logo Silvarium tisk

Soukromí vlastníci lesů chtějí registr smluv podle poslanců

Vlastníci obecních a soukromých lesů budou lobbovat u senátorů ze svých obvodů s požadavkem, aby Senát schválil novelu zákona o registru smluv ve znění navrženém Sněmovnou. Na celostátní konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL), která se konala 6. 4. ve Stříteži u Jihlavy, je k tomu vybídl předseda sdružení František Kučera.

Podle poslaneckého znění by se povinné zveřejňování smluv netýkalo mimo jiné ani obchodních organizací obcí s rozšířenou působností, mezi než patří také ty, které spravují městské a obecní lesy.

"Jsme pro novelu ve znění z Poslanecké sněmovny. Zveřejnění obchodních smluv by pro naše společnosti bylo značně nevýhodné," tvrdí Kučera.

Senát bude o tom, jaké státní podniky získají výjimku ze zveřejňování smluv v registru, rozhodovat od 19. dubna. Poslanci v novele o registru smluv značně rozšířili výjimky pro zveřejňování smluv. Tuto povinnost by neměly mít státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Podle kritiků se tím vyprázdnil původní záměr zákona, kterým bylo zabránit plýtvání veřejnými prostředky.

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50.000 korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

SVOL je dobrovolnou organizací s celorepublikovou působností, která sdružuje vlastníky a správce nestátních lesních majetků. "Vývoj členské základny je velmi pozitivní, naši členové již hospodaří na přibližně 15 procentech výměry všech lesů v republice. Začínají k nám vstupovat i subjekty, které získaly majetky v církevních restitucích," řekl Kučera na konferenci.

Obce a lesní družstva obcí jsou ve SVOL organizovány přímo, a to v komoře obecních lesů. Ke konci května 2016 bylo podle webu v devíti regionálních organizacích SVOL organizováno 614 přímých členů s celkovou výměrou 398 000 hektarů lesa.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2228

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2192

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2066

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1639

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1572

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1567

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě