Přihlásit

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi, který je zároveň členem Rozpočtového výboru.

Doporučený SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Za šest týdnů podepsalo petici 15 849 občanů. Mezi nimi i známé osobnosti z oblasti sportu, kultury či vědy. Lidé tak vyjádřili symbolické semknutí veřejnosti, vlastníků lesů, lesníků a vědců a řekli nahlas, že jim osud našich lesů není lhostejný.

K sepsání petice vedl vlastníky lesů nedůsledný a pomalý postup státu při řešení kůrovcové kalamity. „Peticí vyjadřujeme úzkost a obavy o osud nestátních lesních majetků, které dlouhodobě a bezplatně poskytují společnosti řadu užitků a služeb. Jejich hodnota představuje několik miliard korun ročně, jež lidé v různých formách z lesů čerpají. Nyní přišel čas, kdy jsou lesy v kritické situaci a je nezbytně nutné část těchto prostředků do nich vrátit, splatit dluh, který vůči nim společnost má“, řekl František Kučera, předseda SVOL při předání petice.

Hospodaření vlastníků lesů, stejně jako zemědělců, je silně závislé na klimatických faktorech. Oni za sucho, rychle se zhoršující zdravotní stav starších lesních porostů, a kůrovcovou kalamitu nemohou. Naopak se snaží vyrovnat s obrovskými finančními ztrátami, bojují o ekonomické přežití svých rodin, firem, zaměstnanců a živnostníků, o zachování všech funkcí hospodářských lesů, udržení vody v krajině, o zachování života na venkově.

Stanislav Blaha, místopředseda Petičního výboru, podpořil vlastníky lesů slovy: „Jako starosta Uherského Hradiště, které vlastní necelých 500 hektarů lesů, rozumím vašim obavám. Vaše požadavky projednáme na lednové schůzi výboru, po níž bude následovat veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně. Jako další možnost vidím poslaneckou interpelaci premiéra či ministra zemědělství“. Zároveň potvrdil, že financemi do lesů se bude opětovně zabývat i rozpočtový výbor.

Čtěte také: SVOL předá petici "za prosperující lesy" poslancům 13. listopadu

Vědci dlouhodobě upozorňují, že v důsledku rozkolísanosti klimatu – sucha a vysokých letních teplot – byl poškozen vodní režim. Navíc kyselými depozicemi imisí v minulosti byl narušen koloběh živin prakticky ve všech lesích našeho státu. To zapříčinilo stoupající abiotické poškození a následně rychlé šíření napadení biotickými škůdci – nejvýrazněji lýkožroutem smrkovým.

Než se stabilizuje situace v lesích, musí se dočasně přijmout takové normy, která odpovídají stavu živelní katastrofy, jemuž nyní vlastníci lesů čelí. Musí být dočasně pozastavena platnost některých stávajících legislativních norem nebo jejich částí, zejména zákona o zadávání veřejných zakázek. Na přechodnou dobu se musí lesním hospodářům rozvázat ruce, jinak to nezvládnou“, uvedl místopředseda SVOL Richard Podstatzký Thonsern.

Žijeme v demokratickém státě, vlastnit majetek patří mezi základní občanské práva. Přesto nám stále chybí respekt k soukromému vlastnictví a důvěra ke schopnostem a znalostem vlastníků. Do hospodaření v lesích mluví každý, ale odpovědnost je právě na bedrech vlastníka. V lesnicky vyspělých zemích na západ od nás stát nepřikazuje vlastníkovi, co má pěstovat, spíše se mu snaží radit, pomáhat a pozitivně motivovat," zdůraznil na závěr Radomír Charvát, člen předsednictva SVOL.

Podle TZ SVOL (14. 11. 2018), red.

Naposledy změněno: středa, 14 listopad 2018 14:17

(0 hlasů)

Komentáře   

+3 # jára 2018-11-21 19:20
Dobrý den. Opět dávám k nahlédnutí reportáž. Opravdu, logické, věcné a hlavně potřebné.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/218562248420015-lesni-revoluce/
Je potřeba diskuze, najít řešení, které je a přistoupit na něj.
Lesnictví mi připadá jako školství, rámcové vzdělávací programy děs, kde se nikdo v tom nevyzná, Snaha státu zrušit Mateřské školky a vše ať je soukromé, takže bude pokles připravenosti dědí do prvních tříd a tudíž úpadek vzdělanosti. Protože soukromé školky zaměstnají a mohou zaměstnat kohokoliv. I se základním vzděláním.
Opravdu nehorázný bordel ve všech spektrech státu a vedení státu. Je rok skoro 2019 a kam jsme to dopracovali??? Máme po "po lesních", ministr střídá ministra, každý chytrý a kde nic tu nic a spíše vše spěje k horšímu!!! V českých lesích dělají cizinci, protože naši za to skoro nic nemají. Jsem přece češi a kde je to vlastenectví, proč neochraňujeme svoji zem??? Jak se říká, pokud Čech neobčůrá Evropskou unii a dotace, tak už nikdo. Copak nemáme svůj zdravý a selský rozum. Jsem stát a máme si svoji zem hlídat. Ať nedopadneme se školstvím jako v Rakousku, kde zrušili MŠ a teď se inspektoři bojí jít do soukromých MŠ a hlavně muslimských a cizojazyčných, proč asi??? Nedopadněme stejně a proberme se všichni. Vím, že nikdo to nebude brát v potaz. ALE ČR toho zažila hodně a zlepšení nikde!!! To by měla být další revoluce??? Vyhodit vládu z oken jako kdysi??? Vláda bere peníze a co vymyslela??? Máme se dobře??? Jen někteří za hezký plat. Já sám osobně se nadřu a mám cca 14 000 čistého. Živím se poctivě. Budu muset asi vše přehodnotit!!!! Proč je tolik vysokoškoláků co utíká do zahraničí?? Kdo kolik má praxe rukama, místo vymyšlení dalšího papíru s nesmysli a pak Hraňme lesy. Tolik papírovaček a byrokracie z vrchních úřednických míst, děs. Zvedá se mi žaludek. Doufám, že se aspoň něco zachová a lidi se vzpamatují!!!!
+11 # lesmistr 2018-11-14 23:20
SVOL má jedny z nejlepších lesníků u nás. Ale chtít v současné době něco na ( většině) poslanců, například to, aby je zajímal osud českých lesů ( tedy nejen LČR s.p.), to je hodně naivní. Ti teď bojují za sebe. A přituhuje. Nechci brát iluze, ale ta krabice s petičními archy bude hodně dlouho ležet někde v koutě...
+10 # Zelené trenky 2018-11-22 18:57
No to možná jo, ale na přiložené fotce to určitě nejsou. Chce to vedení SVOLu, které má určitý nadhled nad věcí, racionální tah na branku a umí diplomaticky vyjednávat s kýmkoliv, byť si samo o sobě může myslet cokoliv. Nemůžu se zbavit dojmu z historického kontextu, že část těchto vyslanců SVOLu dělají spíše více škody než užitku. Sám bych si ale rozhodně přál opak, protože SVOLu jako organizaci fandím. Každá snaha se cení, takže super aktivita. Sám sebe se ptám, zda není už pozdě a jaký je vůbec smysl petice? Mám pocit, že nikde v celsotátním tištěném médiu jsem tento akt nezaznamenal. Když tak mě , prosím, opravte

Domnívám se, že SVOL na lesnické scéně funguje už pěknou řádku let, takže společnost, politické strany a samotné politiky napříč politickým spektrem mohl poměrně dlouho „masírovat“ o tom, jaké blahodárné funkce lesy mají pro společnost, co je nutné změnit (hospodaření, legislativu) a jaký výhled s ohledem na klimatickou změnu čeká společnost a především malé vlastníky lesů. To se rozhodně nedělo, anebo to bylo slyšet velice málo. SVOL tu sílu přeci má, aby veřejnost v mediálním prostoru pozitivně ovlivňoval. Bohužel od nich bylo jen slyšet či měli v „programu“ dejte nám peníze, protože je zemědělci mají taky. Takže SVOL šel s kůží do mediálního prostoru jen se zvýšením dotací do lesů, což je správné, s platbou na ha lesa za ekosystémové služby, což je taky správné, ale pak výrazně už nic nebylo slyšet. Nebylo to málo? Ke všemu cílovou skupinou byli jen lesníci. A to byla zásadní chyba, proč veřejnost naslouchá spíše nevládním ekologickým organizacím. Tyto subjekty totiž roky míří jen na laickou veřejnost.

Odpoutejme se vyzdvihování někoho do nebes, a druhé straně neházejme vinu jen na politiky – je to neodborná společnost, která lesům vůbec nerozumí. Přeci my sami vlastníci lesů jsme se měli na tento problém chřadnutí lesů chystat. Snad podnikáme všichni na stejné riziko. Když pozoruji, jak nám plošně odumírají tisíce ha lesů a řada z nás na to smutně kouká s rukami v klíně s vidinou záchranného kruhu z nebes, od vlády ČR či z MZE , očekával bych, od nás lesníků, určitou veřejnou sebereflexi ve smyslu poučení z chyb, a tedy patřičné kroky k adaptaci lesů … ale nevím, zda toho jsme všichni schopni a především dělat patřičné kroky. Trapné měření sil o tzv. zalesňovací vyhlášku je toho důlazem. Ono je lepší a lehčí nastavit ruku pro peníze a čekat, než nás z té šlamastyky vytáhne, že jo. Přeci zemědělci to taky dělají. A taky na to pěkně dojedou ...
Vyprdněme se tedy na všechny a spolehněme se spíše sami na sebe. Chápu, že to bude vyžadovat určitou změnu postojů, myšlení, přístupu k lesů a komunikaci navenek, ale jiná cesta zřejmě není. Beztak si budeme muset ve finále pomoci sami bez přičinění MZe a politiků.

Takže pokud chceme něco změnit tak, aby se věci daly vážně do pohybu a veřejnost a následně politici vyslyšeli naše požadavky, dejme na stůl nejpalčivější problémy v lesnictví, se kterými se shodneme s kolegy ekology a postupujme s nimi společně vůči politikům a médiím. Vím, že to pro většinu z nás nepříjemné, ale zdá se mi, že sami nic nezmůžeme. Marketingově a v PR jsme slabí a nepomůže tomu žádná petice.

Nazdar

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby