Přihlásit

Výsledky českého zemědělství byly loni nejlepší od r. 1998

Ekonomické oživení českého zemědělství v loňském roce pokračovalo. Hodnota produkce odvětví se v porovnání s rokem 2010 zvýšila o 14,4 %. Na nárůstu se podílela jak rostlinná výroba se zvýšením o 20,5 %, tak živočišná s nárůstem o 6,5 procenta. Uvádí to „Zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2011“, kterou, spolu se „Zprávou o stavu lesa a lesního hospodářství ČR v roce 2011“, schválila vláda.

Podle Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství ČR v roce 2011 nepřinesl loňský rok, stejně jako předchozí, významnější změny ve vlastnické struktuře porostní plochy pozemků. Nejvíce ji zaujímají státní lesy ve správě státního podniku Lesy ČR, a to málo přes 50 %, další významný podíl tvoří fyzické osoby, obce a města. Restituční proces je až na výjimky ukončen, u některých právně komplikovaných případů však dosud soudy rozhodují o oprávněnosti restitučních nároků.

Plocha obnovených lesních porostů oproti předcházejícímu roku nepatrně klesla, a to na 26 830 hektarů. Podíl listnatých dřevin na umělé obnově dosáhl 38,6 %, kdy oproti předchozímu roku klesl přibližně o 2 procenta. Podíl smrku naopak o 2 % vzrostl a dosáhl 44 %, podíl borovice zůstává přibližně na 10 %, stejně jako dubu - asi 11 %, podíl buku poklesl o 2 % na 21 procent.

V lesích bylo vytěženo celkem 15,38 milionu metrů krychlových surového dříví, což ve srovnání s předchozím rokem znamená pokles o 1,36 milionu metrů krychlových. Loni byl zaznamenán relativně příznivější poměr mezi těžbou úmyslnou a nahodilou. Podíl nahodilé těžby v roce 2011 byl nejnižší za posledních 10 let, a to zhruba 25 % z celkové těžby. Tím byly pro plánovité hospodaření v lesích vytvořeny příznivější podmínky než v několika posledních letech.

red.

České zemědělství mělo loni nejlepší výsledky od roku 1998
Produkce obilovin v roce 2011 dosáhla 8 284,8 tisíce tuny, což představuje výrazný meziroční nárůst o 20,5 % a jde o třetí kvantitativně nejlepší sklizeň za posledních 20 let. U pšenice byl meziročně zaznamenán růst produkce o 18 % a hektarového výnosu o 14 %, u ječmene o 15 % (20 %) a v důsledku zvýšení hektarových výnosů, proti roku 2010 téměř dvojnásobně, vzrostla produkce vinných hroznů, a to o 99 procent. Opačný trend lze zaznamenat u chmele a jablek.
U živočišných komodit došlo v loňském roce k meziročnímu zvýšení produkce mléka, skopového masa a vajec, zatímco klesla u vepřového a drůbežího masa a stagnovala u hovězího masa. V produkci masa, obdobně jako v roce 2010, se propadla výroba masa drůbežího (o 10 %) a vepřového (o 4,5 %), a to kvůli nižším stavům drůbeže a prasat a rostoucím dovozům.
„Česko patří v Evropské unii k zemím, kde dosahoval celkový pokles stavů prasat a zejména prasnic v posledních letech jedné z nejvyšších hodnot. Hlavní příčinou je především dlouhodobě nízká rentabilita chovu prasat a zároveň nízká konkurenceschopnost masného zpracovatelského průmyslu. Ten ve snaze udržet se na trhu nakupuje stále víc levnějšího vepřového masa v zahraničí,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl. Ke konci prosince 2011 bylo v ČR evidováno 1487,2 tisíce kusů prasat, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku pokles o 19,4 procenta.
Celkové dotace do zemědělství a příbuzných oborů se loni snížily na 42,4 miliardy z předloňských 44,9 miliardy korun. Z toho podpory samotným zemědělským podnikům mírně klesly ze 34,9 miliardy v roce 2010 na 34,3 miliardy korun. Zatímco z rozpočtu Unie směřovalo v roce 2011 do agrárního sektoru meziročně více peněz, národní výdaje klesly.
Ekologicky v loňském roce hospodařilo 3 920 zemědělců, oproti 3 517 v roce 2010, na výměře 482,9 tisíce hektaru zemědělské půdy (448,2 tisíce hektaru v roce 2010). Vzrostl také počet producentů biopotravin, a to ze 626 v roce 2010 na 646.

Zdroj: TZ MZe
Naposledy změněno: pátek, 13 červenec 2012 09:22

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby