logo Silvarium tisk

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které disponuje nejmodernějšími technologiemi, které budou využívat budoucí lesníci, dřevaři a myslivci," uvedl děkan Fakulty lesnické a dřevařské profesor Marek Turčáni.

Foto: archiv FLD ČZU

Nové zázemí umožní lépe propojit výuku s praxí a zvýší praktické znalosti studentů. „Snižujeme počet studentů v jednotlivých studijních kroužcích na 12 členů, uspořádání učeben a výukových laboratoří umožňuje individuálnější výuku," vysvětlil děkan.

Pavilon také nabídne řadu laboratoří vybavených nejnovějšími technologiemi. V budově jsou umístěné dvě nadčasové přednáškové učebny s 3D projekcí a interaktivními promítacími tabulemi. Dále stavba nabídne 3D laboratoř modelování s výkonnými skenery, 3D tiskárnou a moderním softwarovým zázemím nebo například laboratoř ergonomických studií a balistiky. „V druhém patře byly vybudovány laboratoře pro výuku a poznávání způsobů protipožární ochrany lesa a dřeva. Přístroje umožní sledování různých fází hoření a tepelných a kouřových vlastností zkoumaných materiálů," popsal tajemník Fakulty lesnické a dřevařské doktor Martin Prajer.

Časosběrné video stavby pavilonu si můžete pustit zde.

Velká pozornost při budování pavilonu a vybavování přístroji byla věnována mikroskopii a moderním zobrazovacím metodám. Pavilon disponuje dvěma laboratořemi pro elektronovou mikroskopii a jednou pro počítačovou tomografii (CT skener). Transmisní a skenovací elektronové mikroskopy budou sloužit primárně pro entomologii a fyziologii dřevin a CT skener pro lesnickou zoologii a výuku balistiky a ranivých účinků střel.

Reportáž ČT o novém pavilonu najdete zde.

Budova navíc disponuje udržitelnými technologiemi. Střecha je zelená a umožňuje sledování dřevin a půdy pomocí čidel umístěných v půdě a u vysazených dřevin v online režimu. Ohřev a ochlazování je řešeno systémem rekuperace energie. Dešťová voda není odváděna do kanalizace, ale do vsakovacích studní. „Na udržitelnost klademe velký důraz obzvlášť při stavbě nových budov. To platí v případě High-tech pavilonu, stejně tak i Pavilonu tropického zemědělství, který je momentálně ve výstavbě," dodal rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Zajímavosti budovy

  • V objektu je 21,8 km elektrických kabelů a 46,5 km datových kabelů, 169 elektrických zásuvek a 326 datových zásuvek.
  • Na více jak 1250 m2 pavilonu je položena dlažba z litého čediče zabezpečující trvalou odolnost proti všem chemickým a mechanickým vlivům.
  • V 1/3 objektu jsou rozvody počítačové sítě řešeny pomocí optických vláken.
  • Celkové náklady na vybudování High-tech pavilonu vyšly na cca 190 milionů korun, projekt byl financován z 95 % z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání (73 % EU zdrojů, 22 % zdrojů státního rozpočtu) a z 5 % z rozpočtu ČZU.

 

Podle TZ ČZU, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2499

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2256

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2238

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2149

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1776

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1685

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě