logo Silvarium tisk

Stanovisko ke kácení smrků pichlavých poškozených mšicí smrkovou

Na jaře 2015 se zejména v západní části republiky přemnožila mšice smrková (Elatobium abietinum) a způsobila poškození smrků pichlavých („stříbrných") v okrasných výsadbách. Sekce rostlinolékařské péče ÚKZÚZ ve spolupráci s odborníky z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. (VÚKOZ) a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. (VÚLHM) se během jara a léta podílela na vyhodnocení situace a následně na přípravě článku, který v září 2015 vyšel v časopise Rostlinolékař č. 6/2015.

Detail větví s opadaným jehličím. Foto: archiv LOS

Dne 2. 11. 2015 odvysílala Česká televize v pořadu Události v regionech reportáž z Ústeckého kraje o kácení smrků poškozených mšicí smrkovou (k přehrání na http://www.ceskatelevize.cz/tv-program/02.11.2015/, ČT1/ČT24, 18:00, začátek reportáže v čase 11 min 45 s). Textový záznam vysílání lze najít na webovém portálu Silvarium.cz (http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/tisice-stromu-na-ustecku-napadla-msice-ct-1). V reportáži zazněly argumenty, které odůvodňují potřebu kácet smrky pichlavé poškozené na jaře sáním mšice, aniž by se bral v úvahu různý stupeň poškození jednotlivých stromů, možnosti jejich regenerace a další aspekty.

ÚKZÚZ, VÚKOZ a VÚLHM doporučují, aby se před rozhodováním o budoucnosti každého stromu vždy odborně posoudila zvláště tato hlediska: skutečná úroveň poškození stromu ať již v důsledku jarního přemnožení mšice, tak letošního sucha, popř. jiných faktorů; předpoklad regenerace daného stromu (smrk pichlavý se obecně vyznačuje velmi dobrou regenerační schopností); reálná užitná hodnota jedince na stanovišti; možnosti a účelnost využití podpůrných opatření ke zlepšení vitality; riziko pádu stromu z hlediska provozní bezpečnosti.

Pokud jde o mšici smrkovou, je málo pravděpodobné, že by se její přemnožení opakovalo hned v následujícím roce; je ale každopádně žádoucí, aby se nárůst početnosti mšice od předjaří 2016 sledoval a v případě potřeby byly napadené stromy včas ošetřeny vhodným insekticidním přípravkem.

Proto až na opodstatněné výjimky nejsou objektivní důvody k tomu, aby se již během podzimu 2015 a zimy 2015/2016 plošně kácely poškozené smrky pichlavé. Lze očekávat, že většina stromů během příštího jara (a postupně v dalších letech) zlepší svůj zdravotní stav i vzhled vytvořením nového obrostu, pokud do té doby nebudou vystaveny nadměrné stresové zátěži. Aktuální odstranění je odůvodněné jen u jedinců, u nichž na jaře 2015 letorosty ve větší části koruny nevyrašily a v průběhu vegetace odumřely, anebo z jakýchkoliv důvodů prokazatelně hrozí nebezpečí pádu stromu.

Jednotlivé aspekty stavu a vývoje poškození smrků pichlavých v ČR v jarním a letním období 2015 jsou rozebrány ve výše zmíněném článku v časopise Rostlinolékař a jeho upravené webové verzi, která je přílohou tohoto stanoviska.

Celé znění stanoviska najdete zde.

Kontakt: Petr Kapitola, ÚKZÚZ, tel. 602 463 592, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2217

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2191

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2065

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1638

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1572

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1566

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě