Přihlásit

Boj s kůrovcem 21. 8. (ČT 1)

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
Více než 20 dobrovolníků se ve městě Albrechticích na Bruntálsku zapojilo do boje s kůrovcem. Město hospodaří na 290 hektarech lesa více než polovina byla zasažena invazí brouka museli tady vytěžit 42 000 kubíků napadeného dřeva. Teď se Albrechtičky snaží lesy obnovit pomocí nové metody.

Antonín KAŇOK, redaktor
Lesy v okolí Města Albrechtice pokud otcové kalamitě. Právě tady dobrovolníci z hnutí Duha. Vysévají semena nových stromů.

Jiří BENEŠ, koordinátor Týdnu pro les
Zapisujeme větve říct, že změnami které, které jezdily na podzim opadnou na jaře na jaře vzniknou nové malé.

Jaroslav HERMAN, správce lesa
Česko břízu sejeme na velký kalamitní plochy. Následně i podceňujeme a ta řízená plní funkci krytu toho cílového porostů to jsou buky duby smrkymodříny až do nějakých 30 let věku.

Antonín KAŇOK, redaktor
Podle odborníků je právě bříza pro takové zalesnění vhodná. Její vysoká odolnost rychlý růst zajistí cílovým dřevinám vhodné mikroklima k růstu. Aktivisté hnutí podporují iniciativu k novele lesního zákona, kdyby byl zahrnut větší podíl listnatých dřevin, aby se omezily holoseče a zabránilo se pokusu semenáčků přemnoženou zvěří.

Jiří BENEŠ, koordinátor Týdnu pro les
Tady máme před sebou břízu, která do do této velikosti mohla odrůd mimo jiné, protože na ni působila zvěř to znamená ne ožírají.

Vojtěch BÍLÝ, mluvčí, Ministerstvo zemědělství
Aktuálně připravujeme změnu vyhlášky tak, abychom myslivcům dali možnost výrazně snížit, aby dveře shodujeme také v tom, že chceme zajistit druhově pestré odolné lehce do budoucna slyšíme nicméně minimálně o povinném podílu listnáčů, kdy my chceme nechat možnost přizpůsobit skladbu lesa dané lokalitě, zatímco hnutí Duha by chtělo vyšší podíl ten povinný.

Antonín KAŇOK, redaktor
Nízkonákladový způsob zalesnění se zamlouvá i městu.

Jana MUROVÁ, starostka Albrechtic
Je to velmi přínosná akce, kdy dobrovolníci, v uvozovkách za byt stravu pomáhají při šlapání. Loňského výstavu a letos by se mají opět další holiny.

Antonín KAŇOK, redaktor
Dobrovolníci v lesích města Albrechtic letos pomohli zalesnit asi 8 ha holin a do konce týdne chtějí stihnout dalších 25.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Orkán Sabine poničil v ČR přes milion kubíků dřeva, nejhorší situace je na Šumavě

Orkán Sabine poničil v ČR přes milion kubíků dřeva, nejhorší situace je…

Lesnictví

Aktualizováno 14. 2. Orkán Sabine v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle zpřesněných odhadů poničil asi 950 tisíc metrů krychlových dřeva. Finančně jde o...

ALDP vyzývá ministerstva k předložení návrhů řešení kůrovcové situace

ALDP vyzývá ministerstva k předložení návrhů řešení kůrovcové situace

Lesnictví

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) ve svém tiskovém vyjádření vyzvala k zahájení okamžité odborné diskuse k hrozící devastaci ekosystému a celého lesnicko-dřevařského sektoru. Žádá...

MZe spustilo program Mimořádné pracovní vízum pro státní příslušníky Ukrajiny

MZe spustilo program Mimořádné pracovní vízum pro státní příslušníky Ukrajiny

Lesnictví

Téma nedostatku pracovníků se v řadě oborů řeší již delší dobu a u některých činností se stává limitujícím faktorem. Cílem nově vyhlášeného programu Ministerstva zemědělství...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby