Přihlásit

Tajné části zprávy NKÚ odhalily další plýtvání v LČR

Hospodářské noviny mají k dispozici kompletní neveřejné části zprávy NKÚ o hospodaření v podniku Lesy České republiky. Tvrdí, že díky tomuto materiálu již vědí, jak vypadá „krádež za bílého dne“, o níž v souvislosti s Lesy ČR mluvil poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig, a „tunelování pod dohledem politiků”, které popisuje výroční zpráva BIS.

Pavel Drobil proslul jako předseda dozorčí rady LČR zejména posvěcením nákupu pily v Ptení podnikem Lesy ČR za téměř jednu miliardu. K této transakci nakonec nedošlo a pila byla vydražena za řádově nižší cenu.

Podle HN jsou závěry kontroly zdrcující a potvrzují podezření, že Lesy ČR byly tak či onak pokoutním zdrojem financování politických partají - konkrétně ODS a ČSSD, které "chodí kolem skandálů Lesů tiše jako po pěšině..." Neveřejné části zprávy NKÚ odhalují ještě větší plýtvání Lesů ČR, než se doposud předpokládalo. Hospodářské noviny poukazují především na následující skutečnosti.

Nákup předražených vozů

„Lesy ČR nehospodárně vynaložily finanční prostředky pro nákup pěti nových vozů Audi, které nepotřebovaly,” shrnují pracovníci NKÚ, co zjistili, když procházeli velké nákupy na začátku roku 2009, tedy nedlouho po příchodu ředitele Svatopluka Sýkory. Lesy tehdy nakoupily bez otevřeného výběrového řízení šest automobilů Audi A4 a A6 za 5,3 milionu bez DPH a pak přidaly ještě jeden vůz Audi A8 za 1,6 milionu. Přitom v garážích podniku stála nová auta. Za to, že Lesy rozdrobily zakázku, aby nemusely vypisovat soutěž, podnik dostal pokutu od antimonopolního úřadu.

Předražené služby advokátů

Státní lesy podle HN dlouho tajily, kolik utrácejí za služby najatých advokátů. Ze zprávy NKÚ vyplývá, že jen advokátní kancelář Toman & Devátý v roce 2009 a 2010 dostala za své rady dohromady 217 milionů, nejvíc ze všech advokátních firem. Tuhle kancelář podnik využíval hlavně k vleklému sporu s dřevařskou společností CE Wood, v němž hrozila arbitráž o pět miliard. Dne 23. září pak jiný advokát vyfakturoval osmihodinovou konzultaci s kolegy. A 10. září – bez dalších podrobností – odměnu 577 tisíc. Na žádost HN o vysvětlení odpovídali mluvčí Lesů ČR neurčitě: „Nemálo poskytnutých úkonů právních služeb mělo povahu dílčích právních analýz či mezitímních výstupů, jež napříč spektrem činností Lesů ČR slouží jako podklad pro interní, obchodní, ekonomická, strategická a jiná obdobná budoucí rozhodnutí.”

Nákladné schůze dozorčí rady podniku

Dozorčí rada Lesů zbytečně zasedala v hotelech – v roce 2009 a 2010 tak utratila 359 tisíc. Auditoři v neveřejné části zprávy NKÚ uvádí, že dozorčí rada si oblíbila hlavně pražský hotel Hilton, v němž například v únoru roku 2009 za dvouhodinový pronájem salonku a za občerstvení podnik zaplatil 36 tisíc. Jindy se zase radní sešli v Imperialu v Ostravě. Konferenční místnost, ubytování pro devět lidí, jídlo, snídaňové menu a parkování stály dohromady 85 tisíc. Jen jednou se rada sešla na ministerstvu zemědělství – v kolonce nákladů se hned objevila nula.

Rizikově uložené miliardy

Jak uvádí HN, lesy mají každý rok volné miliardy a musí je investovat do doby, než je budou zase při obchodech se dřívím potřebovat. Přizvaní experti z Deloitte Deloitte Advisory už v roce 2009 kritizovali, že podnik moc často využívá banku J&T, kde měly Lesy ČR v prosinci roku 2010 uložené dvě miliardy. Mít tolik peněz u jednoho správce bylo podle auditorů rizikové. Ani přes důrazné upozornění z ministerstva se déle než rok nic nezměnilo. Lesy také nechávaly spravovat své peníze společnost Key Investments, proslulou z případu náhlého zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse i matky bývalého ministra Martina Kocourka.

Služební nebo soukromé cesty?

Hn uvádí další zjištění, které se nakonec nedostalo do zveřejněné zprávy NKÚ: obchodní ředitel Lesů ČR Zdeněk Sýkora vyjel v únoru roku 2009 na služební cestu do Nikaraguy a Chile. Do interních podnikových dokumentů napsal, že cílem cesty bylo prověřit stav plantáže dřevin, kterou v Nikaragui vlastní firma, v níž mají Lesy poloviční podíl. V chilském národním parku Torres del Payne zase prověřoval, jak se daří obnovovat lesy zničené požárem, který založil neopatrný český turista. Účty ale ukázaly, že ředitel odcestoval – a hned nastoupil na osmidenní dovolenou, kterou strávil ve Spojených státech. Až dalších deset dní strávil v Jižní Americe – s celkovými náklady na cestu 202 tisíc. Podobné nesrovnalosti uvádí zpráva NKÚ ohledně dalších cest Z. Sýkory do Nikaraguy, Kostariky a Argentiny (117 tisíc Kč) a další cesty do Kostariky a Nikaraguy (88 tisíc).

Smlouvy na propagaci a reklamu

Podle informací Hospodářských noviny mají Lesy ČR ve svých archivech dva druhy smluv – jedny běžné, druhé přísně tajné. Mezi těmi strategickými, jak zní podle kontrolorů NKÚ správný termín, patří kromě kontraktů na stamilionové právní služby i smlouvy na propagaci a reklamu – v minulosti se za ně utrácely desítky milionů, často za projekty, u nichž bylo podezření, jestli nejde jen o účelové přelití peněz. Jednou z nich byla třeba i smlouva z roku 2009 na mediální služby s firmou EK Media. S odměnou 1,9 milionu, podnik nakonec zaplatil jen 1,43 milionu. Když chtěli kontroloři vědět, jakou službu za své peníze Lesy dostaly, dostali jen neurčitou odpověď: všechny výstupy o tom, jak se prezentovat v médiích, či jestli novináři píší o podniku dobře nebo špatně, se prý odehrávaly ústně. Na papíře vznikla jen publikace se stručnými prezentacemi. Kontrolory podle HN zaujaly v kolonkách určených na reklamu, do níž šlo v letech 2009 a 2010 dohromady 83 milionů, například podpora cimbálovky Jožky Šmukaře, který na svůj televizní pořad dostal 3,5 milionu, muzikál Baron Prášil za 2 miliony a muzikál Je třeba zabít Davida s podporou 1,5 milionu.

red.

Co na zveřejněné části zprávy říkají ti, kdo mají hospodaření Lesů ČR hlídat

Ivan Fuksa (ministr zemědělství 2010 až 2011): "Jako ministr jsem měl přehled o strategických věcech směřování podniku, nikoliv těch provozních. Ani nebylo mým úkolem do provozních věcí Lesů zasahovat. To jde plně za ředitelem a jeho manažery."

Pavel Drobil (předseda dozorčí rady Lesů ČR 2007 až 2010): "Nechci se zbavovat odpovědnosti, ale pokud by mě NKÚ při tvorbě své zprávy kontaktoval, mohlo se předejít řadě nedorozumění. Ty, které se týkají přímo dozorčí rady, jsou podle mě neopodstatněné."

Pavel Blažek (předseda dozorčí rady Lesů ČR 2010): "Byl jsem jen na jediném zasedání dozorčí rady. Opravdu jsem neměl možnost něco změnit."

Svatopluk Sýkora (ředitel Lesů ČR od roku 2009): "Hovoří pouze přes tiskový odbor. Vysvětlení k závěrům auditu NKÚ vydal jeho podnik v březnu, nyní nechtěl ředitel nic dodat. Nikdo z politiků ho dosud nevyzval k odstoupení."

Petr Bendl (ministr zemědělství od roku 2011): "Závěry auditu necháme přezkoumat právníky. Dříve než materiál projedná vláda, nebude z něj ministerstvo zemědělství médiím poskytovat informace."

Zdroj: HN

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Lesnictví

Pouhý rok od počátku výstavby byla 10. září 2020 v obci Cetkovice v Jihomoravském kraji slavnostně otevřena nová lesní školka Mišinská firmy Lescus Cetkovice, s.r.o...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Lesnictví

Podívejte se na aktuální letecké záběry českých lesů ze dne 22. srpna 2020 nad středními, částečně i jižními Čechami, Vysočinou a Podkrkonoším.

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesnictví

Den za obnovu lesa, největší celostátní akci na podporu obnovy české a moravské krajiny, pořádají v sobotu 17. října od 10 do 16 hodin ve...

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:11172

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:8479

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:7372

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Zobrazeno:5179

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby