Přihlásit

Bříza jako záchrana po kůrovci? (Seznam.cz TV)

Kamila BEJLKOVÁ, moderátorka
Bříza jako spása po holých místech napáchaných kůrovcem. Podobné holiny vznikly i v sedmdesátých a osmdesátých letech po takzvané imisní kalamitě. Především v Krušných horách a v Českém středohoří. Na těchto místech dokázala přežít bříza, která umí připravit půdu i pro další stromy, které by se na pasekách sami neudržely.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Před 40-ti lety zlikvidovala imisní kalamita téměř všechny smrkové porosty v Českém středohoří. Lesníci tam po neúspěšném opětném zalesnění smrkem nechali rozlehlé holiny částečně přirozené obnově.

Daniel PITEK, zemědělec a lesník
Co když se kolem sebe podíváte, vidíte vlastně rozsá rozsáhlé březové porosty. Je to vlastně ta původní ohromná holina a ta bříza není sázená, jo? Ta bříza je prostě z přirozenýho náletu tak, jak se vlastně ty břízy tady vysemenily na ty ohromné plochy. Tady vlastně my jsme získali bez nějakých prostředků tak jsme získali nový les.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Lesní správce Petr Tendler díky tomu od svých předchůdců zdědil les, se kterým je možné dále pracovat.

Petr TENDLER, lesní správce, LČR LITOMĚŘICE
V tý době, vzhledem k tomu jaká ta plocha byla kalamitní, extrémní, žádná jiná dřevina nebyla schopna odolávat tomu extrému té té holiny. Ta rychleji roste, připraví tu plochu extrémní, kalamitní pro další dřeviny, který jsme schopni potom vypěstovat pod tou břízou.

Daniel PITEK, zemědělec a lesník
Tady dole pod náma vlastně je lípa, která je sázená vlastně do březovýho porostu, který byl proředěnej, aby vlastně se rozpojil ten korunovej zápoj, snížilo se zakmenění. Za mnou je další /nesrozumitelné/ kde je buk lesní a vlastně v tý horní části je jedle.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Podobný přístup by podle lesníků i ekologů mohl být řešením následků kůrovcové kalamity, po které zůstávají tisíce hektarů holin.

Petr TENDLER, lesní správce, LČR LITOMĚŘICE
To je částečně řešením. Přirozená obnova, minimální náklady a připravit tu plochu pro cílové dřeviny, který tam následně jsme schopný vnýst pod březové porosty.

Daniel PITEK, zemědělec a lesník
Má to všechny ty atributy, kterej vlastně by ten les, kterej my potřebujem, jak na produkci, tak vlastně na tu stabilitu, na ty ekologický služby potřebujem.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Podle Think tanku Czech forest, způsobil kůrovec v loňském roce škody ve výši 20 miliard korun. Letos by měly být až 30 miliard. Z českého středohoří pro Seznam.cz, Michaela Rambousková.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby