logo Silvarium tisk

Lesy hlavního města Prahy v těchto dnech aktivně bojují s rostlinou, které se říká trnovník akát. Dřevina, která svým původem nepatří na tento kontinent, se v našich lesích chová invazivně a zabraňuje ostatním rostlinám v růstu. Lesníci k jejich hubení využívají také herbicid; jeho použití je však přísně sledované a nasazuje se ve velmi nízkém množství.

Trnovník akát pochází ze Severní Ameriky. V Praze se začala cíleně vysazovat v 50. letech minulého století, jeho úkolem bylo pomáhat v boji s půdní erozí v pražských svazích. Bohužel až později „soudruzi" zjistili, že tento porost vylučuje do půdy látky, které zahubí téměř všechny okolní rostliny.

„Tato rostlina je velmi odolná a lehce se šíří svými výmladky. S tímto invazivním druhem se v pražských lesích potýkáme dlouhodobě. Naší snahou je nahradit ho opět původní přirozenou druhovou skladbou a zachovat tak druhovou bohatost celého ekosystému," uvedla k problematice tisková mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Právě během podzimu každoročně lesníci do boje s akátem vyrážejí. V současnosti jeho těžba probíhá v lesních lokalitách Chuchle, Divoké Šárky, Hostivaře, Hodkoviček, Běchovic a Bohnic.

Herbicid jako nutnost

Při hubení trnovníku akátu z pražských lesů se lokálně využívá i herbicid. „Ten je však používán pouze bodově a v minimálním množství. Pro představu a srovnání – množství spotřebované za celý rok v pražských lesích aplikuje běžný zemědělec na jeden postřik většího pole," uvedla situaci na pravou míru Petra Fišerová.

Pražské lesy mají k používání chemických prostředků certifikaci (FSC a PEFC), vše je dle slov tiskové mluvčí pečlivě sledováno. Použití herbicidu je v souladu se zmiňovanými dokumenty, které jeho lokální využití umožňují.

Podle lesníků je boj s invazivním akátem běh na dlouhou trať. Postupně se však odborníci snaží tuto rostlinu dostat pryč z pražských lesů. Uvolněná plocha dává možnost nejen pro růst našich přirozených dřevin, ale působí pozitivně i na lesní živočichy. Ani těm totiž akát mnohdy neposkytuje ideální prostředí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě