Přihlásit

Bouře v Olomouckém kraji zanechala řadu škod a 271 zásahů hasičů (ČTK)

Olomouc 12. února (ČTK) - Bouře Sabine zanechala v Olomouckém kraji za sebou škody na střechách, autech či lesích. Hasiči měli kvůli silnému větru v posledních třech dnech 271 zásahů v terénu. Následky bouře odstřihly v pondělí od elektřiny tisíce odběratelů. Kraj má v souvislosti se zásahem hasičů kvůli větru i nepřímo jednu oběť, kdy na Olomoucku zemřela po střetu se zasahující hasičskou cisternou řidička osobního auta. Silný vítr se ztišil až v úterý večer, dnes jsou již výjezdy ojedinělé. ČTK to dnes řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Silný vichr zasáhl všechny okresy kraje. Nejprve jeho následky pocítili lidé na Jesenicku, později zaměstnal hasiče ve všech částech kraje. "Od neděle do dneška máme v této souvislosti 271 výjezdů. V neděli to bylo šest událostí, vše na Jesenicku, v pondělí jsme měli v celém kraji 175 výjezdů, v úterý 77 výjezdů a během dneška 13 zásahů, kdy jsme zajišťovali například uvolněné plechy na střeše kostela v Javorníku. Poslední výjezd byl dnes před polednem, situace se již uklidňuje," uvedl mluvčí hasičů.

Největší škody bouře napáchala v pondělí nejprve v Jeseníku a okolí, v jesenických Smetanových sadech zůstalo na zemi po jejím pustošivém nájezdu minimálně 30 stromů. Později se přesunula na jih kraje, například v Hradčanech - Kobeřicích na Prostějovsku se pod poryvy větru zřítila štítová stěna jednoho z domů, v Tovačově vichr sroloval střechu haly, v Olšanech na Prostějovsku spadla střecha na auto a na karavan.

Střechy ničil vichr také v úterý, poškodil je například na domech v Tovačově na Přerovsku, v Zábřehu a v Šumperku. Škody vítr napáchal v úterý také v ulicích Olomouce. Případ s největší škodou byl v Nezvalově ulici, kde spadl strom na zaparkovaná vozidla. "Na místo byli přivoláni hasiči, kteří odstranili spadený strom a o samotné odklizení se následně postaraly technické služby. Celkem došlo k poškození tří vozidel," sdělil dnes ČTK mluvčí olomouckých strážníků Petr Čunderle.

Škody budou v Olomouckém kraji i v lesích. Jejich správci je však zatím nemají přesněji zmapovány, neboť lesníci se kvůli větrnému počasí dosud nemohli vydat na obhlídku. "Škody zřejmě budou hlavně v lesích na Jesenicku," řekla dnes ČTK mluvčí Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Dagmar Málková. Pouze menší škody evidují po vichřici Vojenské lesy a statky ČR v lesích na Libavé, kde poryvy větru nebyly tak silné jako v Jeseníkách či Čechách.

V Olomouckém kraji bylo v pondělí kvůli vichřici bez elektřiny zhruba 20.000 domácností. Energetici v kraji evidovali 22 poruch na vysokém napětí. Problémy byly nejprve na Jesenicku, kde dopoledne po jedné poruše vysokého napětí zůstalo bez elektřiny více než 6000 odběratelů. Odpoledne pak silný vítr zasáhl i ostatní části Olomouckého kraje. Bez elektrického proudu byly tisíce odběratelů hlavně na Olomoucku a Šumpersku. Do úterního rána byly všechny poruchy odstraněny. "V moravských krajích byl průběh vichřice příznivější, měli jsme méně poruch než v Čechách a na rozdíl od všech českých krajů u nás nebyl vyhlášen kalamitní stav," řekl dnes ČTK mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Silný vítr v Olomouckém kraji nezpůsobil velké komplikace v železniční dopravě. Pouze v pondělí ráno byl dočasně omezen provoz vlaků na regionální trati u Žulové na Jesenicku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby