Přihlásit

Rozsáhlý lesní požár v Portugalsku si vyžádal nejméně 64 mrtvých

Aktualizováno 22. 6. Hasičům v Portugalsku se ve středu podařilo zabránit dalšímu šíření lesního požáru, který od víkendu v centrální části země usmrtil 64 lidí a 135 dalších zranil. Živel je nyní pod kontrolou, uvedla agentura AP s odvoláním na mluvčího portugalské civilní obrany Vitora Vaze Pintu.

Doporučený Rozsáhlý lesní požár v Portugalsku si vyžádal nejméně 64 mrtvých

Největší požár sužuje centrální části země asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. Oheň propukl v sobotu v 15:00 místního času (16:00 SELČ) kolem obce Pedrógão Grande.

Portugalská civilní obrana mezitím dementovala svou dřívější zprávu, že při boji s živlem havaroval letoun typu Canadair. Informační zmatek podle ní mohla způsobit exploze plynové lahve.

Proti ohni v oblasti Pedrógao Grande, který přiživují vysoké teploty překračující 40 stupňů Celsia a silný nárazový vítr, bojuje asi tisícovka hasičů.

Požár zatím zničil zhruba 26.000 hektarů území. Zasáhl mimo jiné izolované lokality obývané převážně seniory.

Hasiči podle agentury AP doufají, že se jim požár v oblasti podaří dostat pod kontrolu ve středu, i když meteorologové předpovídají nejvyšší denní teplotu až 43 stupňů Celsia.

Většina obětí zemřela při pokusu z oblasti Pedrógão Grande uniknout vozem, informovala vláda. Náměstek ministra vnitra Jorge Gomes uvedl, že 30 ze zemřelých bylo nalezenou v autech na silnici IC8 vedoucí k dálnici, dalších 17 v blízkosti vozů a v lese. V dřívější komunikaci s médii Gomes též zmínil tři udušené v obci Figueiró dos Vinhos. Deník Correio da Manhã uvedl, že se šíří zprávy o několika vesnicích s vyhořelými domy. Varoval dále, že do mnoha oblastí zasažených ohněm se ještě pomoc ze strany státu nedostala, a počet obětí se tudíž může zvýšit.

Vláda oznámila, že vedle požárníků bylo nasazeno i 360 vojáků. Asistenci nabídla na žádost Portugalska i Evropská unie. Komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianidis ve svém prohlášení uvedl, že "EU je připravena ihned pomoci". Díky tomu se ráno na zásazích podílel i jeden španělský protipožární letoun, během dneška se očekává i přílet dalšího španělského stroje. Tři letadla poskytla i Francie.

"Pokud jde o lesní požáry, tak se podle všeho bohužel jedná o nejhorší neštěstí posledních let," komentoval dění premiér António Costa. "V našem lesnatém kraji už dříve nějaké požáry propukly, ale na tragédii obdobných rozměrů si nevzpomínám," řekla agentuře AP Valdemar Alves, starosta obce Pedrógão Grande. "Jsem šokován počtem obětí," dodal.

V Portugalsku i sousedním Španělsku nyní vládne vlna veder a v některých oblastech dosahují teploty 40 stupňů Celsia. Po celé zemi se přes noc rozhořelo na šest desítek lesních požárů, proti nimž je nasazeno 1700 hasičů. Příčina ničivého požáru v centrální části není známá, místní obyvatelé oheň připisují suchu. Podle zpravodaje BBC v Lisabonu oheň spustil blesk, aniž přitom pršelo.

K této příčině se přiklánějí i vyšetřovatelé, kteří nalezli strom, do něhož během takzvané suché bouřky udeřil blesk, sdělil portugalským médiím ředitel národní soudní policie. Při suchých bouřích se padající voda vypaří dříve, než dopadne na zem, napsala agentura AP.

Velitel civilní ochrany Vitor Vaz Pinto dnes varoval před dalším znepokojivým požárem ve vesnici Góis dál na sever.

Soustrast Portugalsku vyjádřili mezi jinými francouzský prezident Emmanuel Macron či papež František. Kondolenční telegram portugalskému prezidentovi zaslal i český prezident Miloš Zeman.

Podle ČTK, red.

AFP oslovila odborníka v souvislosti s požárem v Portugalsku

Oteplování zvyšuje riziko požárů, sdělil dnes v reakci na lesní požáry v Portugalsku agentuře AFP Thomas Curt z francouzského výzkumného ústavu pro životní prostředí. Agentura AFP mu položila několik otázek.

- Jak si vysvětlit rozsah toho požáru?

V Portugalsku je množství vegetace, která snadno vzplane, zejména pobřežní borovicové a eukalyptové lesy, což jsou jedny z nejhořlavějších stromů. Celý Iberský poloostrov včetně Portugalska je nyní vystaven mimořádné meteorologické situaci. Je tam mnohem tepleji a větší sucho, než je v červnu obvyklé. S každým teplotním stupněm zvyšujete riziko silného ohně. Dalším přitěžujícím faktorem je to, že oteplování je na Iberském poloostrově rychlejší než v jiných oblastech.

- Jakou roli hraje oteplování při těchto požárech?

Je jisté, že hraje. Jsme svědky zvyšujících se teplot. Suchý vzduch znamená sušší a hořlavější vegetaci. Tyto meteorologické podmínky zvyšují riziko požárů, ale také jejich síly. Jsme svědky požárů, jako je ten v Portugalsku, jež hasiči vlastně nedokážou uhasit. Asi padesát let se navíc období nebezpečí ohňů rozšířilo z července a srpna na období od června do října. Vidíme rovněž více velkých požárů, při nichž je zasaženo víc než 100 hektarů území a pak "megaohně" na více než 1000 hektarech. Tento problém nabývá rozsahu všude na světě, zejména v evropském Středomoří. Co do počtu jsou tyto požáry stále vzácné - tvoří dvě tři procenta ze všech, ale co do rozsahu tvoří tři čtvrtiny zničeného území. Z analýz vývoje klimatu a klimatických změn vyplývá, že pravděpodobnost velkých požárů poroste.

- Jak na riziko požárů reagovat?

Krátkodobým řešením je posílit schopnost zásahu proti ohni. Prevencí je zavedení hlídek a rozmístění strážních věží, aby byl poplach spuštěn co nejdřív. Zejména je třeba bojovat proti tomu, aby požár vůbec vznikl. Kapacity boje ale nelze donekonečna navyšovat. Dlouhodobým řešením je změna krajiny. V některých oblastech je třeba odebrat lesní biomasu a křoviny, aby oheň nebyl tak silný. Také je zapotřebí zvládnou urbanizaci, omezit parcelování na okrajích křovin a lesů. Nelze připustit, aby se stavělo kdekoli v lese. Je to mnohem nebezpečnější. Nejenom že to zvyšuje riziko vzniku požáru, ale je to také velký problém pro hasiče, pro zajištění ochrany obyvatel i jejich přesunu do těchto oblastí. Samozřejmě by bylo třeba bránit klimatickému oteplování, ale to nevidíme.

Zdroj: ČTK

 

Naposledy změněno: čtvrtek, 22 červen 2017 22:17

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Lesnictví

Pouhý rok od počátku výstavby byla 10. září 2020 v obci Cetkovice v Jihomoravském kraji slavnostně otevřena nová lesní školka Mišinská firmy Lescus Cetkovice, s.r.o...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Lesnictví

Podívejte se na aktuální letecké záběry českých lesů ze dne 22. srpna 2020 nad středními, částečně i jižními Čechami, Vysočinou a Podkrkonoším.

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesnictví

Den za obnovu lesa, největší celostátní akci na podporu obnovy české a moravské krajiny, pořádají v sobotu 17. října od 10 do 16 hodin ve...

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:11226

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:8516

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:7397

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Zobrazeno:5206

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby