Přihlásit

Vláda schválila novelu, která má zrychlit výkon správy lesů

Aktualizováno 6. 2. Ministerstvo zemědělství, obce s rozšířenou působností a kraje budou moci rychleji vydávat opatření obecné povahy, jako je zákaz vstupu do lesů nebo opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou. Platit budou okamžitě, projednávat se budou později. Vyplývá to z novely lesního zákona, kterou 5. 2. schválila vláda. Schválit ji musí ještě Parlament a podepsat prezident.

Doporučený Vláda schválila novelu, která má zrychlit výkon správy lesů

Novela z dílny ministerstva zemědělství také nově zavádí povinnosti lesních hospodářů.

"V zájmu zvýšení efektivnosti ukládání omezení nebo zákazu vstupu do lesů za účelem ochrany lesů nebo ochrany návštěvníků lesů se proto navrhuje využít jako právní formu pro omezení nebo zákaz vstupu do lesů opatření obecné povahy, které by nabylo účinnosti dnem, kdy ho příslušný orgán státní správy lesů vydá (vyhlásí). Je totiž velmi důležité, aby v případech, kdy je to z důvodu ochrany lesů nebo ochrany návštěvníků lesů nezbytné, nabylo opatření obecné povahy účinnosti v reálném čase, kdy naléhavé důvody pro omezení nebo vyloučení vstupu do lesa nastanou, respektive trvají," uvádí příklad opatření obecné povahy důvodová zpráva novely. Dodatečně se bude moci nařízení projednat, nebo se k němu budou moci vznést námitky.

Novela také umožní, aby se mohla udělovat výjimka pro výsadbu nových stromů, pokud není reprodukční materiál správných semenáčků na trhu. Šlo by zase o opatření obecné povahy.

Zákon také umožní omezení jiných než nahodilých těžeb. Nahodilé těžby by se pak měly zpracovat v termínu, který státní správa určí. Zároveň by novela měla vlastníkům lesů umožnit odložit těžbu souvislých ploch sterilních kůrovcových souší. Právě to by mělo pomoci vlastníkům lesů s přesunem kapacit z lokalit, kde již nelze rozpad porostů zastavit, do míst, kde je stále reálné kůrovcovou kalamitu alespoň zpomalit.

Novela také nově zavádí soupis aktivit odborného lesního hospodáře, které hradí stát. Jde o sledování lesa, upozorňování vlastníka na škody a na nutnost těžby, doporučení vlastníkovi lesa odborných zásahů nebo pomoc při lesnické evidenci.

Stav českých lesů je v současnosti mnohými označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a následná kůrovcová kalamita již zasáhly třetinu českých lesů. Podle analýz think tanku Czech Forest dosáhly škody na produkci dříví jen za rok 2018 více než 18 miliard korun.

ALDP: Novela lesního zákona je dobrý krok v boji proti kůrovcové kalamitě

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) vítá novelu lesního zákona, jejíž návrh schválila v pondělí 4. února vláda. Na základě této novely bude mimo jiné možné odchýlit se od běžných pravidel hospodaření ve vymezených územích, které byly extrémně zasaženy kůrovcem. To by mělo pomoci zpomalit postup škůdce a přispět k omezení škod způsobených kůrovcovou kalamitou.

„Očekáváme, že v letošním roce by mohl kůrovec napadnout až 15 milionů metrů krychlových dřeva. Celkový objem dřevní hmoty, která by měla být zpracována v rámci takzvané nahodilé těžby, je významně vyšší," říká k tomu předseda předsednictva ALDP Petr Jelínek. „Každé opatření, které může kalamitu zmírnit, je vítané. Novela lesního zákona jde správným směrem. Umožní soustředit síly tam, kde to dává největší smysl," dodává.

Na základě novely lesního zákona bude moci Ministerstvo zemědělství, obce s rozšířenou působností a kraje vydávat opatření obecné povahy, která budou mít okamžitou platnost. Využívat se mohou za mimořádných situací, která budou mít charakter kalamity, a jejich cílem bude minimalizace dopadů těchto krizových situací. To se v současnosti týká samozřejmě především problému s kůrovcem.

Nově přijímaná opatření odchylná od zákona se dotknou například užití reprodukčního materiálu k umělé obnově lesa, a to ve smyslu možnosti udělit výjimku pro výsadbu nových stromů, pokud není reprodukční materiál správných semenáčků na trhu. Opatření také povolí výjimky z režimu provádění těžeb a zejména umožní nezasahovat na území, kde jsou již jakékoli zásahy neefektivní, jinými slovy: neplýtvat kapacitami na těžbu souší, které již nepředstavují z hlediska šíření škůdců žádné riziko, a soustředit se na zásahy tam, kde je to ještě smysluplné.

Mimořádná opatření budou moci být přijímána jen na přesně vymezených územích. Pokud jde o kůrovcovou kalamitu, opatření budou vycházet z takzvané rajonizace, tedy rozdělení republiky do několika zón podle úrovně odumírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Pouze v těch nejpostiženějších oblastech budou moci vlastníci odložit těžbu sterilních kůrovcových souší a zaměřit se na oblasti, kde lez kůrovce ještě zastavit.

Novelu ještě musí schválit poslanci a podepsat prezident. „S efektivními zásahy proti kůrovci je zapotřebí začít ideálně v polovině dubna. Bylo by proto žádoucí, aby poslanci schválili novelu co nejrychleji," upozorňuje Ivo Klimša, člen předsednictva ALDP, a dodává: „Věřím, že poslanci tuto potřebu pochopí a uvědomí si obrovská rizika která by mohlo podcenění kůrovcové kalamity představovat."

Novinky zapracované do lesního zákona jsou součástí balíčku opatření, který navrhlo Ministerstvo zemědělství spolu s ostatními rezorty. Dalšími z nedávno vyhlášených opatření jsou například nové podmínky na individuální těžbu napadeného dřeva, resp. pro využití kalamitního dřeva jako paliva, či vyšší dotace na obnovu lesů.

Zdroj: TZ ALDP 

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: středa, 06 únor 2019 19:59

(0 hlasů)

Komentáře   

+12 # jára 2019-02-07 10:36
Dobrý den, to jsou prostě úředníci co nikdy nic pořádně nedělali. A musejí něco vyplodit, aby bylo vidět, že něco dělají a dostaly statisícové prémie jako u ministra školství, kde úředníci dostali 300 000 kč odměnu za super práci. Školství totálně v krachu, učitelé utíkají do kauflandů, mají tam víc a bez starosti a rozčilování. Tak dopadne i lesnictví, už má k tomu dost našlápnuto. Všichni hrabou jen pro sebe a otravují pracující lidi a sami dělají houby a vymejšlejí totální moudra na hlavu za pěkné platy. Změní se to??? Bude na ministerstvech lidi pro lidi nebo lidi pro prachy.
+13 # Rensa 2019-02-06 10:33
Tak předně, v návrhu není nic o tom, že "by novela měla vlastníkům lesů umožnit odložit těžbu souvislých ploch sterilních kůrovcových souší". Oni tu povinnost nemají. Mají pouze povinnost přednostně zpracovávat nahodilku tak, "aby nedocházelo k vývinu, šíření a přemnožení škodlivých organismů". Což ze sterilních souší nehrozí, tak jaképak copak.
Takže píše se a zdůrazňuje, co v návrhu vůbec není, ale nemluví a nepíše se o tom, co tam navíc je, např.:
- ruší se povinnost SSL rozhodnout o hrazení nákladů, pokud ukládá opatření v zájmu někoho jiného, než vlastníka lesa,
- v tichosti se zavádí zmocnění pro vyhlášku o podrobnostech o hospodářské evidenci, po které neustále touží kontrolní orgány (SSL, UHUL, Inspekce), vyfutrované pokutou až milion Kč za neodevzdání každoroční evidence úřadu (zase to bude UHUL).

Takže spíš zase bič než pomoc. Nepřekvapující.

Už vidím údiv nechápajícího soukromníka, jak dostává pokutu za to, že úřadu neoznámil těžbu dvou palivových souší. Že takovou pokutu úřad jistě neudělí? Tak proč to do zákona sakra cpou?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby