logo Silvarium tisk

Správná předosevní příprava pomůže bukům do života

Zejména pro školkaře a také lesní hospodáře, kteří mají v plánu výsadbu listnatých dřevin, by mohly být zajímavé výsledky výzkumu, týkající se předosevní přípravy bukvic s různou hloubkou dormance. Dormance (z lat. dormans, spící) je souhrnné označení pro přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech. Hlavní význam je v úspoře energie, která pomáhá organismu nepříznivé období přežít. Může být vyvolána geneticky i vnějšími vlivy, zejména nepříznivým počasím. Bukvice jsou typickým příkladem semen s hlubokou dormancí, což způsobuje ve školkařské praxi nemalé problémy s dosažením požadovaného počtu semenáčků vysoké kvality.

Cílem šetření bylo zjistit, za jakých podmínek lze ihned po sběru odstranit dormanci oddílů bukvic a porovnat jejich kvalitu s oddíly, kde stratifikace (předosevní příprava) byla provedena až před síjemi. Dále byl studován vliv délky předosevní přípravy a skladování na životnost, klíčivost a vzcházivost bukvic skladovaných v dormantním a nedormantním stavu.

Studiem se zabývali odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Výzkumné stanice Kunovice (Útvar reprodukčních zdrojů) v rámci projektu Národní agentury pro zemědělský výzkum. Zkoušky kvality semenného materiálu provedla akreditovaná laboratoř Semenářská kontrola, která je součástí VS Kunovice.

Pro školkaře jsou výhodné podzimní výsevy čerstvě nasbíraných bukvic, kdy odpadají starosti spojené se skladováním a stratifikací. Rizikem je ale vymrznutí síjí nebo poškození vzcházejících semenáčků pozdními jarními mrazíky. Optimální je kombinace podzimních a jarních síjí, kdy se vysévají buď krátkodobě, nebo dlouhodobě skladované bukvice.

U nás, podobně jako na Slovensku a v Polsku, se stratifikace bukvic provádí pouze před jarními síjemi. Hlavním důvodem, proč se zde nevyužívá odbourávání dormance bukvic ihned po sběru, je velký rozdíl v hloubce dormance (a tím i v délce stratifikace) mezi jednotlivými oddíly bukvic, a to jak v rámci jedné úrody, tak i mezi úrodami. Není tedy známo, jak dlouhá by stratifikace bukvic ihned po sběru měla být a zda bude nejen fyziologicky, ale také ekonomicky výhodné její použití.

V průběhu výzkumu byly sebrané bukvice rozděleny do tří oddílů podle lokalit sběru. Kvalita bukvic (životnost, klíčivost a rychlost klíčení) byla testována po 8 a 20 měsících skladování v dormantním stavu a po 4 a 18 měsících skladování v nedormantním stavu. Dva oddíly skladované v dormantním stavu vykazovaly výrazně vyšší životnost i klíčivost oproti bukvicím skladovaným ve stavu nedormantním, a to jak po kratším, tak i po delším skladování. Životnost i klíčivost u těchto dvou oddílů však po delší stratifikaci výrazně klesla. Naproti tomu vliv prodloužené stratifikace nebyl zaznamenán u třetího oddílu.

Bukvice skladované tři měsíce v dormantním stavu byly po stratifikaci vysety na záhony spolu s bukvicemi, skladovanými v nedormantním stavu 1,5–3 měsíce. Vzcházivost bukvic byla velmi nízká, ať už skladovaných jako dormantní (21–31 %) nebo jako nedormantní (10–44 %).
Po více než roce skladování vzešlo na záhonech více bukvic skladovaných v nedormantním stavu (10–55 %) než bukvic skladovaných ve stavu dormantním (26–46 %). Po dvou letech skladování byly bukvic znovu vysety do skleníku a na záhony. Ve skleníku vzcházely bukvice skladované jako dormantní v průměru lépe (43–68 %) než skladované bukvice nedormantní (22–69 %). Na záhonech průměrná vzcházivost skladovaných ne-dormantních bukvic všech tří oddílů poklesla na 13–45 %. Prodloužení stratifikace snížilo vzcházivost skladovaných nedormantních oddílů na 28–33 % na záhonech a na 56 % ve skleníku.

Z výzkumu vyplývají tyto závěry:
1) Vysušením suroviny méně dormantních bukvic se zkracuje průměrná doba klíčení o jeden týden.
2) Stratifikace bukvic po sběru by měla trvat 9–11 týdnů. Její prodloužení vede u méně dormantních bukvic ke snížení životnosti a klíčivosti.
3) Bukvice v nedormantním stavu lze skladovat i dva roky bez výrazného snížení životnosti, klíčivosti či prodloužení doby klíčení v průběhu skladování.
4) Bukvice s hlubší dormancí reagují na stratifikaci a vysoušení po sběru mírným snížením životnosti či klíčivosti a i po dvou letech skladování se jejich životnost a klíčivost výrazně nesnižuje; vzcházivost dosahuje 56–69 %. Výsledky naznačují, že dlouhodobě bez výrazného snížení lze v nedormantním stavu skladovat pouze bukvice s původně hlubokou dormancí. Toto zjištění je třeba podpořit dalším výzkumem.
5) Vyšší vzcházivost bukvic byla dosažena po výsevech do skleníku ve srovnání s výsevy na záhony.

Podrobné informace k tomuto výzkumu jsou dostupné na internetové adrese: http://www.vulhm.cz//sites/File/ZLV/fulltext/427.pdf

Ing. Lena Bezděčková
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., VS Kunovice
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2791

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2554

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2258

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2178

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1867

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1802

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě