Přihlásit

Boj proti kůrovci (ČT 24)

Jana BÍLEK MAREČKOVÁ, moderátorka 
Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci v rámci boje proti kůrovci přijímat zvláštní opatření. Novelu lesního zákona schválili senátoři, například vlastníci lesů teď budou moci odložit proti kůrovcová opatření v lokalitách, kde už by to nebylo efektivní. A naopak se soustředit na místa, která ještě lze zachránit. 

reportérka 
Účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě. To má přinést novela lesního zákona, kterou schválili senátoři. 

Miloš VYSTRČIL, senátor /ODS/ 
Jsou takzvaná vlastně opatření obecné povahy, která umožní, jak jsem říkal, zalesňovat třeba jednodušším způsobem a všemi možnými dřevinami, které mají k dispozici nebo naopak třeba nekácet takzvané souše, které jsou sterilní, kde už třeba kůrovec není. 

reportérka 
Senátoři zároveň kritizují vládu, že nepodnikla nějaká opatření už dřív. 

Petr ŠILAR, předseda senátorského klubu /KDU-ČSL/ 
Ta věc se měla řešit minimálně před dvěma lety a vím, že tehdejší ministerstvo zemědělství, nebo uvedení ministerstva zemědělství připravilo některé věci, ale bohužel vláda na to tehdy nedbala a nikdo podobný návrh zákona nepřipravil. 

reportérka 
V případě kalamit v lesích nejméně dvou krajích pak bude moci ministerstvo zemědělství rozhodnout o nezbytných krocích. Možné odvolání proti nim nebude mít podle novely odkladný účinek, tím se resort vyhne mnohaměsíčním projednávání. Zároveň by se měla chemická opatření provádět na skládkách vytěženého dřeva a ne v lesích. 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /nestr. za ČSSD/ 
Je zasaženo minimálně 2/3 území České republiky. Samozřejmě ta situace může být horší, ale uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí. Minimálně to může být 20 000 000 kubíků dřeva a může to být i dvojnásobek. Takže dneska odhadovat je velmi složité, ale je to největší kůrovcovákalamita v tuto chvíli v historii. 

reportérka 
Podle sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů by stát měl podpořit drobné majitele lesních porostů, kteří už utrpěli ztráty při kůrovcové kalamitě. 

František KUČERA, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů 
Drobní vlastníci lesa, kterých třeba na Vysočině desítky 1000, tak jsou před /nesrozumitelné/, co s tím lesem vůbec budou dělat, protože nebudou mít peníze na jeho obnovu, nebudou mít peníze na nákup sazenic. Tak už se dneska, bohužel děje to, že ty drobní vlastníci lesa své lesy prodávají. 

Vojtěch BÍLÝ, mluvčí Ministerstva zemědělství 
Ministerstvo zemědělství v současnosti připravuje novou podporu pro nestátní vlastníky lesů. Předpoklad na lokace na tento dotační titul je 3 miliardy korun. Vlastníci lesů by mohli žádat o podporu koncem letošního roku. 

reportérka 
Škody kvůli kůrovcové kalamitě se každý rok počítají v desítkách miliard korun. Loni to bylo 20. Letos odhady uvádějí ještě o 10 miliard víc.

Komentáře   

+7 # Lesoplundr 2019-03-22 19:55
Stačilo by je dovézt jen k Humpolci a potom přes Pelhřimov na Jihlavu, k Telči, Dačicím, Jemnici, na Třebíčsko..přes Velkomeziříčsko a Velkobítešsko k Brnu už by ani nemuseli.. ale byly by to zbytečně vyhozené peníze za ten bus.. nikdo z těch lidí nic přínosného nevymyslí ani neudělá..spousta neschopných.. nebo všeho schopných??
+12 # zelení hájové 2019-03-22 13:12
Já bych je naložil do autobusu a zavezl na BRUNTÁLSKO, ŠTERNBERSKO, RÝMAŘOVSKO. Ať to vidí na vlastní oči. To pořád slyšíme, už je to v pohodě (administrativně to jde vyřešit jednoduše), ale pořád mlet dokola co se pro to dělá a ono se nedělá téměř nic a když tak s velkým zpožděním, že už to někde nemá význam.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojené bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby