Přihlásit

Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření Lesů ČR

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověří, zda státní podnik Lesy ČR (LČR) hospodaří s majetkem státu v souladu s předpisy, účelně a hospodárně. Půjde o kontrolu, kterou nově do letošního plánu zařadilo v dubnu širší vedení úřadu, kolegium. Kontrolu povede nový člen kolegia úřadu Vladimír Koníček, který byl do svého zvolení poslancem KSČM a řadu let vedl sněmovní kontrolní výbor.

Doporučený Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření Lesů ČR

Kontrola začne v květnu a kontrolní závěr by mělo kolegium schvalovat v lednu příštího roku. "Jde o významný podnik, který spravuje 47 procent veškerých lesů v ČR. Jeho hlavním úkolem je zajistit činnosti, které zabezpečí optimální plnění všech funkcí lesů. A to jak vlastními silami, tak i prostřednictvím vybraných podnikatelských subjektů," popsala Jana Gabrielová z odboru komunikace NKÚ. Na rizika v hospodaření Lesů ČR ukazuje podle NKÚ to, že Česká inspekce životního prostředí uložila v roce 2018 Lesům ČR pokutu 3,5 milionu korun za to, že nevynaložil veškeré úsilí, aby zabránil šíření kůrovcové kalamity.

Úřad kontroloval hospodaření LČR v letech 2010 a 2011, kdy zjistil mimo jiné, že podnik porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku. Úřad poté podal i trestní oznámení, policie ho však odložila.

Kontrolní úřad se nyní bude zabývat hospodařením LČR i ve vztahu ke zjištěním z kontroly hospodaření Vojenských lesů a statků, kde zjistil například, že vojenské lesy prodávají dřevo výhodněji než Lesy ČR. Jedním z důvodů větších výnosů vojenských lesů bylo podle NKÚ to, že podnik prodával dříví vlastními silami a smluvně zadával jen těžbu. 

Podle ČTK, red.

(0 hlasů)

Komentáře   

+16 # Starý 2019-05-07 08:07
Jěště si dovolím přidat podnět pro NKÚ.
Jedná se o finanční příspěvek na snižování početních stavů prasete divokého ???
Prosím o prověření....
Myslivost máme okleštěnou řadou předpisů a zejména plány lovu a chovu. Jak je možné mít vysoké stavy černé zvěře a v honitbách vidět jak ji myslivci krmí a chovají, když zároveň mají tento příspěvek !!!
Kůrovce nikdo záměrně nechová a příspěvek žádný!!
Kůrovci nejsou krmeni a neslouží jako dobrá a bezplatná zásobárna masa...

Tak proč ten nepoměr v podpoře ze strany Mze ???

Že by tam seděl za stolem ten "samý myslivec" ?
+75 # Pavel Boucký 2019-05-07 07:30
Je to tady, klasický postup. Opravdový problém řešit neumíme, tak začneme s honem na čarodějnice. Bohužel, konání NKÚ zcela jistě nepokácí a nezasanuje jediný kůrovčák, ale vnese jen další míru strachu a nejistoty do práce těch, co se v rámci svých možností snaží dělat, co mohou. Prezentované výroky, že za kalamitu může Dan Szorád, který jako generální LČR úmyslně nezpracovával kůrovce, jsou nejen směšné, ale až trapné a jenom se snaží přehodit vinu z ministerstva, vlády a zákonodárců někam jinam a předhodit neznalé veřejnosti oběť.. Na druhou stranu, jaké úspěchy proti kalamitě "utrpěly" VLS? Stačí se podívat na Libavou!!! A jejich bývalý ředitel je dnes hvězdou, co má spasit LČR.
Chyba je ale v systému. Neodpovídající nepružná legislativa, nepružná pravidla pro řízení státního podniku, nedostatek technických i lidských zdrojů pro efektivní likvidaci mimořádné situace. V návaznosti na to pak s propadem cen dřeva přijde i nedostatek peněz na nutné práce.
Začátek problému vidím v transformaci státních lesů v roce 1992. Tehdy se nesmyslně rozbil systém územně vázaných lesních závodů. Ty měly potřebné technické, logistické, personální i sociální zázemí i v odlehlých místech a fungovaly.
+22 # Starý 2019-05-07 08:08
Plně souhlasím
+19 # Lynx 2019-05-08 20:00
Přesné! Ale je to pouze důkaz obecného trendu postupného selhávání státu.
Přebujelá a metastázující byrokracie, neschopnost, lehkoživky v kancelářích, odpovědnost žádná!
Zkuste nějakého úředníka hnát k zodpovědnosti. Od paragrafu půjde tornádo, jak se bude otáčet, jen aby systém nepřiznal pochybení.
A navzdory tomu stát a zejména levicové strany usilují o stále větší % přerozdělování státních prostředků.
Svět se v p.d.l obrací.
+36 # Starý 2019-05-06 13:39
Páni, co chcete stále zpětně prověřovat, pořádně prověřte co se děje dnes.
Proč nemohou lesáci a vlastníci lesů pod tíhou legislativy, Mze a zástupců státu, ani řádně a včas na hrozby a kalamity reagovat!!!

To by bylo terno!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby