logo Silvarium tisk

O Národní bance osiva lesních dřevin

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky nim budou zachovány nejhodnotnější populace lesních dřevin v České republice.

Foto: Josef Cafourek, Pavel Kotrla

Smrkové šišky sbírají v těchto dnech trhači v korunách stromů za pomoci horolezecké techniky tak, aby nepoškodili stromy. Do sběru je zapojeno 16 trhačů a firem z celé ČR (formou dílčích výběrových řízení dle rámcové smlouvy). Sběry šišek u různých vlastníků lesů organizují pracovníci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. (VÚLHM). Ve Výzkumné stanici Kunovice (VS), kde je Národní banka osiva umístěna, zaměstnanci šišky následně zpracují – luštěním získají osivo. Poté osivo vyčistí a uloží do mrazicího boxu banky. Tam by mělo být skladováno po dobu 20 – 30 let.

Genové banky jsou jedním z opatření na zachování genofondu metodou ex situ. V případě banky osiva se jedná o dlouhodobé uchování (konzervaci) genetické informace obsažené v semenech. Je to metoda vhodná pouze pro dřeviny, jejichž semena lze dlouhodobě skladovat. Délka uchování osiva v bance závisí na druhu dřeviny a typu jejich semen," uvádí vedoucí Výzkumné stanice Kunovice Pavel Kotrla.

Informace o jednotlivých vzorcích uložených v Národní bance osiva, včetně dalších detailních informací, jsou uloženy v informačním systému ERMA2 provozovaném Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Údaje jsou dostupné zde.

Národní banka osiva a explantátů lesních dřevin byla zřízena v rámci Národního programu ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin v roce 2014 a je finančně podporována ze státního rozpočtu prostřednictvím kapitoly Ministerstva zemědělství. Jedná se o trvalé účelové zařízení dlouhodobě uchovávající osivo a explantáty lesních dřevin ve specifických podmínkách s cílem zachovat tyto genetické zdroje ex situ (mimo místo původního výskytu) v co nejširší genetické variabilitě pro jejich budoucí reprodukci. Zahrnuje dvě samostatná účelová zařízení: Národní banku osiva lesních dřevin, o kterou pečuje Útvar reprodukčních zdrojů sídlící v Kunovicích u Uherského Hradiště. A Národní banku explantátů lesních dřevin, o niž se stará Útvar biologie a šlechtění lesních dřevin se sídlem ve Strnadech u Prahy.

V Národní bance osiva je ukládáno osivo lesních dřevin původem z lesních porostů v České republice. Sestává ze samostatné budovy s příslušným technologickým vybavením, ve které jsou zpracovávány a uchovávány vzorky osiva těch druhů lesních dřevin, které lze dlouhodobě skladovat po dobu několika desítek let bez podstatné ztráty klíčivosti.

Do banky osiva je plánováno uložení osiva domácích druhů dřevin, především jehličnanů (smrk ztepilý, borovice lesní, modřín opadavý, borovice blatka, borovice kleč, popř. další) a výhledově některých domácích druhů listnatých dřevin (břízy, olše, jilmy a další). Každý vzorek osiva uložený do banky obnáší 2–2,5 kg osiva, z tohoto množství lze v budoucnu založit asi 10 hektarů lesa na obnovu konkrétní populace dřeviny. Aby bylo možno získat toto množství osiva (v požadované genetické variabilitě), je nutno posbírat z každého porostu 100 – 200 kg šišek celkem z 50 stromů.

Dlouhodobým cílem banky osiva je postupně shromáždit kolekci vzorků osiva tak, aby byla podchycena stávající genetická diverzita populací daných dřevin v rámci celé ČR z různých přírodních lesních oblastí a lesních vegetačních stupňů. Osivo do ní ukládané lze z genetického hlediska považovat za osivo unikátní, podchycující nejcennější genofond populací lesních dřevin v rámci České republiky. Aktuálně je v Národní bance osiva lesních dřevin uloženo celkem 49 vzorků osiva od 20 vlastníků lesa z celé České republiky. Z tohoto množství se jedná o 43 vzorků smrku ztepilého, 5 vzorků borovice lesní a 1 vzorek modřínu opadavého“, vyjmenovává Pavel Kotrla.

Podle TZ VÚLHM (19.2.2018), red.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2609

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2529

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2248

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2165

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1798

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1785

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě