Přihlásit

Ruskou Sibiř zachvacují plameny lesních požárů

Sibiř zachvacují lesní požáry. Podle úřadů během uplynulých 24 hodin vzrostla plocha v plamenech ze 14.948 na 23.249 hektarů, zatímco hasičům se podařilo uhasit 42 požárů na ploše 1200 hektarů.

Podle ekologů je ale katastrofa mnohem větší a úřady její skutečný rozsah tají. Například ruská pobočka Greenpeace uvedla, že jen v Jakutsku oheň řádí na půl milionu hektarů porostů a situace se dále zhoršuje. "Osady a hospodářské objekty nejsou ohroženy," ujišťují úřady.
Ještě v pátek premiér Dmitrij Medveděv ohlásil stav nouze v 11 regionech a připustil, že letos už shořelo o pětinu více lesů než loni. Na Sibiř také vyslal ministra pro mimořádné situace Vladimira Pučkova, který však kvůli dýmu z požárů nemohl přistát na letišti v Tomsku.
Podobné problémy mělo i letiště v Omsku. Smog mezitím rozvála změna větru, podle meteorologů však jen dočasná. K šíření plamenů přispívá sucho a vedra, trvající v regionu od konce května.
Do hašení je podle agentury Interfax zapojeno 3568 hasičů, 332 kusů techniky a 22 letadel a vrtulníků, svrhávajících na plameny denně stovky tun vody. Přesto se velké lesní požáry na Sibiři počítají na desítky. Podle Greenpeace je do boje s plameny stále nasazen jen zlomek sil ministerstva pro mimořádné situace, které disponuje 930.000 zaměstnanci a 125.000 kusy techniky.
Sezona lesních požárů v Rusku pravidelně propuká s koncem dlouhé zimy, ale o předloňském létu v kombinaci s mimořádnými vedry a dlouhým suchem se situace vymkla z rukou. V evropské části země shořelo na 1200 domů a uhořelo 53 lidí. Obětí veder bylo ještě mnohem více, jen v Moskvě totiž úmrtnost vzrostla na dvojnásobek a v celé zemi podle úřadů o pětinu, tedy umřelo o 56.000 lidí více než ve stejném období předchozího roku.
Následující rok výdaje na boj s požáry vzrostly pětinásobně, letos jsou ještě vyšší. Přesto podle Greenpeace plameny už zdevastovaly větší rozlohy než v předchozích dvou letech, asi devět milionů hektarů lesních porostů.
Letošní situace se však od předloňské katastrofy liší v tom, že lesní požáry až dosud sužují hlavně málo obydlené končiny na Sibiři a na Dálném východě.
O víkendu si však požáry vynutily vyhlásit stav nouze i ve Volgogradské oblasti, ležící v evropské části Ruska, a v ohrožení je podle ministerstva zemědělství i další region v Povolží, Uljanovská oblast.

red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby