logo Silvarium tisk

Zpracována nová etapa Generelu obnovy porostů po kalamitě

Generel obnovy lesů po kalamitě analyzuje situaci a přináší rámcová doporučení pro obnovu lesa s cílem zabezpečit vznik stabilních, trvale udržitelných, multifunkčních porostů pomocí druhové, věkové a prostorové rozrůzněnosti. Dle Generelu činí odhad potřeby sadebního materiálu s použitím obnovní dřevinné skladby 654 ± 104,8 mil. ks při základních hektarových počtech, resp. 419,5 ± 66,9 mil. ks při minimálních hektarových počtech a přesahuje tak 2,2–3,5krát potenciál roční produkce sadebního materiálu (188,6 mil. ks).



V pořadí již čtvrtou etapu Generelu obnovy porostů po kalamitě zpracoval Ústav pro hospodářskou úpravu lesů ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.

Metodami DPZ (kůrovcová mapa) byl sledován vývoj kůrovcové kalamity v letech 2018 až 2020, kdy docházelo k akceleraci nárůstu ploch detekovaných těžeb a souší; zároveň je patrné rozšiřování kalamity z Moravy směrem na (jiho)západ a rovněž vznik ohniska v severních Čechách kolem NP České Švýcarsko. Zatímco na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje dochází ke snížení projevů kalamity, zůstává Kraj Vysočina hlavním ohniskem aktuálně probíhající kalamity, která se posouvá směrem na západ do Jihočeského a Středočeského kraje. Viditelný je i rozvoj kalamity na území ORP Děčín a navazující ORP, kde situace souvisí s vývojem situace v NP České Švýcarsko, kde plocha souší k září 2020 činila celkem 1 426 ha při celkové ploše území převážně jehličnatých porostů dle DPZ v tomto NP 6 191 ha. Při porovnání údajů z hodnocení DPZ mezi obdobím 09/2018-09/2019 a následným obdobím 09/2019-09/2020 dochází k nárůstu plochy detekovaných těžeb v převážně jehličnatých porostech o 34,7 %.

Odhad potřeby sadebního materiálu je založen na zjištění potřeby zalesnění, respektive vylepšení během terénního šetření v roce 2019.  Poprvé bylo pro odhad potřeby sadebního materiálu využito datových sad a metod Národní inventarizace lesů (NIL). Díky použití výstupů NIL došlo k významnému zpřesnění odhadu potřeby sadebního materiálu. Statistický odhad plochy k zalesnění činil k roku 2019 112,6 tis. ha (interval spolehlivosti 94,6 tis. ha až 130,5 tis. ha), z toho 68 % prakticky na holině (potřeba zalesnění nejméně 70 % plochy lokality). Nad touto plochou byla vypočtena potřeba sadebního materiálu s předpokladem použití obnovní dřevinné skladby (ODS), která byla navržena již v etapě III.



Velmi podrobně je v Generelu popsána a vyčíslena dostupnost a zdroje reprodukčního materiálu lesních dřevin (RMLD). Porovnáním dostupných zdrojů s odhadem potřeby zalesnění byla konstatována celková nerovnováha mezi produkcí sazenic a rozsahem potřebného zalesňování. Klíčový je zejména potenciál „vypěstovatelného" sadebního materiálu z rozpěstovaného na záhonech, který byl vypočten na 188,6 mil. ks. Odhad potřeby s použitím ODS činí 654 ± 104,8 mil. ks při základních hektarových počtech, resp. 419,5 ± 66,9 mil. ks při minimálních hektarových počtech, přesahuje 2,2–3,5 potenciál roční produkce sadebního materiálu. Potenciální produkce sadebního materiálu umožňuje umělou obnovu 31,3 tis. ha při základních až 46 tis. ha při minimálních hektarových počtech sazenic.

Rovněž druhová skladba zdrojů RMLD se od ODS značně liší. Pro navrhovanou ODS je charakteristická nižší potřeba jehličnatých dřevin (mimo modřín) a naopak větší potřeba dřevin listnatých, zvláště přípravných dřevin jako jsou břízy, osika, jeřáby, ale i melioračních dřevin – javory. Jako dostatečné byly vyhodnoceny ve všech formách pouze zásoby RMLD pro SM a BO, naopak v případě listnatých dřevin jsou v některé nebo všech fázích od zásob osiva přes rozpěstovanost na záhonech až po expedici zásoby RMLD pro jednotlivé druhy (s výjimkou JS, po kterém je nízká poptávka) nedostačující, přestože meziročně dochází k postupnému vyvažování a k posilování produkce žádaných listnatých dřevin (především dubů) podle poptávky. U klasických přípravných dřevin typu BR, OS, JR (a také SM) lze předpokládat vysoký podíl přirozené obnovy.

Nově je v Generelu zpracována kapitola věnovaná Opatření obecné povahy Ministerstva zemědělství a zákonným ustanovením ve vztahu k obnově kalamitních holin. V Generelu je obsažen také přehled možných dotací a finančních příspěvků, využitelných při obnově lesa, a rovněž konkrétní příklady doporučených postupů pro zalesňování rozsáhlých kalamitních holin.

Podle TZ ÚHÚL

Generel obnovy lesních porostů po kalamitě (etapa IV)

 

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3297

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 2334

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 2165

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 2143

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

Zobrazení: 1629

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo aktualizované dotační programy (stav k 15. 1. 2024). V dokumentu pro vlastníky lesů, podnikatele...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1501

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě