Přihlásit

Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření Lesů ČR

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověří, zda státní podnik Lesy ČR (LČR) hospodaří s majetkem státu v souladu s předpisy, účelně a hospodárně. Půjde o kontrolu, kterou nově do letošního plánu zařadilo v dubnu širší vedení úřadu, kolegium. Kontrolu povede nový člen kolegia úřadu Vladimír Koníček, který byl do svého zvolení poslancem KSČM a řadu let vedl sněmovní kontrolní výbor.

Doporučený Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření Lesů ČR

Kontrola začne v květnu a kontrolní závěr by mělo kolegium schvalovat v lednu příštího roku. "Jde o významný podnik, který spravuje 47 procent veškerých lesů v ČR. Jeho hlavním úkolem je zajistit činnosti, které zabezpečí optimální plnění všech funkcí lesů. A to jak vlastními silami, tak i prostřednictvím vybraných podnikatelských subjektů," popsala Jana Gabrielová z odboru komunikace NKÚ. Na rizika v hospodaření Lesů ČR ukazuje podle NKÚ to, že Česká inspekce životního prostředí uložila v roce 2018 Lesům ČR pokutu 3,5 milionu korun za to, že nevynaložil veškeré úsilí, aby zabránil šíření kůrovcové kalamity.

Úřad kontroloval hospodaření LČR v letech 2010 a 2011, kdy zjistil mimo jiné, že podnik porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku. Úřad poté podal i trestní oznámení, policie ho však odložila.

Kontrolní úřad se nyní bude zabývat hospodařením LČR i ve vztahu ke zjištěním z kontroly hospodaření Vojenských lesů a statků, kde zjistil například, že vojenské lesy prodávají dřevo výhodněji než Lesy ČR. Jedním z důvodů větších výnosů vojenských lesů bylo podle NKÚ to, že podnik prodával dříví vlastními silami a smluvně zadával jen těžbu. 

Podle ČTK, red.

(0 hlasů)

Komentáře   

+16 # Starý 2019-05-07 08:07
Jěště si dovolím přidat podnět pro NKÚ.
Jedná se o finanční příspěvek na snižování početních stavů prasete divokého ???
Prosím o prověření....
Myslivost máme okleštěnou řadou předpisů a zejména plány lovu a chovu. Jak je možné mít vysoké stavy černé zvěře a v honitbách vidět jak ji myslivci krmí a chovají, když zároveň mají tento příspěvek !!!
Kůrovce nikdo záměrně nechová a příspěvek žádný!!
Kůrovci nejsou krmeni a neslouží jako dobrá a bezplatná zásobárna masa...

Tak proč ten nepoměr v podpoře ze strany Mze ???

Že by tam seděl za stolem ten "samý myslivec" ?
+73 # Pavel Boucký 2019-05-07 07:30
Je to tady, klasický postup. Opravdový problém řešit neumíme, tak začneme s honem na čarodějnice. Bohužel, konání NKÚ zcela jistě nepokácí a nezasanuje jediný kůrovčák, ale vnese jen další míru strachu a nejistoty do práce těch, co se v rámci svých možností snaží dělat, co mohou. Prezentované výroky, že za kalamitu může Dan Szorád, který jako generální LČR úmyslně nezpracovával kůrovce, jsou nejen směšné, ale až trapné a jenom se snaží přehodit vinu z ministerstva, vlády a zákonodárců někam jinam a předhodit neznalé veřejnosti oběť.. Na druhou stranu, jaké úspěchy proti kalamitě "utrpěly" VLS? Stačí se podívat na Libavou!!! A jejich bývalý ředitel je dnes hvězdou, co má spasit LČR.
Chyba je ale v systému. Neodpovídající nepružná legislativa, nepružná pravidla pro řízení státního podniku, nedostatek technických i lidských zdrojů pro efektivní likvidaci mimořádné situace. V návaznosti na to pak s propadem cen dřeva přijde i nedostatek peněz na nutné práce.
Začátek problému vidím v transformaci státních lesů v roce 1992. Tehdy se nesmyslně rozbil systém územně vázaných lesních závodů. Ty měly potřebné technické, logistické, personální i sociální zázemí i v odlehlých místech a fungovaly.
+22 # Starý 2019-05-07 08:08
Plně souhlasím
+18 # Lynx 2019-05-08 20:00
Přesné! Ale je to pouze důkaz obecného trendu postupného selhávání státu.
Přebujelá a metastázující byrokracie, neschopnost, lehkoživky v kancelářích, odpovědnost žádná!
Zkuste nějakého úředníka hnát k zodpovědnosti. Od paragrafu půjde tornádo, jak se bude otáčet, jen aby systém nepřiznal pochybení.
A navzdory tomu stát a zejména levicové strany usilují o stále větší % přerozdělování státních prostředků.
Svět se v p.d.l obrací.
+36 # Starý 2019-05-06 13:39
Páni, co chcete stále zpětně prověřovat, pořádně prověřte co se děje dnes.
Proč nemohou lesáci a vlastníci lesů pod tíhou legislativy, Mze a zástupců státu, ani řádně a včas na hrozby a kalamity reagovat!!!

To by bylo terno!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby