí", to bych se moc divil. Některá vyjádření členů ( nejen) současné vlády jsou opravdu velice hloupá.
+5 # lesmistr 2018-07-03 19:54
Dnešní ( pro mě nová ) informace o tom, že v Rumunsku je od 10.6. 2018 190 !! nových ohnisek AMP !! Z dostupných zdrojů ( TV...) dosavadní úhyn činí 40.000 domácích prasat. Podle zpráv se po ČR "potuluje" nejméně 40 tun vepřového masa
z Rumunska. Pokud se toto zakládá na pravdě, potom je situace více než kritická. Tuhle situaci tedy novému ministru zemědělství nepřeji. A státní veterinární správa na tom bude asi ještě hůře. Naše SVS situaci a Zlínsku zvládla a zvládá dobře! To je k její cti. Jinde v Evropě to asi nebude tak růžové.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

26°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 36%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Zář 2018 29°C 15°C
  • 22 Zář 2018 18°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby