logo Silvarium tisk
Název: Bavorsko chce nechat přírodu, ať si poradí
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 24.04.2007
Autor: VÁCLAV JANOUŠ
Rubrika: Jižní Čechy

Bavorský les - Na kůrovcovou kalamitu se připravují i Němci. Bavorská část Šumavy - Národní park Bavorský les - chce po lednovém orkánu Kyrill také ponechat část dřeva ležet v parku. Němečtí odborníci ale varují, že další překvapení nás se změnami klimatu ještě čeká.
    Prezident německé "ochrany přírody" Hubert Weinzierl upozornil, že vedle kůrovce mohou být těžkou ránou pro šumavské lesy právě klimatické změny. "Šumavský les budoucnosti bude vypadat jinak, budou ustupovat některé druhy stromů, jako například smrk. Obrovský význam budou mít chráněné oblasti, musíme se naučit více spolupracovat, spojit se a společně chránit Šumavu," řekl Weinzierl.
    Lednový orkán Kyrill porazil na sousedním bavorském území sto padesát tisíc metrů krychlových dřeva. To je čtyřikrát méně než v šumavském parku na české straně. Kůrovcová kalamita a změny klimatu dohromady přitom budou nyní pro celé pohoří kladivem, které kdyby udeřilo plnou silou, následky by byly nedozírné.
    "Musíme v Bavorském lese zachovat na převážné části území nerušenou dynamiku přírodních procesů, které v přírodě probíhají. Kácení stromů, byť polámaných, jejich vyvážení z parku a prodej je trvalým prohřeškem proti filozofii národního parku jako takového," míní předseda bavorského Bund Naturschutz Hubert Weiger.
    Podobně jako čeští ochránci přírody, kteří v šumavském parku ponechají zhruba dvacet procent polámaného dřeva, se zachovají i němečtí sousedé.
    Ti v jádrových, tedy nejcennějších zónách parku, a v místech, kam se tyto plochy v budoucnu rozšíří, nebudou s dřevem nijak hýbat.
    "Kdybychom dřevo zpracovali, narušili bychom půdu a ohrozili třeba chráněné druhy ptactva. Obava, že si tak zaděláme na přemnožení kůrovce v lesích, není správná, protože určitá opatření proti lýkožroutovi budou, ale plošné odumírání smrků je přirozené. Čím více budeme s kůrovcem bojovat, tím více destabilizujeme lesy," řekl Weiger.
    S tím souhlasí i lesník a zakladatel Národního parku Bavorský les Hans Bibelriether. Ten tvrdí, že vedle zrození lesa je i jeho odumření přirozené.
    "Bohužel, často jsou stromy v lesích pokáceny dříve, než mohou zemřít. Ležící suché stromy jsou ale pro les přínosem. Chrání nový porost," řekl Bibelriether.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě