Přihlásit

„Šumava musí patřit lidem”, říká Pavel Drobil pro MF Dnes

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) se podle MF Dnes pustil do změn v šumavském parku ve velkém stylu. Okamžitě nařídil, co vše se má udělat. „Do měsíce chci mít jasno. Nevylučuji i personální změny, když správa parku znovu nezíská v regionu důvěru,” říká v rozhovoru pro MF DNES Drobil.

- Hovoříte o tom, že obnovení důvěry je základ. Jak ji má správa parku získat, když se proti ní bouří i samotní zaměstnanci? MF DNES má k dispozici dokument, kde sepsali své připomínky a zvažují, že jej zašlou i vám.

Evidentně i podle tohoto vašeho příkladu neexistuje důvěra ani uvnitř správy parku. Samozřejmě, je možné dnes problémy personifikovat, ale já teď zadal správě parku jasné úkoly a bude na ní, zda jim dostojí. Pokud ne, pak může následovat personální řešení. Rozhodně nechci ale vyčkávat, do měsíce chci mít naprosto jasno.

- Takže měsíční doba hájení pro vedení parku?

Vedení parku ode mě nedostane ani vteřinu hájení, jen jasné úkoly. A pokud někdo nebude schopen znovu získat ztracenou důvěru, pak o něm rozhodnu klidně zítra nebo pozítří.

- Za měsíc si přijedete tedy znovu promluvit se starosty? Nebo jak si ověříte, že důvěra mezi nimi a správou parku znovu existuje?

Každý den budeme na něčem pracovat. Můj náměstek se sem může prakticky nastěhovat, tolik má úkolů, takže kontrolu budu mít nepřetržitou.

- Jak tedy má správa parku zastavit kůrovcovou kalamitu?

Dal jsem obecné zadání, že chci, aby se zastavil rozpad lesa a přeměna zelených stromů v mrtvé. Bude na správě parku, aby mi předložila konkrétní návrhy na řešení.

- Do konce roku chcete mít na papíře i nový zákon o národním parku. Budou jej spoluvytvářet obce i kraje, jak žádají starostové?

Ano, vznikne pracovní skupina, v níž budou zástupci obcí i krajů. Návrh má být produktem celé vlády, nikoliv jen jedné politické strany.

- Při své návštěvě Šumavy jste řešil i rozdělení parku do zón s různou ochranou přírody a péčí o lesy. Bude se moci v první zóně kácet?

Roztříštěnost zón, která je dnes, nikam nevede. Kůrovec se akorát šíří. V prvních zónách budou nejmenší zásahy. Zákon bude jasně definovat, co se ve které zóně smí, a co ne. Není ale možné, aby uprostřed parku byla malá území, kde se nebude dít vůbec nic, vše se ponechá na přírodě a kvůli tomu odumře celá Šumava. To já připustit nehodlám.

- Po volbách jste stál o post ministra průmyslu a obchodu. Nebudou mít lidé pocit, že místo za ochranu přírody dýcháte za průmysl a dřevařskou lobby?

Já nemusím dýchat vůbec za nikoho. V šumavském parku se dnes těží nejvíce dřeva v historii. Jestliže má někdo strach, že se někde setkala dřevařská lobby, tak tomu bylo dávno a dávno před námi. To, jak se tady kácí, není úplně normální.

- Takže podle vás selhala koncepce vašeho předchůdce Martina Bursíka po orkánu Kyrill v roce 2007, díky níž byla ponechána část polámaného dřeva v lesích?

Jsem přesvědčen, že ano. Jeho rozhodnutí bylo fatálně chybné. Teď se chceme vrátit před tento okamžik a sestavit podle toho i plán péče o lesy na další roky.

- Na jakou dobu bude platit? Starostové kritizují, že s každým novým ministrem se péče mění.

Musí být dlouhodobý a první dva roky musí řešit kůrovcovou kalamitu. Není možné, aby se při každé změně ministra vše otáčelo o 180 stupňů. To nikam nevede.

Podle MF Dnes (13. 9. 2010), red.

Naposledy změněno: pondělí, 04 říjen 2010 17:21

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa po kůrovcové kalamitě...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Lesnictví

Nový projekt NEKRMBROUKA.CZ přináší drobným vlastníkům lesů bez lesnického vzdělání jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa v době kůrovcové kalamity a přispívá...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby