Přihlásit

Wotan Forestu loni klesly tržby o 182 mil. Kč

Společnosti Wotan Forest, jež podniká v těžební a pěstební činnost v lesnictví, loni klesly tržby za prodej vlastních výrobků a služeb o 182 milionů na 1,326 miliardy korun. Rok ukončila se ztrátou 163 milionů korun.

Společnost, která vznikla v roce 2010 sloučením pěti lesnických firem, se od poloviny loňského roku stala součástí holdingu Agrofert. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

V roce 2011 čelila společnost podle představenstva velkým turbulencím na lesnickém trhu. Historicky byla soustředěna na zakázky od státního podniku Lesy ČR, a to především v jižních a východních Čechách a na Vysočině. Dostatečný objem zakázek se jí podařilo od Lesů ČR získat jen na východě Čech. Navíc ceny sazenic meziročně klesly až o 15 procent. Pilařské provozy se potýkaly s rostoucími cenami a nedostatkem kulatiny.

Vnější podmínky pro hospodaření společnosti nebyly příznivé, a to i přes to, že tržní ceny dříví byly zejména ve druhém pololetí vysoké. Trh s lesnickými službami v Česku byl silně ovlivněn extrémně nízkou ziskovostí jednoletých kontraktů vysoutěžených lesnickými firmami u Lesů ČR. Nízká ziskovost se přenesla i do lesnických služeb pro ostatní vlastníky lesů. Problémem zůstala platební nekázeň odběratelů řeziva, a to zejména stavebních firem.

Po změně vlastnické struktury a změnách v představenstvu, se změnila i organizační struktura. Byla vytvořena divize lesní výroby a harvestorů a divize dřevařská. Počítá se s uzavřením nerentabilních provozů a ukončením aktivit nesouvisejících s hlavní podnikatelskou činností společnosti. Koncem ledna schválilo představenstvo fúzi s mateřskou společností AGF Wood a sesterskou společností Wotan Forest Service.

Počet zaměstnanců se po reorganizaci a restrukturalizaci snížil ze 757 na 689. Mzdové náklady loni meziročně klesly z 211 milionů na 154 milionů Kč.

Historii firmy Wotan Forest, a.s. je možné datovat do roku 1992, kdy po transformaci lesního hospodářství v ČR vznikla akciová společnost Lesy Tábor, jako regionální jihočeská lesnická a dřevozpracující firma. V roce 2009 byla tato společnost fúzí spojena s dalšími regionálními firmami: Forest Česká Lípa, a.s., Lesní společnost Hradec Králové, a.s., Forest Svitavy, a.s. a Lesy Český Rudolec, a.s.

Dvojka na lesnickém trhu za holdingem Less plánovala v roce 2010 obrat téměř tři miliardy Kč a zaměstnávala přes tisíc lidí, plus 500 sezonních pracovníků. Jejím významným partnerem v lesnických službách byly právě Lesy ČR. Jediným akcionářem Wotan Forest byla firma Wotan Invest.

red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby