logo Silvarium tisk

Od počátku tisíciletí probíhal na Šumavě spor o budoucnost tohoto našeho nejrozsáhlejšího národního parku. Připomeňme si, že o Šumavu se po staletí starali lesníci a ta byla pro své rozsáhlé hluboké lesy symbolicky nazvána zelenou střechou Evropy. Péče lesníků vyvrcholila v roce 1991 vyhlášením Šumavy Národním parkem, a proto lze právem nazvat lesnický přístup klasickou ochranou přírody.

Od poloviny 90. let do hospodaření v NP Šumava začaly vstupovat nevládní ekologistické organizace a prosazovat ideologii divočiny a bezzásahovosti, tedy nezasahování proti kůrovci. Lesnický přístup byl výrazně omezován a v roce 2017 Sněmovna proti vůli šumavských obcí, Plzeňského a Jihočeského kraje, Senátu i prezidenta schválila zákon umožňující dnes více než na polovině národního parku uplatňovat divočinu a bezzásahovost.

Celý článek najdete v deníku Právo

Komentáře  

+8 # Starý 2020-11-05 06:07
Boubín, stejně jako celá Šumava, milovaná šumavěnka, boj s eko-teroristy prohrává.
Obdobně jako naše společnost s jinými ideologiemi, což nás asi dostane do pekel.....
Je jedno, jestli jde o les či společnost, správné a eticky jasné hodnoty tak nějak postrádají význam.
Tuším, že i v r. 1938 to bylo podobné.....
-10 # vesničan 2020-11-08 14:50
Už dlouho jsem nikou neodpovídal.Kdo ochrání lesy ve vnitrozemí, kde lesníci pochopili, že jedinou ochranou lesa je pila. Co nyní s tím vykáceným lesem. Co s těmi holinami. Jak správně píšete, Boubín ochrání Bůh. Na lesníky s pilou ve vnitrozemí však asi Bůh nestačí.
+3 # Starý 2020-11-10 08:00
Odpovídám:
I přes nejlepší vůli lesníků ochraňuje naše lesy ve vnitrozemí již pár let z nutnosti a zla na lesích nově používaný zákon o veřejných zakázkách!!!
Což je ternem v této době kdy běžný lesník dle tohoto zákona zasáhne proti kůrovci po cca 60-150 dnech, někdy až cca 600 dnech (mohu doložit).
Vývoj kůrovců cca 55-64 dnů, + čas na nalezení a pod.

Zpoždění v zásahu proti kůrovcům je cca 10-540 dnů, což je jednoduchá matematika.

Kam se ve škodě na lese hrabe pila na tento zákon nemá!!

Dle mého tento zákon "chrání" naše lesy lépe než motorová pila, která je až následkem této ochrany. A buďme tedy rádi, že zatím máme nějaké lesy, až bude obdobně chránit naše listnaté lesy, budeme již rádi za keřové patro a TD zbude asi jen step a to je asi to kam spějí naši ochránci přírody, ta původní krajina, ve které žilo pár tisíc lidí a ne x miliard lidí.

Ironie jako prase ale reál -bohužel...........

Příroda si s tím poradí, viz korona a další co nás ještě asi čeká.
Ovšem zákony to zachrání no ne?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě